Florbalisté na Světových hrách rozstříleli USA, Rýpar dal hattrick

9. 7. 2022 8:45
Čeští florbalisté vstoupili do Světových her v Birminghamu výhrou nad domácím týmem USA 13:1. Čtyřmi body za hattrick a asistenci přispěl útočník Josef Rýpar a rovněž čtyři body za dvě branky a stejný počet přihrávek si připsal Adam Delong.
Radost českých florbalistů
Radost českých florbalistů | Foto: Milan Kammermayer

Další zápas čeká svěřence trenéra Jaroslava Berky dnes od 19:00 SELČ proti úřadujícím vicemistrům světa Finům, kteří na úvod deklasovali Kanadu 18:0.

"Splnili jsme prakticky to, co jsme chtěli. Hlavně druhá třetina byla velmi dobrá. Dokázali jsme také pošetřit trochu energie do zbytku turnaje. Konec zápasu byl trochu horší směrem dozadu a nabídli jsme soupeři několik šancí, ale celkově jsem s výkonem spokojen," řekl webu Českého florbalu Berkův finský asistent Joonas Naava.

Češi se s Američany utkali teprve podruhé v historii. Poprvé to bylo 3. prosince 2012 na mistrovství světa v Curychu, kde zvítězili 13:4. Tentokrát bronzoví medailisté z prosincového MS v Helsinkách, kde výběr USA skončil patnáctý, otevřeli v duelu hraném na 3×15 minut skóre po 55 sekundách díky Rýparovi. Na další gól čekali až do 12. minuty, kdy se prosadil Jiří Besta a ještě v první třetině skóroval Matěj Havlas.

V druhé části Češi zvýšili už na 9:0. Nejdříve skóroval ve vlastním oslabení Rýpar, který ve 28. minutě dovršil gólem na 8:0 hattrick. Dvakrát se zapsal mezi střelce Delong, jednou Filip Langer a podruhé se prosadil Besta.

V závěrečné třetině Filip Forman s Langerem a Dominikem Benešem zvýšili už na 12:0. Lukáši Bauerovi sebral ve 38. minutě čisté konto Maximus Blanco a poslední slovo měl Lukáš Punčochář.

"Hráli jsme úvodní utkání proti slabšímu soupeři, takže řeknu, že to bylo v pohodě. Postupem budou ty zápasy těžší a s lepšími soupeři," řekl Rýpar. Hattrick na úvod ho potěšil.

"Stál jsem na dobrých místech. Spoluhráči mi to skvěle nachystali a já to víceméně jen uklízel. Góly jsou potřeba pro sebevědomí hráče, takže za to jsem rád, ale hlavně jsem rád za vysokou výhru, relativně zvládnuté utkání proti Americe a dobrý vstup do turnaje," dodal útočník švédského Linköpingu.

Světové sportovní hry v neolympijských disciplínách v Birminghamu (USA):

Florbal - muži:

Skupina B:

USA - Česko 1:13 (0:3, 0:6, 1:4)

Branky: 37. Blanco - 1., 17. a 28. Rýpar, 12. a 26. Besta, 19. a 33. Langer, 22. a 29. Delong, 14. Havlas, 32. F. Forman, 37. D. Beneš, 39. Punčochář. Vyloučení: 0:1. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 129.

Finsko - Kanada 18:0 (5:0, 6:0, 7:0).

Skupina A:

Švédsko - Lotyšsko 6:6 (2:1, 2:4, 2:1), Švýcarsko - Thajsko 10:3 (4:0, 2:2, 4:1).