Vadlejch byl v Curychu nejlepší a s předstihem vyhrál Diamantovou ligu

Aktualizováno 1. 9. 2016 22:05
Jakub Vadlech vyhrál oštěpařskou soutěž Diamantové ligy, když ovládl závod v Curychu. Čtvrtý muž z olympijských her v Riu tyčkař Jan Kudlička se zachraňoval napotřetí na 562 cm, ale svůj výkon ještě o deset centimetrů vylepšil a na Diamantové lize v Curychu skončil sedmý.
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch | Foto: Reuters

Curych- Oštěpař Jakub Vadlejch vyhrál jako čtvrtý český atlet Diamantovou ligu. Na mítinku v Curychu hodil 87,28 metru a vybojoval třetí vítězství v letošním seriálu.

Vadlejch předvedl druhý nejdelší hod kariéry ve čtvrté sérii. Předstihl tak Němce Thomase Röhlera, na kterého před závěrečnou soutěží ztrácel čtyři body. Olympijský vítěz z Ria de Janeiro hodil na tradiční Weltklasse 86,56 metru a obsadil druhé místo.

"Užívám si to, i když je to jen malá satisfakce za olympijské hry, kde jsem byl osmý. S dnešním výkonem bych se tam dostal na stupně vítězů...Ale jedu dál," uvedl Vadlejch. Dnešní hod by mu v Riu zajistil bronzovou medaili.

"Je to největší úspěch kariéry. Potvrdil jsem nárůst výkonnosti i vyrovnanost na nejvyšší úrovni. Je to motivace do dalších let," řekl Vadlejch na webu TopAthletics. "Cítil jsem se výborně a věděl jsem, že jsem schopný ještě přidat. Vím, kde mám rezervy a i když jsem se přiblížil k 90 metrům, není to jednoduché. Musí se všechno sejít," dodal oštěpař, jenž si před týdnem při vítězství v Paříži vylepšil osobní rekord na 88,02 m.

O předchozí české triumfy v celkovém hodnocení Diamantové ligy se zasloužili oštěpařka Barbora Špotáková, která seriál ovládla čtyřikrát, a překážkářka Zuzana Hejnová a oštěpař Vítězslav Veselý. Ti mají po dvou triumfech. Veselý dnes v Curychu skončil šestý.

Tyčkař Jan Kudlička obsadil v Curychu páté místo výkonem 572 centimetrů. Pavel Maslák doběhl v závodu na 400 metrů sedmý v čase 45,81 sekundy. Výškařka Michaela Hrubá byla poslední desátá, když skočila 186 cm.

"Běželo se mi dobře a cítil jsem, že mám v konci sílu, ale asi jsem to rozběhl v té první dráze až moc pomalu. S časem nejsem vůbec spokojený, ale dokud jsem ho neznal, tak jsem z toho měl dobrý pocit," řekl Maslák, jenž za svým letošním maximem z Ria zaostal o 75 setin.

Hrubá už zřejmě ukončí sezonu

Hrubá skočila o sedm centimetrů méně, než je její letošní nejlepší výkon. "Devadesát bylo nadějných, ale asi už sezonu ukončím. Na to, kolik mám zkušeností a věk, sezona byla hodně dlouhá," uvedla osmnáctiletá výškařka.

Čtvrtý muž z olympijských her v Riu Kudlička se zachraňoval napotřetí na 562 cm, pak svůj výkon dokázal ještě vylepšit. K týden staré třetí příčce z Paříže ale další medailové umístění nepřidal.

O vítězství se podělili výkonem 590 cm Američan Sam Kendricks a světový rekordman Renaud Lavillenie. Francouz vyhrál i sedmý ročník Diamantové ligy, žádný jiný tyčkař zatím radost z vítězství v seriálu nepoznal.

Bez porážky zvládly prestižní atletický seriál v této sezoně chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, jihoafrická osmistovkařka Caster Semenyaová a Američanka Kendra Harrisonová v běhu na 100 metrů překážek.

V závodu atletů do 23 let na 800 metrů zvítězil český talent Filip Sasínek v osobním rekordu 1:46,42 minuty.