Čeští favorité na 400 metrů zvládli v pohodě rozběhy na ME

1. 3. 2013 13:02
Evropský šampion Pavel Maslák postoupil do semifinále absolutně nejrychlejším časem 46,54 sekundy.
Pavel Maslák.
Pavel Maslák. | Foto: Reuters

Göteborg - Čeští favorité v běhu na 400 metrů byli ve svých úvodních vystoupeních na halovém mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu úspěšní.

Evropský šampion Pavel Maslák postoupil do semifinále absolutně nejrychlejším časem 46,54 sekundy. Zuzana Hejnová bez problémů vyhrála svůj snazší rozběh, zatímco obhájkyně titulu Denisa Rosolová musela v rychlém závodu zabrat a její letošní nejlepší výkon 52,20 byl nakonec čtvrtý nejrychlejší.

Překážkářka Lucie Škrobáková, halová vicemistryně Evropy z Turína 2009, zaběhla na úrovní svého letošního maxima a výkonem 8,07 sekundy postoupila do semifinále jako čtvrtá. "Čas je úplně stejný jako v prvním kole v Turíně, tak by to tak mohlo pokračovat," usmívala se Škrobáková. Závod se naopak nevydařil překážkáři Martinu Mazáčovi, jehož čas 7,86 sekundy byl jednadvacátý.

Maslák měl svůj běh pod kontrolou, ale necítil se úplně nejlépe. Ví, že takovou formu jako loni v létě nemá. "Žádná sláva, musel jsem šlapat hodně," prohlásil. Chtěl svůj běh vyhrát, aby měl lepší nasazení do sobotního semifinále. "Rozběhl jsem to zatím nejrychleji v životě, ale vytuhl jsem dost," uvedl český rekordman.

Když Rosolová přišla na stadion a viděla časy předchozích běhů, byla v šoku. "Říkala jsem si, co blbnou. Myslela jsem si, že to bude na pohodu," prohlásila. Chtěla vyhrát, ale ne za každou cenu. Hlavní bylo ušetřit síly. "Holky se prostě zbláznily. Co budeme dělat zítra a co ve finále. Věděla jsem, že se bude běhat rychle, ale už v rozběhu?" divila se.

To Hejnová měla jinou pozici. "Sekunda sem, sekunda tam," glosovala její přesně o sekundu pomalejší výkon Rosolová. Hejnová to nečekala, chtěla se původně vyvézt za Marií Gayotovou z Francie "Ale když neběžela, tak jsem si to vzala sama. Byl to pohodový závod, na krásu," pochvalovala si. "Čekala jsem to trochu rychlejší. Ale jsem ráda, že jsem se nemusela vydat hned v rozběhu," doplnila.

Po bronzovém úspěchu na olympiádě v Londýně v běhu na 400 metrů překážek musí čelit častějším dopingovým kontrolám a před šampionátem v Göteborgu už jich podstoupila pět za poslední měsíc. "Jo, včera ráno taky. Počítala jsem s tím," podotkla. "Kontrolují mě jednou za týden, přitom před olympiádou to bylo dvakrát za půl roku. Už jsem si na to zvykla, jenom doufám, že takto kontrolují všechny," prohlásila Hejnová.