Český softball vyráží na ME s Kanaďankou. Jsem trošku vystrašená, přiznává

Pavel Hrdina
24. 6. 2017 14:57
Návrat softballu pod olympijské kruhy mohutně zamíchal kartami na evropské scéně - malý sport najednou začali brát všichni vážně. V zostřené konkurenci se o jediné postupové místo chtějí poprat i Češky, třeba i s domestikovanou Kanaďankou. Nejsou ale zdaleka samy.
Foto: Jan Beneš

Praha - Po basketbalistkách, které si pražské mistrovství Evropy přisvojily Američanku Vaughnovou, na zahraniční kartu sází další český týmový sport živící olympijskou naději. Letadlem z kanadského Surrey přicestovala před pár dny do Prahy Katelyn Humhejová, jíž jen těsně unikla nominace do silného výběru javorových listů.

Šanci zazářit na mezinárodní scéně tak bude mít alespoň v českém dresu, a to díky rodinným kořenům. Její otec Jaroslav měl až donedávna platný český pas, čímž automaticky vzniká nárok na snadné získání českého občanství i pro jeho dceru. A protože byl zájem na obou stranách, k dohodě došlo velmi rychle.

Zámořské posily přiveze víc týmů

"Přiznám, že jsem trošku vystrašená, ale je to vzrušující, jsem nadšená a za šanci hrát tady vděčná. Pomůžu, jak nejlépe umím," slibuje teprve 18letá Katelyn. Její nízký věk navíc umožňuje, aby za Česko odehrála rovnou dva turnaje - mistrovství Evropy žen a poté i mistrovství světa juniorek.

Evropský šampionát začíná v neděli a Češky na něj jednou obhajovat bronz. Ani s žolíkem Humhejovou to nebude lehké. Kromě tradičně silných Holanďanek a Italek budou mít plno zámořských trumfů i třeba země jako Velká Británie nebo Španělsko, které tradičně využívají dobrých vztahů s historicky spřízněnými zeměmi.

Extrémním případem je pak Řecko složené takřka výhradně z hráček amerických univerzit. "I když se to mnoha lidem nelíbí, nedá se s tím nic dělat, protože pravidla jednotlivých států to umožňují. Takový je mezinárodní trend, který jen zesílil s návratem softballu do olympijské rodiny," myslí si předseda Evropské softballové federace Gabriel Waage.

Česky vstupují do turnaje v neděli 25. června zápasem proti Švédsku, o medaile se bude hrát v sobotu 1. července.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy