Házenkáři v evropské kvalifikaci sahali po cenné výhře. Nakonec s Ruskem remizovali

Aktualizováno 14. 3. 2021 23:14
Čeští házenkáři remizovali ve třetím z šesti utkání kvalifikace mistrovství Evropy v roce 2022 doma s Ruskem 27:27. Svěřenci trenéra Rastislava Trtíka sahali v Brně proti favoritovi po vítězství, ale dvakrát přišli o nadějný náskok.
Tomáš Babák na archivním snímku ze zápasu proti Rusku.
Tomáš Babák na archivním snímku ze zápasu proti Rusku. | Foto: ČTK

Reprezentanti mají po polovině čtyřčlenné skupiny na kontě tři body. Ve středu nejprve v úvodním utkání prohráli v Rusku těsně 27:28 a v pátek porazili doma Faerské ostrovy 28:20. Zbylým kvalifikačním soupeřem je Ukrajina.

Z každé skupiny postoupí na šampionát v Maďarsku a na Slovensku v příštím roce první dva celky a doplní je nejlepší čtveřice z třetích míst. Češi jsou aktuálně třetí s dvoubodovou ztrátou na druhou Ukrajinu, která odehrála o zápas více. Kvalifikaci zakončí Trtíkovi svěřenci třemi duely na přelomu dubna a května.

"Za remízu jsme rádi. Může to být rozhodující bod, který nám pomůže k postupu," řekl při on-line rozhovoru český kapitán Tomáš Babák. "Bod je výborným oceněním s ohledem na vývoj dění na hřišti. Jsem rád, že po úvodních třech kolech jsme na třech bodech s velmi dobrou předvedenou hrou," uvedl Trtík.

Na přípravu s týmem měl jen minimum času. Mužstvo převzal po lednovém konci trenérů Jana Filipa s Danielem Kubešem, které odvolala svazová exekutiva poté, co národní celek kvůli koronaviru v kádru na poslední chvíli odřekl účast na mistrovství světa v Egyptě.

"Abych mohl mančaft jako trenér ještě více ovlivnit, potřeboval bych více času. Mančaft má ještě velké rezervy. Ale vzhledem k tomu, jak dlouho jsme se viděli, je to po prvním bloku solidní vstup do kvalifikace," uvedl Trtík, který už reprezentaci vedl v letech 2002 až 2005.

Oproti úvodním dvěma kvalifikačním zápasům se k českému týmu připojil pivot Petrovský, který navzdory cestovním koronavirovým omezením přijel z Německa.

Reprezentanti začali odvetu proti favoritovi skvěle. Dali úvodní tři branky a díky pestré hře a velkému nasazení po celý první poločas dominovali. Ve 23. minutě Číp z křídla zvýšil na 14:10, ale nakonec šli Češi v poločase do kabin jen s dvougólovým náskokem.

"Za stavu 14:10 jsme měli hru pod kontrolou. Pak přišla technická chyba, špatné střídání, několikrát jsme šli do oslabení, ve kterém jsem odehráli celkem 20 minut, zatímco soupeř šest. To mi na průběh utkání připadá poněkud nevyrovnané," poznamenal Trtík.

Brzy po změně stran Rusové srovnali a ve 42. minutě po chybě Kašpárka šli poprvé do vedení. Za tři minuty sborná odskočila do dvoubrankového vedení, ale domácí se rychle dokázali dotáhnout. I díky tomu, že tým v klíčových chvílích podržel brankář Mrkva.

Když v 57. minutě Klíma zvýšil na 27:25 a následně Kosorotov ze sedmičky orazítkoval jen břevno, zdálo se, že Češi už vítězství nepustí. Babák ale z dalšího útoku trefil jen tyč a v 60. minutě Rusové ze sedmičky srovnali.

Závěr dohrával domácí tým v oslabení, celkem za zápas dostal 10 dvouminutových trestů. Trtíkovi svěřenci měli k dispozici poslední útok, ale nakonec mohli ještě prohrát. Rusové však v posledních sekundách těsně minuli prázdnou branku.

"Bylo to hodně náročné, hodně oslabení z naší strany, což nám bralo síly. Nakonec jsem to málem zazdil, ale měl jsem obrovské štěstí," uvedl Babák.

"Musím kluky pochválit, předvedli velmi bojovný výkon. Takhle se má hrát za reprezentaci. Rusové hráli většinu druhého poločasu v přesilovce. Vážím si výkonu každého jednoho hráče a smekám. Dokázali se vyhrabat ze situace, z níž se většina mančaftů nedostane," dodal Trtík.

Kvalifikace mistrovství Evropy házenkářů 2022 - 3. skupina:

ČR - Rusko 27:27 (16:14)

Sestava a branky ČR: Mrkva, Galia - Hrstka 5/2, Bečvář 0, Jurka 1, Kašpárek 2, Babák 4, Číp 3, Petrovský 1, Vančo 1, Klíma 4, V. Patzel 4, Solák 1, Užek 1, Piroch, Franc.

Nejvíce branek Ruska: Kiselev 6/1, Kosorotov 5. Rozhodčí: Lah, Sok (oba Slovin.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/1. Vyloučení: 10:4. ČK: 60. Klíma (ČR). Bez diváků.

Faerské ostrovy - Ukrajina 25:26 (11:16).

1. Rusko 4 2 2 0 112:109 6
2. Ukrajina 4 2 1 1 106:103 5
3. ČR 3 1 1 1 82:75 3
4. Faerské ostrovy 3 0 0 3 66:79 0