Češi střílí do černého! Moravec i Soukalová doběhli druzí

15. 12. 2012 16:07
Český biatlonisté Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová obsadili druhé místo ve stíhacím závodu Světového poháru v Pokljuce.
Ondřej Moravec.
Ondřej Moravec. | Foto: Reuters

Pokljuka - Čeští biatlonisté zažívají tento víkend ve slovinské Pokljuce žně.

Gabriela Soukalová po včerejším vítězství ve sprintu dnes odpoledne přidala druhé místo ve stíhacím závodě, stejně jako Ondřej Moravec mezi muži.

K tomu navíc dnes přidala skvělé páté místo Veronika Vítková, jež stejně jako Soukalová střílela zcela bezchybně.

Moravec nestačil jen na Svendsena

Moravec doběhl 3,8 sekundy za dvojnásobným olympijským vítězem Emilem Hegle Svendsenem z Norska, jenž vyhrál poprvé v sezoně. Třetí skončil úřadující vítěz SP a aktuální lídr pořadí Martin Fourcade z Francie, jehož biatlonista z Letohradu v závěru setřásl.

Moravec měl ve stíhačce dobrou výchozí pozici ze čtvrtečního sprintu, v němž obsadil osmé místo, což byl jeho druhý nejlepší výsledek v kariéře. Díky bezchybné střelbě na obou položkách vleže i první stojce se český reprezentant postupně propracovával vpřed a před závěrečnou střelbou byl už čtvrtý.

Při druhé stojce sice Moravec poprvé v závodě minul, protože však chybovali i ostatní, posunul se navzdory jednomu trestnému kolu na medailovou pozici. Pro vítězství si jel osamocený Svendsen, jenž se zbavil Fourcadea, který musel dokonce na dva stopadesátimetrové okruhy.

Ve finiši zdolal Moravec i Fourcada

Z trestného kola vyjížděli Moravec s francouzskou hvězdou společně. Několik set metrů před cílem nicméně český biatlonista zaútočil a vítězným soubojem se čtyřnásobným mistrem světa ještě vyšperkoval svůj životní závod.

Ve stíhačce si polepšil i Michal Šlesingr, který se navzdory dvěma chybám vleže posunul z 18. místa po sprintu na jedenácté. Body těsně unikly Zdeňku Vítkovi, jenž se díky dlouho bezchybné střelbě propracovával s číslem 50 až do třetí desítky, tři trestná kola po čtvrté položce ho však odsunula na 41., první nebodovanou pozici.

Soukalové utekla Němka až v závěru

Gabriela Soukalová se po triumfu ve sprintu dostala na stupně vítězů i ve stíhacím závodu Světového poháru. Česká reprezentantka dnes v deštivém počasí v Pokljuce přišla o vedení až 600 metrů před cílem a dojela druhá za skvěle běžící Němkou Miriam Gössnerovou. Dařilo se také Veronice Vítkové, která se posunula z osmého na páté místo.

Soukalová se díky dalšímu úspěchu posunula už na druhé místo Světového poháru za Norku Toru Bergerovou, Vítková je devatenáctá. Obě Češky tak budou startovat v nedělním závodu s hromadným startem na 12,5 kilometru od 15:00.

Soukalová se opět mohla spolehnout na skvělou střelbu, sice pomalejší, ale přesnou, díky které vyjížděla po každé zastávce na střelnici první. Gössnerová musela pětkrát na trestné kolo, ale skvělým během se pořád držela v dosahu.

Na poslední stojku přijely Soukalová a Gössnerová společně a zatímco Češka neminula, Němka jednou chybovala. Ještě 1300 metrů před cílem vedla Soukalová o devět vteřin, ovšem o 700 metrů později už ji Gössnerová předjela.

Třiadvacetiletá Soukalová se za soupeřku zavěsila, udržela se jí a sjížděla do finiše v závěsu. Už ale německou biatlonistku nepředstihla a prohrála o sedm desetin sekundy.

I Vítková skvěle střílela, stejně jako Soukalová trefila všech dvacet terčů. Díky tomu si v pořadí stíhacího závodu polepšila o tři místa a dojela pátá.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Muži - stíhací závod 12,5 km: 1. Svendsen (Nor.) 32:49,2 (1 tr. okruh), 2. Moravec (ČR) -3,8 (1), 3. M. Fourcade (Fr.) -17,4 (2), 4. Garaničev (Rus.) -27,0 (2), 5. Lindström (Švéd.) -33,9 (2), 6. Usťugov (Rus.) -42,3 (3), 7. Burke (USA) -45,1 (3), 8. Béatrix (Fr.) -49,8 (3), 9. Schempp (Něm.) -53,3 (0), 10. Rastorgujevs (Lot.) -59,3 (1), ...11. Šlesingr -1:17,6 (2), 41. Vítek (oba ČR) -3:44,0 (3).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 349 b., 2. Svendsen 269, 3. Usťugov 250, 4. Birnbacher (Něm.) 233, 5. Fak (Slovin.) 196, 6. Lindström 188, ...15. Moravec 158, 27. Šlesingr 99, 42. Vítek 50.

Ženy - stíhací závod 10 km: 1. Gössnerová (Něm.) 31:47,8 (5), 2. Soukalová (ČR) -0,7 (0), 3. Dorinová-Habertová (Fr.) -26,5 (1), 4. Pidhrušná (Ukr.) -51,8 (0), 5. Vítková (ČR) -57,6 (0), 6. Skardinová (Běl.) -1:10,7 (1), 7, Henkelová (Něm.) -1:17,8 (4), 8. Vita Semerenková (Ukr.) -1:18,3 (3), 9. Bergerová (Nor.) -1:18,9 (2), 10, Viluchinová (Rus.) -1:51,8 (2).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů): 1. Bergerová 328 b., 2. Soukalová 257, 3. Domračevová (Běl.) 244, 4. Henkelová 242, 5. Gössnerová 232, 6. Viluchinová 221, ...19. Vítková 152, 68. Zvařičová (ČR) 7.