Mluví. K biatlonistce sražené autem smí jen rodina

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 5. 2013 14:57
Biatlonistku Veroniku Zvařičovou v pátek před polednem srazilo auto při tréninku na kolečkových lyžích.
Veronika Zvařičová.
Veronika Zvařičová. | Foto: ČTK

Jablonec nad Nisou - Biatlonistka Veronika Zvařičová, která se v pátek při tréninku těžce zranila po srážce s autem, mluví. Co vypadá jako banální konstatování, zní pro nejbližší přátele a kolegy české reprezentantky jako výborná zpráva.

"Je to dost vážné a pro nás všechny velmi nepříjemné," řekl serveru Aktuálně.cz smutným hlasem šéf klubu SKP Jablonec Jan Matouš. "Vjelo jí do cesty auto. Teď už komunikuje, orientuje se, mluví s námi. Ale jsme domluvení, že za ní teď bude chodit jen rodina. Lékař doporučil co největší klid," dodal.

Vyhráno ale česká sportovkyně ještě nemá, protože s následky drsného střetu se nejspíš bude potýkat ještě velmi dlouho.

Biatlonistku čekají operace

Čtyřiadvacetiletá Zvařičová má četné zlomeniny a pohmožděniny v oblasti hlavy, dále tříštivou zlomeninu lopatky, zlomeninu klíční kosti a další zranění v oblasti končetin.

"Její stav je stabilizovaný, v příštím týdnu pacientku čekají operace," informoval Aktuálně.cz tiskový mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Lukáš Gibiec.

Kdy se finišmanka bronzové štafety ze Světového poháru v Ruhpoldingu vrátí k biatlonu, je zatím těžko odhadnutelné.

"To se teď vůbec nedá říct. Prioritou je, aby zůstala bez nějakých následků. Sport je v tomto případě druhotný. Hlavní je, aby mohla normálně fungovat, moc jí to všichni přejeme," uvedl Matouš.

Řidič se po nehodě snažil pomoci

Zvařičovou v pátek před polednem na okruhu v jabloneckých Břízkách srazilo auto, když trénovala na kolečkových lyžích.

Podle policie došlo ke střetu osobního vozu Škoda Octavia s Veronikou Zvařičovou v pátek dvacet minut po jedenácté hodině dopoledne. 

"Řidič najížděl na okruh na křižovatku účelových komunikací. Ona přijížděla zleva. Dle zákona je chodkyní a proto je zatím míra zavinění obou aktérů předmětem dalšího šetření," informovala tisková mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

To, že by řidič před jízdou požil alkohol, vyloučila hned na místě dechová zkouška. "Řidič se po nehodě snažil pomoci, maximálně spolupracoval," doplnila mluvčí. 

Šéf svazu byl nehodou šokován

Šéf biatlonového svazu Václav Fiřtík přiznal, že ho nehoda šokovala. "Ve čtvrtek večer to byla veselá holka a druhý den se stane takové neštěstí. Je to šok," poznamenal. 

Zranění jsou podle něj vážná především proto, že biatlonistka zrovna jela z kopce a tedy ve velké rychlosti. "Byl to asi dost čelní náraz. Dráha se tam kříží z cestou. Informace jsou takové, že tam jeli dva řidiči. Jeden prý zastavil a druhý ne. A dost si protiřečí," uvedl Fiřtík.

Celý český biatlon teď přeje Zvařičové brzké uzdravení. "Držíme moc palce, ať se dá dohromady. Zranění jsou dost komplikovaná, podle lékařů to není moc optimistické a těch zranění je opravdu hodně," doplnil šéf Českého biatlonového svazu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy