Českou jízdu Wimbledonem zastínilo Berdychovo brzké vyřazení

Tomáš Berdych se diví verdiktu rozhodčího. V podobné póze byl v pátek velmi často.
Na konci zápasu už kvůli šeru nemohl využít ani jestřábí oko. "Neměl jsem energii mluvit s rozhodčím o přerušení. Za stavu 4:3 nebo 5:4 ve třetím setu mi řekl, že Hawk Eye nefunguje, protože je tma. Ale my hrajeme dál? ptal jsem se. A on říkal, že hrajeme dál," popisoval českým novinářům v Londýně.
"Začnete zápas s ním a dohráváte ho bez něj? Trochu divné, ne? Kdyby na kurtu vůbec nebylo, bral bych to. Ale proč máme pokračovat, když ani technika nefunguje?“ dodal.
Podle Berdycha se kvůli tomu měl zápas přerušit. "To zařízení se aspoň mělo zprovoznit. Copak můžete fotbalistům říct, že se počítačové posuzování gólů přesně po 90 minutách vypne?“ rýpl si.
Podle něj si ale naopak zaslouží uznání Čilič, že v takovém šeru dokázal výborně servírovat jako v celém zápase. "Zase z toho nedělejme moc velkou aféru. Není to konec světa. Rád bych řekl, že Marin hrál opravdu skvěle. Už jsme se letos utkali a byl to úplně jiný mač. Od začátku jsem skoro neměl šanci. Jenom jsem v zápase visel. Zasloužil si vyhrát," dodal Berdych.
27. 6. 2014 22:45
Tomáš Berdych si teprve podruhé za posledních šest let nezahraje na Wimbledonu ve druhém týdnu.

LondýnTomáš Berdych si teprve podruhé za posledních šest let nezahraje na Wimbledonu ve druhém týdnu.

Turnajová šestka, která v roce 2010 hrála ve finále, nestačila ve 3. kole na Chorvata Marina ČiličeS nasazenou šestadvacítkou Berdych prohrál po téměř tříhodinové bitvě v poměru 6:7, 4:6 a 6:7. Utkání jsme sledovali v podrobné online reportáži ZDE.

Osmadvacetiletý český tenista útočil na svůj stý vítězný grandslamový zápas. Této mety by dosáhl jako druhý Čech po Ivanu Lendlovi.

Naopak české tenistky si páteční program podmanily, všechny čtyři se totiž dostaly do osmifinále.

Úspěšné "jízdě" vévodí Barbora Záhlavová-Strýcová, která se výhrou ve 3. kole nad druhou hráčkou světa Číňankou Li Na dvakrát 7:6 postarala o největší překvapení travnatého turnaje. Utkání jsme v online reportáži sledovali ZDE.

Hned čtyři Češky jsou v osmifinále

Spolu s ní pokračují ve spodní části pavouka Petra Kvitová, Lucie Šafářová a překvapivě i Tereza Smitková.

Královna londýnské trávy z roku 2011 Kvitová otočila ve 3. kole bitvu s Venus Williamsovou z USA a pětinásobnou vítězkou turnaje porazila 5:7, 7:6 a 7:5. Online reportáž ze zápasu si přečtěte ZDE.

Šafářová a devatenáctiletá grandslamová debutantka Smitková se střetnou ve 4. kole, takže český tenis má jistou čtvrtfinalistku. Šafářová zdolala poprvé v kariéře Slovenku Dominiku Cibulkovou, turnajovou desítku porazila 6:4, 6:2.

Smitková, která se do hlavní soutěže dostala z kvalifikace, odvrátila mečbol a udolala Srbku Bojanu Jovanovskou v dramatickém souboji 4:6, 7:6 a 10:8.

Strýcová: Největší vítězství kariéry

Grandslamovým maximem osmadvacetileté Záhlavové-Strýcové dosud bylo třetí kolo, do kterého se před letošním Wimbledonem dostala jen třikrát. Výhra nad Li Na je rovněž prvním triumfem plzeňské rodačky nad hráčkou světové desítky.

"Tohle je největší vítězství mojí kariéry, o tom není pochyb. Jsem nadšená, přešťastná. Hrála jsem skvělý zápas, užívala si atmosféru i sama sebe," uvedla rozesmátá Záhlavová-Strýcová v rozhovoru cestou z dvorce.

V utkání s letošní vítězkou Australian Open předvedla Záhlavová-Strýcová precizní výkon. Dobře se přes bolavou achilovku pohybovala i podávala, dokázala účinně zkrátit hru za síť, hrát voleje a soupeřce se vyrovnala od základní čáry.

"Musíte si věřit, i když hrajete s favoritkou, což jsem od začátku dělala. Hrála jsem na hranici svých možností a bojovala," komentovala Záhlavová-Strýcová zápas. Ve druhém setu odvrátila za stavu 4:5 při svém podání i setbol Číňanky.

Další soupeřkou Strýcové bude Wozniacká

Ve zkrácené hře druhého setu si vypracovala za stavu 6:5 mečbol, při kterém poslala Li Na dlouhý forhend k základní čáře. Lajnový rozhodčí ohlásil aut a česká tenistka se začala radovat a mířila k síti.

Jenže Číňanka si vzala jestřábí oko a elektronika ukázala míč na lajně. Při opakování výměny udělala Li Na dvojchybu.

"Neslyšela jsem, že si vzala challenge a už jsem byla ráda, že je konec. Musela jsem se znovu soustředit, ona dala naštěstí pro mě dvojchybu, to se stává," řekla Záhlavová-Strýcová, finalistka nedávného turnaje na trávě v Birminghamu.

Její příští soupeřkou bude bývalá světová jednička Caroline Wozniacká z Dánska, nyní 16. hráčka žebříčku WTA.

"Venus hraje na trávě neuvěřitelně"

Zápas Kvitové s Venus Williamsovou nabídl divákům skvělé představení. Na konci prvního setu ztratila česká tenistka podání a tím i sadu, ale ve druhém zvládla tie-break a třetí set rozhodla ziskem soupeřčina podání ve dvanácté hře.

"Byl to tuhý boj. Věděla jsem, že Venus umí hrát na trávě neuvěřitelně dobře a dnes velmi velmi dobře podávala. Po prohraném první setu jsem byla smutná a trochu dole, ale dokázala jsem se vrátit, bojovala o každý míč a jsem ráda, že jdu dál," řekla Kvitová.

V pondělním osmifinále se šestá nasazená česká hráčka střetne s Číňankou Pcheng Šuaj. Aktuálně 61. tenistku světa dosud ve všech čtyřech zápasech porazila.

Smitková, před turnajem až 175. hráčka světa, nejdříve ve třetím setu odvrátila mečbol a dvakrát nedovolila Jovanovské (45. v žebříčku WTA) při jejím podání ukončit.

Mladá česká tenistka bojovala, v koncovce občas mezi výměnami neudržela slzy, přesto hrála odvážně a snažila se výměny ukončovat. Sama pak nevyužila vlastní čtyři mečboly, ale při pátém trefila přesně vítězný forhendový return.

Čilič s Berdychem hráli rekordně dlouho

Berdych si sice hned při prvním gemu vybojoval brejkbol, ale nevyužil ho, kdežto Čilič stejnou možnosti nepohrdl. Brzy tak chorvatský tenista odskočil do vedení 3:1. Česká jednička dokázala dohnat manko a srovnala na 4:4. První sada tak musela do zkrácené hry, kterou ovšem ovládl Čilič.

Ani start do druhé sady českému tenistovi ideálně nevyšel. Hned přišel o servis. Poté ho sice získal zpět, ale další dva gemy patřily Chorvatovi. Ten dominoval především dělovým podáním přesahujícím 200 kilometrů v hodině a sadu už si nenechal ujít.

V třetím setu byl český tenista vždy o krok napřed, ale za stavu 4:3, nedokázal využít ani jeden ze dvou brejkbolů. Stejně tak Čilič o gem později. Sadu tak opět musela rozhodnout zkrácená hra. V ní Čilič proměnil svůj druhý mečbol.

Zápas skončil ve 21:38 londýnského času, což je nový nejpozdější konec utkání na otevřeném dvorci ve Wimbledonu. Dosavadní "rekord" byl z roku 1981, kdy se dohrálo ve 21:35.

"Jste lepší než jestřábí oko, protože vidíte i ve tmě. To je dost dobré. Prosím, aspoň jednou udělejte něco normálního," nadával Berdych během zápasu hlavnímu rozhodčímu.

Djokovičovi kvůli zranění zatrnulo

Novak Djokovič podle očekávání zvládl třetí kolo Wimbledonu, ale při výhře nad Francouzem Gillesem Simonem mu zatrnulo kvůli ostré bolesti v rameni.

Nejvýše nasazený šampion travnatého grandslamu z roku 2011 si poranil ruku ve třetím setu po uklouznutí při forhendu a s bolestivou grimasou se svíjel na kurtu. Po ošetření pokračoval a potřebné tři gamy k výhře poměrně rychle získal.

"Ucítil jsem ostrou bolest. Po nárazu mě zabolel sval, ale naštěstí není v ruce nic poškozeného," řekl Djokovič.

Bolestivé chvíle prožíval za stavu 3:2 a 30:30 ve třetí sadě. Ty předchozí dvě vyhrál 6:4, 6:2 a bezpečně mířil za postupem. Když však uklouzl a přepadl přes rameno, nebylo jisté, zda zápas bude moci dohrát. Třetí sadu nakonec získal 6:4.

"Doufal jsem, že se nic nestalo s kloubem. Naštěstí nic poškozeného není a mohl jsem hrát," uvedl sedmadvacetiletý majitel šesti grandslamových trofejí. Nyní má volný víkend na to, aby se dal dohromady před osmifinálovým zápasem s dalším Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

Zdravotní trable měl Djokovič i nedávno. Na konci dubna ho zlobilo zápěstí, s jehož léčbou mu pomáhal i vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář.

Hewitt se stal pětisetovým rekordmanem

Australský tenista Lleyton Hewitt opustil Wimbledon již ve druhém kole, ale s rekordem. Třiatřicetiletý vítěz londýnského turnaje z roku 2002 podlehl Polákovi Jerzymu Janowiczovi, s kterým sehrál 42. pětisetový zápas na grandslamu v kariéře.

Překonal tím 41 pětisetových utkání americké legendy Andreho Agassiho, s nímž se dosud o rekordní bilanci dělil.

Hewitt v zápase, který byl přerušen ve čtvrtek ve druhém setu kvůli dešti, prohrál úvodní dvě sady 5:7 a 4:6. Ve třetím setu odvrátil v tie-breaku dva mečboly a vynutil si pokračování zápasu. Odešel z něj poražen až po čtyřech hodinách a 47 minutách.

"Mnohem radši bych ve třech nebo čtyřech setech vyhrál než se takhle dřít," komentoval Hewitt svůj rekordní zápas. "Přijde mi, že všichni jsou trochu vyždímaní," dodal k utkání, po němž se důkladně loučil s diváky.

"Možná to byl můj poslední zápas tady"

Na tiskové konferenci naznačil, že to bylo možná jeho wimbledonské loučení. "Nikdy nevíte. Kdykoli může přijít zranění," řekl dvojnásobný grandslamový šampion, který má za sebou v posledních letech řadu zdravotních potíží.

Dvojnásobný grandslamový šampion, který má za sebou v posledních letech řadu zdravotních potíží, nepřešel ve Wimbledonu dál než do druhého kola počtvrté za sebou.

Janowicz naopak dává vzpomenout na vydařený loňský ročník, v němž šokoval postupem do semifinále. Od té doby se však trápil také vinou zranění zad a nohy.

Ženy:

Dvouhra - 2. kolo:

Halepová (3-Rum.) - Curenková (Ukr.) 6:3, 4:6, 6:4, Bencicová (Švýc.) - Duvalová (USA) 6:4, 7:5.

3. kolo:

Záhlavová-Strýcová - Li Na (2-Čína) 7:6 (7:5), 7:6 (7:5), Kvitová (6) - V. Williamsová (30-USA) 5:7, 7:6 (7:2), 7:5, Šafářová (23-ČR) - Cibulková (10-SR) 6:4, 6:2, Smitková - Jovanovská (Srb.) 4:6, 7:6 (7:5), 10:8, A. Radwaňská (4-Pol.) - Britová (Portug.) 6:2, 6:0, Wozniacká (16-Dán.) - Konjuhová (Chorv.) 6:3, 6:0, Makarovová (22-Rus.) - Garciaová (Fr.) 7:5, 6:3, Pcheng Šuaj (Čína) - Davisová (USA) 0:6, 6:3, 6:3,

Čtyřhra - 2. kolo:

Aojamaová, Voráčová (Jap./ČR) - Huberová, Raymondová (15-USA) 0:6, 7:6 (7:5), 6:4, Pennettaová, Stosurová (It./Austr.) - Hradecká, Krajiceková (13-ČR/Niz.) 7:5, 6:3, Muguruzaová, Suárezová (16-Šp.) - Koukalová, Niculescuová (ČR/Rum.) 6:2, 4:6, 6:4.

Muži:

Janowicz (15-Pol.) - Hewitt (Austr.) 7:5, 6:4, 6:7 (7:9), 4:6, 6:3, López (19-Šp.) - Pavič (Chorv.) 6:4, 7:6 (7:4), 7:5, Giraldo (Kol.) - Granollers (30-Šp.) 4:6, 7:6 (7:2), 1:6, 6:1, 7:5.

3. kolo:

Čilič (26-Chorv.) - Berdych (6) 7:6 (7:5), 6:4, 7:6 (8:6), Djokovič (1-Srb.) - Simon (Fr.) 6:4, 6:2, 6:4, Murray (3-Brit.) - Bautista (Šp.) 6:2, 6:3, 6:2, Dimitrov (11-Bulh.) - Dolgopolov (21-Ukr.) 6:7 (3:7), 6:4, 2:6, 6:4, 6:1, Tsonga (14-Fr.) - Wang (Tchaj-wan) 6:2, 6:2, 7:5, Anderson (20-JAR) - Fognini (16-It.) 4:6, 6:4, 2:6, 6:2, 6:1, L. Mayer (Arg.) - Andrej Kuzněcov (Rus.) 6:4, 7:6 (7:1), 6:3, Chardy (Fr.) - Stachovskij (Ukr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:3, 6:0.

Benneteau, Roger-Vasselin (4-Fr.) - Begemann, Rosol (Něm./ČR) 6:3, 6:7 (3:7), 6:4, 6:2, Butorac, Klaasen (13-USA/JAR) - Levinský, Veselý 6:3, 6:7 (5:7), 7:6 (7:5), 6:4.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Marach, Karolína Plíšková (Rak./ČR) - Čermák, Hradecká 6:1, 6:2, Levinský, Husárová (ČR/SR) - Tursunov, Moultonová-Levyová (Rus./USA) 6:4, 6:4, Dlouhý, Huberová (ČR/USA) - Venus, Rosolská (N. Zél./Pol.) 6:3, 6:4, Kližan, Bencicová (SR/Švýc.) - Rosol, Koukalová 6:4, 6:0.