Český biatlon bez medaile? Nemožné. Sázkaři nakládají na Soukalovou

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 3. 2016 12:04
Češi hodně věří svým vlastním národním barvám. A své peníze vkládají zejména na úspěch vedoucí ženy Světového poháru Gabriely Soukalové.
České ženy jsou letos pro sázkaře jistotou. Před MS jdou peníze z jejich kapes především na úspěch Gabriely Soukalové. Logicky.
České ženy jsou letos pro sázkaře jistotou. Před MS jdou peníze z jejich kapes především na úspěch Gabriely Soukalové. Logicky. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Výrazný nárůst zájmu o biatlon evidují v letošní sezoně české sázkové kanceláře. Před světovým šampionátem, který ve čtvrtek v norském Oslu odstartuje závodem smíšených štafet (sledujte online reportáž), se peníze z kapes a účtů sázkařů jen hrnou.

Češi hodně věří svým vlastním národním barvám. A své peníze vkládají zejména na úspěch vedoucí ženy Světového poháru Gabriely Soukalové.

"Celkově se zájem o sázky na biatlon zvedá, Tipsport bude nabízet během MS i live sázky na průběh závodů, přesto to nelze srovnávat třeba s fotbalem. Na všechny vypsané příležitosti k MS v biatlonu bylo zatím u nás vsazeno méně než na duel Eura 2016 Španělsko–Česko, které zahajuje až za sto dní," řekl serveru Aktuálně.cz Michal Peterka ze sázkové kanceláře Tipsport.

Na biatlon půjdou miliony korun

Fortuna to má podobně, podle jejího mluvčího Petra Šraina se sázkaři navíc na biatlonový šampionát nejvíce zaměří až v den jednotlivých závodů.

"Největší boom jsme zaznamenali v letech 2013 a 2014, což bylo důsledkem „nové éry“ českého biatlonu, spojené s úspěchy našich reprezentantů. I nadále ale registrujeme rostoucí zájem o tento sport meziročně v řádu desítek procent," uvedl Šrain. 

Na šampionát zatím sázkaři ve Fortuně prosázeli zhruba 400 tisíc korun, brzy ale tato celková částka skočí do řádu milionů.

"Celkový objem vkladů na šampionát očekáváme mezi deseti a dvanácti miliony korun, pakliže budou čeští reprezentanti úspěšní, může být i horní hranice překonána," dodal mluvčí.

Soukalová je jasnou volbou

Už teď je ale jasné, že největší hvězdou na mnoha tiketech klientů bude logicky zářící Gabriela Soukalová.

"Nejvyhledávanější sázkovou příležitostí je zatím sázka na to, že Soukalová na MS získá jednu z medailí (mimo štafet) v kursu 1,28:1, sázkaři přitom nezřídka tipují, že jednu z individuálních disciplín dokáže v kursu 2,6:1 i vyhrát," uvedl Šrain.

Česká biatlonová jednička se v sezoně prezentovala neuvěřitelně vyrovnanými výkony, ve všech závodech dokázala skončit v elitní desítce pořadí. A na poslední zastávce Světového poháru v americkém Presque Isle dokonce oba individuální závody vyhrála.

Především kvůli její vynikající formě si bookmakeři ani sázkaři vlastně nedovedou představit, že by český biatlon odjel z norského Holmenkollenu bez jediného cenného kovu.

Bez medaile? Nepravděpodobná varianta

Podle kurzových odborníků Tipsportu česká výprava získá rozhodně alespoň jednu medaili. Na tip jedna a více medailí je kurz naprosto nepatrný 1,07:1.  

"Tak nízký kurz je vypsaný hlavně kvůli našim silným štafetám a skvělé Gabriele Soukalové. To jsou hlavní adepti na medaile,“ konstatoval vedoucí bookmaker sázkové kanceláře Ladislav Pavlis.

Že by výběr šéftrenéra Ondřeje Rybáře nezískal ani jednu medaili, to bookmakeři téměř zavrhují v kurzu 6:1. Dokonce odhadují, že je pravděpodobnější zisk minimálně jedné zlaté - kurz 1,5:1, než že Češi nezískají žádnou zlatou medaili – kurz 2,25:1.

Fortuna je rovněž optimistická. Jako nejpravděpodobnější vidí zisk čtyři a více cenných kovů. Na tuto možnost se dá sázet v kurzu 2,1:1. Na tři medaile je kurz 3,3:1, na žádnou až dvě pak 2,8:1.

Šance mužů na medaili jsou nižší

Ve sprintu patří Soukalová s kursem 5,5:1 do širšího okruhu favoritek, nicméně i tak se na tiketech nejčastěji objevuje právě ona na úkor Dorinové-Habertové, Dahlmeierové, Wiererové a dalších biatlonových hvězd. Medailový zisk dalších Češek je podle Fortuny málo pravděpodobný. Na Veroniku Vítkovou je vypsán kurz 40:1, na Lucii Charvátovou 100:1 a na Evu Puskarčíkovou dokonce 200:1.

Sprint mužů má jasného favorita, je jím fenomenální Francouz Martin Fourcade, na jehož triumf si lze vsadit v kurzu 2,5:1. Češi podle bookmakerů moc velkou šanci na vítězství v tomto závodě nemají, na Ondřeje Moravce vypsali kurz 80:1, na Michala Šlesingra 100:1, a na Michala Krčmáře dokonce 250:1.

Také Tipsport dává českým mužům mnohem menší šance na medaili. Moravcovi a spol. se dnes letos příliš nedaří a jejich úspěchy jsou spíše ojedinělé.

Zatímco třeba na medailový zisk Vítkové si lze vsadit v poměrně nízkém kurzu 3,2:1, u Moravce je to 6,2:1 a u Šlesingra 6,5:1.

Sejdou se Gabča a Verča na bedně?

V ženské štafetě by České republice medaile uniknout neměla, byť největšími favoritkami jsou Němky. Druhé jsou u Fortuny svěřenkyně Zdeňka Vítka s kurzem 4:1, třetí figurují Francouzky.

Naopak v mužské týmové soutěži je na Čechy vypsán vysoký kurz 80:1. Největšími favority jsou Norové před Rusy a Němci.

"V nabídce jsou k dispozici kromě jiného třeba kurzy na to, zda v jednom závodě dojede „na bedně“ Soukalová i Vítková (15:1), jestli Česko dokáže vyhrát smíšenou i ženskou štafetu (16:1), případně která z českých štafet zaznamená nejlepší umístění – ženy 1,4:1, mix 3:1, muži 14:1. V pořadí národů dávají bookmakeři největší šance Německu (2,9:1), Norsku (3:1) a Francii (3,1:1), Česko (10:1) by mělo skončit čtvrté," vyjmenoval zajímavou nabídku Petr Šrain z Fortuny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

EU a USA uvalily sankce na ruské činitele kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Mezi vysoce postavenými činiteli, k jejichž potrestání unie vůbec poprvé využila nový globální sankční režim, je i generální prokurátor Igor Krasnov či hlavní vyšetřovatel Alexandr Bastrykin.

Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy