Český golf na olympiádě? Chce to nějakého průkopníka

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 12. 2012 12:00
Českým golfem na olympijských hrách to zatím nevypadá příliš růžově. Podle generálního sekretáře ČGF a Luboše Klikara ale není potřeba propadat beznaději.
Klára Spilková je největší českou olympijskou nadějí v golfu
Klára Spilková je největší českou olympijskou nadějí v golfu | Foto: Eduard Erben

Praha - Po 112 letech se golf vrátí do programu letních olympijských her. Česká reprezentace v tomto sportu nepatří mezi absolutní špičku a s účastí v Riu 2016 to zatím nevypadá příliš růžově.

Nicméně podle generálního sekretáře České golfové federace a čerstvého člena Sportovně technické komise Evropské golfové asociace Luboše Klikara netřeba propadat beznaději.

„Kdyby byl golf na letošních hrách v Londýně, měli bychom díky Kláře Spilkové jedno místo v turnaji žen. Ale nikde není psáno, že reprezentant pro Rio není dnes někde v kategorii dvanáctiletých či třináctiletých," uvedl Luboš Klikar v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
 
Je sice ještě tři a půl roku do dalších letních olympijských her, ale už se ví, v jaké podobě tam golfová soutěž bude a jaká kritéria budou hráči muset splnit?
Účastnil jsem se několika mezinárodních jednání, kde téma „olympijský golf“ padlo. Zatím je jasno jen rámcově. Mělo by se hrát na rány. Měli by reprezentovat muži i ženy a obě pole by měla zahrnovat 60 golfistů. A všechno by to měli být profesionálové. Z první patnáctky světového žebříčku by každou zemi měli zastupovat maximálně čtyři hráči a čtyři hráčky a dále pak už jen po dvou z každé země podle součtu umístění v žebříčku až do naplnění kvóty.
 
Jak to vypadá s českými vyhlídkami na olympijskou účast?
Kdyby byl golf v Londýně, měli bychom zajištěno jedno místo díky Kláře Spilkové, která dělá body do světového žebříčku na Ladies European Tour. Mezi muži je to zatím bohužel horší. Marek Nový však bude v příští sezóně objíždět turnaje Challenge Tour, tedy druhou evropskou sérii, kde už se výsledky do světového žebříčku počítají. Omezené právo startů tu bude mít i Ondřej Lieser, takže jistá naděje tu je, ale chtělo by to nějakého průkopníka, nějakého golfového Ivana Lendla.
 
Tím jsme nakousli téma tenis, nezávidíte tak trochu tomuto sportu popularitu, kterou v současné době má?
Úspěchy, které se letos ve Fed Cupu, Davis Cupu a vlastně i Hopman Cupu podařily, jsou neuvěřitelné a myslím, že ještě nikdo pořádně nedocenil, co naše země v tenise dokázala. Ale je jasné, že bychom potřebovali takové osobnosti, jako byl Lendl nebo jsou Berdych, Štěpánek a Kvitová, aby nám jednak pomohly sbírat body do světových žebříčků a druhak svými výsledky přilákali nové talenty.
 
Jak je na tom vůbec český golf z hlediska růstu členské základny?
V současné době máme něco přes 56 tisíc členů, což možná ještě není číslo, které by si představovali někteří majitelé golfových hřišť. Těch je po republice více než 90 a k ideálnímu vytížení jim tak ještě zhruba 20 tisíc hráčů schází. Nicméně jsme v situaci, kdy nám už i tradiční golfové země jako Anglie, Švédsko či Německo závidějí, že tu golf navzdory krizi jde stále nahoru.
 
Během komunistického režimu byl golf nežádoucím sportem, je to hlavní důvod, proč jsou čeští hráči pozadu za světovou špičkou?
Samozřejmě. Doháníme čtyřicetiletou ztrátu a to není jen tak. Přitom český golf byl před 75 lety u zrodu Evropské golfové asociace.
 
Co může ČGF udělat pro to, aby Česká republika měla na olympijských hrách více reprezentantů?
Česká golfová federace se stará o amatéry a tedy amatérskou reprezentaci. Hráč projde naším tréninkovým systémem, sbírá úspěchy na amatérském poli a dříve či později přechází k profesionálům. Bohužel se často stává, že mu kariéra profesionálního hráče nevyjde a zůstane učitelem golfu. V případě některých jmen to je velká škoda, podle mě tito hráči a hráčky měli na víc. Momentálně největšími nadějemi našeho golfu jsou Ondřej Lieser a Karolína Vlčková, kteří jsou rovněž absolventy tréninkového programu ČGF vedeného velšským trenérem Keithem Williamsem.

Takže na tom česká golfová reprezentace není úplně špatně?
Určitě je tady znát velký posun. Vždyť na letošním mistrovství světa v Turecku skončila česká děvčata na děleném 15. místě z 53 zemí. Chlapcům to naopak příliš nesedlo, byli až čtyřicátí, ale to se někdy stane, je to sport. Já vidím pozitivum v tom, že se šampionátu zúčastnili dva šestnáctiletí kluci, kteří sbírali cenné zkušenosti a třeba právě mezi nimi je budoucí olympijský reprezentant.
 
Pomůže federaci, že se z golfu stal olympijský sport? Například finančně?
ČGF je národní orgán řízení golfu. Její výkladní skříní je reprezentace - amatérská i profesionální. Návrat golfu na olympijské hry golfu samozřejmě pomůže, každý stát totiž výrazněji podporuje olympijské sporty. Kromě finanční podpory jsou olympijské hry i výrazným motivačním stimulem pro hráče.
 
Máte ale na starosti amatérskou reprezentaci, ta něco stojí…
To ano. Reprezentace stojí asi šest a půl milionu ročně. To je ve srovnání se západními zeměmi výrazně nižší částka, ale pracujeme s tím, nač v současné době český sport má. V lednu či únoru bychom chtěli uskutečnit schůzku s Českým olympijským výborem, abychom se dohodli, jak se bude finančně spolupodílet na olympijské přípravě českých golfistů. Dosud jsme prostřednictvím ČOV na reprezentaci dostávali zhruba 350 tisíc korun ročně, což je ve výše uvedeném rozpočtu bohužel nevýrazná částka.
 
Návrat golfu do olympijského programu má i své odpůrce, kterým vadí, že souboj pod pěti kruhy naruší tradiční kalendář tohoto sportu. Jak se na to díváte vy?
Podle mého golf na olympijské hry patří. Jen si myslím, že v duchu Coubertinovské myšlenky by šanci kvalifikovat se měli dostat i amatéři. Ještě důležitější ovšem bude, zda olympijské hry dokáží zatraktivnit golf pro další milióny lidí na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy