Čeští baseballisté zdolali Velkou Británii a kráčí evropským šampionátem bez porážky

Ján Jabrocký
10. 9. 2016 21:18
Česká baseballová reprezentace porazila ve druhém utkání základní skupiny mistrovství Evropy Velkou Británii 4:1.
Český baseballista Petr Zýma
Český baseballista Petr Zýma | Foto: Getty Images

Hoofddorp - Také ve druhém zápase na mistrovství Evropy se českým baseballistům dařilo a porazili Velkou Británii 4:1. Na šampionátu tak zůstávají neporaženi a mají již skoro jisté místo v první trojici skupiny. To si můžou zajistit již zítra, kdy se střetnou se Švédskem.

Češi se dostali do vedení hned v první směně, kdy Jakub Malík stáhl pro bod Petra Sílu. Ten v další směně zařídil druhý doběh českého týmu, když stáhl pro bod Petra Čecha. Ve čtvrtém dějství přišla velká chvíle Petra Zýmy, jenž odpálil dvoubodový homerun a poslal Česko do menšího trháku. Následně se již útok svěřenců Mikea Griffina neprosadil, ale protože soupeř dokázal doběhnout pouze pro jediný bod, tak se nakonec mohli radovat z výhry.

Velmi dobrými výkony se zatím na šampionátu prezentují nadhazovači. Nejinak tomu bylo i v tomto zápase, do kterého naskočil na kopci Martin Schneider a za pět směn soupeři nepovolil jediný bod. Ten se prosadil až proti Petru Minaříkovi, kdy pro bod doběhl Wiley. Zápas v poslední směně doházel Daniel Mráz, jenž si připsal dva strikeouty.

Po utkání se pro Aktuálně.cz rozpovídal Petr Zýma, jenž odpálil třetí český homerun na šampionátu. Pro pálkaře Eagles Praha to byl také třetí odpal za plot v reprezentační kariéře. "Na metu se předtím dostal Petr Čech, tak jsem chtěl být hodně agresivní, abych ho posunul alespoň na třetí metu," uvedl Zýma.

"Soupeřův nadhazovač házel spíše technické nadhozy. Jejich rychlost nebyla nijak výrazná, ale měl je celkem pod kontrolou. Takže jsem si počkal na jeden vyšší nadhoz a ten se mi i s pomocí větříku podařilo dostat ven. Jsem za to rád. Jsem kontaktní pálkař a využívám spíše šířku hřiště. Proto jsem také po odpalu běžel naplno, až jsem pak slyšel křik spoluhráčů a byl jsem překvapený, že to skončilo mimo hřiště. Moc si to tady užíváme a již se těšíme na nedělní zápas," glosoval na závěr Petr Zýma.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy