Český sport počítá škody: miliony má zaplatit ministerstvo

ČTK ČTK
4. 6. 2013 14:04
Česká unie sportu (ČUS), bývalý Český svaz tělesné výchovy, začala s mapováním škod, které na sportovištích napáchaly záplavy
Kanoisté mají obvykle divokou vodu rádi, ale letošní povodně jí přinesly až příliš.
Kanoisté mají obvykle divokou vodu rádi, ale letošní povodně jí přinesly až příliš. | Foto: Reuters

Praha - Česká unie sportu (ČUS), bývalý Český svaz tělesné výchovy, začala s mapováním škod, které na sportovištích napáchaly záplavy. Výsledek předloží Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a požádá o finanční prostředky na odstranění škod, sama totiž nemá žádné vlastní zdroje.

Škody půjdou do milionů, ale jejich výši si ČUS zatím netroufá ani odhadnout. "Zatím je moc brzy, nemáme ještě žádné komplexní údaje, pracujeme na tom," řekl ČTK generální sekretář ČUS Jan Boháč.

Přijde Trója o MS kanoistů?

Největší dosud známé škody jsou v Praze v areálu Olympu Praha a tamní atletické hale Otakara Jandery ve Stromovce a na kanálu pro vodní slalom v Troji, kde by se v září mělo konat mistrovství světa.

Voda sahá až do druhého patra loděnice, kanoisté se obávají o elektroinstalaci u kanálu, o závěsný systém branek i o tribuny pro diváky. Po povodních v roce 2002 odklízeli metrové vrstvy bahna buldozerem a areál nebylo možné pojistit.

"Teď se můžeme kopat akorát do zadku. Co se dalo, to jsme zachránili, teď čekáme, až to opadne, abychom viděli škody," řekl ČTK trenér USK Praha Milan Bílý. "Problém je, že to bude klesat pomalu, jak budou vypouštět kaskádu na Vltavě," tušil další problémy. O osudu MS se tak rozhodne nejdříve příští týden.

Slalomové tratě dostaly zabrat

Potíže mají i ostatní kanály na vodní slalom. Nejhůř je na tom trať ve Veltrusích a v Roudnici, kde je kanál navíc v rekonstrukci. Trnávka na Želivi přečkala situaci bez větší úhony, stejně jako zbrusu nový kanál v Českých Budějovicích. "Máme ho zaplaven zdola, ale zatím to vypadá, že to nebude nijak fatální," řekl předseda tamního oddílu Jakub Prüher. "Na tu hrůzu to snad bude v pohodě, samozřejmě bude třeba uklidit," dodal.

Lépe jsou na tom rychlostní kanoisté, jejichž areál v Račicích je čtyři metry nad hladinou Labe a voda se tam nedostala ani v roce 2002. "Tehdy stoupla voda do dolní části obce. Letos to je zatím nižší," řekl generální sekretář rychlostních kanoistů Petr Mokrý.

Bazén v Praze-Podolí, který je v majetku ČUS, v pondělí ještě fungoval, ale dnes už zůstal uzavřen. Do suterénu nateklo 170 centimetrů vody, která poničila technologii kotelny. "Máme tam čerpadla a intenzivně odčerpáváme vodu ven," řekl sekretář ČUS Jan Boháč. Škody na plaveckém areálu podle předběžných odhadů půjdou do milionů, ale nedosáhnou výše po povodních v roce 2002, kdy obnova trvala více než půl roku.

Challenger na Štvanici je nejistý

Ze sportovního prostředí ale nepřicházejí jen špatné zprávy, bez větších škod velkou vodu na Labi přečkal sportovní areál v Nymburce, který je rovněž v majetku ČUS a z něhož chce ČOV udělat špičkové sportovní centrum pro přípravu reprezentantů.

Zatímco v roce 2002 při povodních utrpěla dramatické škody sportovní střelnice v Plzni, tentokrát ji od vody uchránila protipovodňová stěna. "Voda nakonec zůstala v řece, i když to bylo na hraně. Vyhnulo se nám to, naštěstí," řekl ČTK předseda střeleckého svazu Petr Baroch.

Také tenisové kurty na pražské Štvanici zůstaly před vodou uchráněny, k jejich zaplavení chybělo pouhých 60 centimetrů. "Z nejhoršího jsme snad venku a zatopeny nejsou kurty ani vnitřní prostory," řekl po krátké návštěvě areálu Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha. Otázkou zůstává, jestli se bude příští týden hrát challenger.

"Zatím nás na ostrov nechtějí pustit a je to na hraně. Na kurtech se dá hrát hned, ale jde o zázemí, takže budeme teprve řešit, jestli to stihneme," řekla Šavrda.

Rallye omezí program

Ohrožen by neměl být srpnový golfový turnaj evropské série žen LET Pilsen Golf Masters. Hřiště v Dýšině u Plzně zasáhla rozvodněná Klabava, která se prohnala přes jamky dvě až pět a pod vodou byl ostrovní green jedenáctky. "Voda opadává rychle a zdá se, že naplavila jenom dřevo. Ještě uvidíme, jestli proud nepoškodil některá odpaliště a greeny, ale vypadá to relativně dobře. Turnaj by to nemělo ohrozit," řekla Martina Tvarůžková, ředitelka areálu.

Záplavy zcela jistě poznamenají sobotní Rallye Krkonoše, čtvrtý díl MČR v jednodenních automobilových soutěžích. Pořadatelé uvažují, že místo osmi rychlostních zkoušek by v programu zůstalo šest. Existuje i možnost, že rallye bude zrušena, rozhodnutí padne ve středu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy