Dřív neměly na cestu, teď Češky šokovaly svět. V Mekce lakrosu je chválily i indiánky

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
14. 7. 2022 15:35
Před devíti lety si vybojovaly účast na mistrovství světa v lakrosu, ale výlet do Kanady si tehdy nemohly po finanční stránce dovolit. Češky doma i dále bojují s těžkými podmínkami, o to více udivuje senzační výsledek z nedávného šampionátu v Marylandu. Tam zcela zaskočily lakrosový svět a staly se sedmým nejlepším družstvem turnaje.
Bilance šesti výher a dvou porážek vynesla Češkám na MS historické sedmé místo.
Bilance šesti výher a dvou porážek vynesla Češkám na MS historické sedmé místo. | Foto: Czech Lacrosse

"Ještě teď mi to hrne slzy do očí," říká pohnutým hlasem trenérka a manažerka reprezentace Barbara Bažantová. Sedmé místo z MS v Americe znamená pro český lakros historické maximum.

Češky ovládly skupinu s Mexikem, Itálií, Švédskem a Kolumbií, potom zvládly klíčové osmifinále proti Německu a prošly mezi nejlepší osmičku turnaje. Ve čtvrtfinále přišla porážka 7:15 s favorizovanými Kanaďankami, pozdějšími stříbrnými medailistkami.

V zápasech o páté až osmé místo Češky nejdříve nestačily na Izrael (10:11), avšak MS uzavřely vítězstvím nad výběrem Irokézek (12:11), indiánským družstvem, jež je tradiční součástí turnaje.

"Je to obrovský úspěch, který nikdo nečekal. Dvacet let se v českém prostředí o něco snažíme, teď to konečně vyšlo. Zařadili jsme se mezi nejlepší desítku, k holkám, které hrají skoro profesionálně. Jsme hrdí a šťastní," pokračuje nadšená Bažantová.

V roce 2013 neměly Češky dost peněz na cestu do Kanady, a tak musely turnaj, na který se kvalifikovaly, vzdát. O čtyři roky později natáhl před MS v Anglii nečekanou pomocnou ruku Petr Čech.

"Zachytil jsem na sociálních sítích výzvu lakrosového týmu a hned jsem začal hledat způsob, jak holkám pomoct," vysvětloval fotbalový brankář. Díky jeho iniciativě Češky na MS skutečně vyrazily a skončily desáté.

Před třemi lety je na mistrovství Evropy do Izraele popostrčily zase příspěvky fanoušků v internetové sbírce. Lakrosistky na oplátku nabízely možnost individuálního tréninku s týmem, masáž od hráček či speciální fotku v bikinách. A z Izraele přivezly čtvrté místo.

"Letos to byl první turnaj, na kterém si holky nemusely nic platit," usmívá se Bažantová. "Podpořila nás Národní sportovní agentura (NSA), hodně do nás vložil lakrosový svaz. Ale pořád jsme maličký sport, který má v Česku čtyři kluby a jen stovky aktivních hráčů," dodává.

Zmiňovanou čtyřku tvoří Jižní Město, Smíchov, Radotín a jediný klub mimo hlavní město Brno Ravens. Lakros na hřištích často ustupuje fotbalu, pere se pochopitelně také s úzkou základnou trenérů.

"Holky studují, pracují. Lakrosu se věnují po večerech, po nocích. Na ten úspěch, který jsme na MS udělali, nemáme vůbec podmínky. I proto je to tak neuvěřitelné, obrovské zadostiučinění pro všechny. Holky si to za tu dřinu zaslouží," tvrdí Bažantová.

Dojem udělaly v Marylandu i na tradiční lakrosové mocnosti. "Američanky navrhovaly naši brankářku Annu Ničovou do All Stars týmu. Blahopřála nám i ostatní družstva, všechny těšilo, že se na špičku dotahuje i jiný evropský výběr než země z Velké Británie," zmiňuje trenérka.

Uznání slyšely Češky také od Irokézek, zástupkyň indiánů, kteří hru se síťovanými holemi vymysleli. "Duel o sedmé místo byl z jejich strany dost tvrdý. Ztratily jsme náskok 8:1, ale nakonec jsme přece jen vyhrály. Přehrály jsme je technicky a Irokézky to přijaly sportovně," míní Bažantová.

Předtím viděla v osmifinále proti Německu (14:9) podle svých slov vůbec nejlepší výkon reprezentace v dějinách, hra se blížila dokonalosti. Se 109 nastřílenými góly pak byly Češky třetím nejproduktivnějším týmem MS.

"Lví podíl v útoku měla Isabelle Martireová se 40 trefami," vyzdvihuje trenérka. Americká rodačka Martireová má babičku narozenou v Kladně a k národnímu týmu se dostala skrze zámořského kouče, který v Česku působil. Druhou posilou z USA byla Tierney Larsonová.

"Tierney žila v Praze, v české lize hrála i trénovala, pomáhala také u reprezentačních výběrů. Spolu s Isabelle rychle zapadly, pochopily chemii naší hry a strašně nám pomohly," uznává Bažantová.

Martireová i Larsonová hrají zámořskou soutěž, kde v minulosti působila také Anna Lottmann. Aktuálně nastupuje na klubové úrovni v Americe jediná česká rodačka Tereza Kreuzová.

Bažantovou však po turnaji potěšil zájem Američanů o další Češky. "Měli jsme v týmu šest holek do 18 let, pro dvě z nich jsme už dostali nabídku. Snad se to podaří zrealizovat a holky si zdejší soutěž vyzkouší, protože podmínky a zázemí pro lakros jsou v Americe neuvěřitelné," podotýká.

"Zrovna Maryland, kde se MS konalo, je Mekkou lakrosu. Hraje se tady na každé škole a univerzitě. Šampionát byl ohromně sledovaný, účastnilo se 29 zemí, což je nejvíce v historii. A poprvé se stalo, že na turnaji zvítězila pořádající země," doplňuje česká trenérka.

Nejlepší desítka MS v lakrosu žen:

1. USA, 2. Kanada, 3. Anglie, 4. Austrálie, 5. Japonsko, 6. Izrael, 7. Česko, 8. Haudenosaunee (Irokézky), 9. Wales, 10. Skotsko.

Hned po skončení MS se Češky přesunuly z Towsonu v Marylandu do více než 1200 kilometrů vzdáleného Birminghamu v Alabamě, dějiště Světových her neolympijských sportů.

Zatímco na MS se hrál lakros na větším hřišti a s týmy o deseti hráčkách, na Světových hrách se musela družstva vypořádat s menší hrací plochou a variantou "sixes", tedy se šesti hráčkami na každé straně.

Turnaje zde se účastní jen osm nejlepších týmů světa. Češky v náročné skupině v úterý podlehly Japonkám 10:23 a ve středu Australankám 8:16. Ve čtvrtek večer narazí na čerstvé mistryně světa Američanky a pak je čeká ještě boj o umístění.

"Chceme se i tady poprat o každé místo," hlásí Bažantová, která zároveň věří, že i díky představení na Světových hrách by se lakros mohl dostat do programu olympiády 2028 v Los Angeles.

"Mezinárodní federace podle mě nedělá nic jiného, než že se snaží za to lobbovat. Věříme, že lakros šanci má, v Americe je to strašně populární sport, ale takových je tam více," uzavírá trenérka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 3 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy