Česko vysílá 83 sportovců. Pro 6 medailí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 2. 2006 16:00
Praha/Turín - Do Turína postupně odjíždí nejpočetnější česká výprava v historii. Nabízí se otázka: Proč vlastně? Uvnitř: ANKETA A GRAFIKA.
Medaile pro zimní olympiádu v Turíně.
Medaile pro zimní olympiádu v Turíně. | Foto: Reuters

Po dodatečné nominaci snowboardisty Martina Černíka čítá český tým úctyhodných 83 sportovců.

Jedná se mimochodem o pěkné "olympijské číslo", neboť během 17 dnů olympiády bude rozdáno 84 sad medailí a utká se o ně 2600 sportovců z 82 zemí.

Na jednu zemi tedy vychází necelých 32 olympioniků. Česká republika představuje svou třiaosmdesátihlavou výpravou značný nadprůměr. Zdá se, že olympijské heslo "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se" bere důsledně.

Olympijská matematika

Čísla poněkud zkreslují nováčkové na hrách zimní olympiády - Etiopie a Madagaskar i další země, které bude reprezentovat třeba jen jediný sportovec.

Etiopii na ZOH zastupuje běžec na lyžích Robel Teklemariam, Madagaskar slalomář Mathieu Razanakolona. Na olympiádě se z Afriky představí také jeden Keňan, dva sportovci tvoří výpravy Alžíru, Maroka a Senegalu, tři přijedou z Jižní Afriky.

Že Česká republika posílá do Turína sedmkrát více sportovců než celý africký kontinent, ještě není nikterak překvapivé.

Pozoruhodné je již srovnání s Norskem, třetí nejúspěšnější zemí v Salt Lake City 2002 a zároveň třetí nejúspěšnější zemí v historii ZOH.

Norská výprava čítá podle údajů tamního olympijského výboru 74 sportovců. Počítáme-li s 23 hokejisty českého národního týmu jako s jedním sportovcem (medaili mohou vyhrát jen jednu) a s 10 norskými hráči a hráčkami curlingu jako se dvěma sportovci, vyjde nám počet 66 norských a 61 českých sportovců.

Jako Norové?

Celkem vyrovnaný počet účastníků obou zemí ostře kontrastuje s dosaženými úspěchy.

Jaromír Jágr a Dominik Hašek.
Jaromír Jágr a Dominik Hašek. | Foto: Reuters

Norové získali v Salt Lake City 25 medailí a z tohoto výsledku letos nehodlají nijak slevovat.

Češi vybojovali tři medaile, s nimiž by byli spokojení i v Turíně, nejodvážnější hlasy hovoří o šesti medailích. (Tolik ostatně Čechům předpovídá i americký sportovní magazín Sports Illustrated. Podle něj by pět z nich mělo být zlatých, a to včetně hokejového triumfu. Norsku přisuzuje 28 medailí.)

Pakliže by se oběma výpravám splnily jejich odhady (6 a 25 cenných kovů), vyjde u Norů úspěšnost zhruba 40 procent, u Čechů pouze 10 procent.

Nutno však dodat, že tato skandinávská země je vůbec nejefektivnějším sběratelem medailí. Do Itálie odjíždí 162 olympioniků z Německa, a dokonce 211 z USA. Pouze tyto země byly v Salt Lake City se 36, respektive s 34 medailemi úspěšnější než Norsko.

Nicméně na 13 zlatých kovů Seveřanů stejně neměly. Němci jich získali 12, Američané 10.

Země Počet
olympioniků
Počet medailí
ze ZOH 2002

Sport Illustrated,
odhad pro ZOH 2006

Česko 83 3 6
Estonsko 34 3 0
Německo 162 36 41
Norsko 74 25 28
Rakousko 89 17 19
Slovensko 61 0 0
USA 211 34 31

Jedou na zkušenou

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek odůvodnil rekordně širokou českou nominaci slovy: "Zimní sporty byly v loňském a jsou i v letošní roce na vzestupu. Myslím, že čeští reprezentanti v poslední době několikrát dokázali, že jsou na světové úrovni. Cítíme, že mají velkou šanci na nadcházející olympiádě uspět."

 Jenže i on mezi největšími olympijskými nadějemi jmenoval pouze české hokejisty, skokana na lyžích Jakuba Jandu a běžkyni na lyžích Kateřinu Neumannovou.

Skokan na lyžích Jakub Janda.
Skokan na lyžích Jakub Janda. | Foto: ČTK / AP

K medailovým nadějím lze počítat i běžce na lyžích Martina Koukala a Lukáše Bauera, "zacinkat" by mohlo i ve sprintu dvojic (Martin Koukal - Dušan Kožíšek), nelze zapomínat ani na Martinu Sáblíkovou a Kateřinu Novotnou (rychlobruslení), Aleše Valentu (akrobatické skoky), Nikolu Sudovou (jízda v boulích), biatlonistu Romana Dostála či sjezdařku a slalomářku Šárku Záhrobskou.

Šance outsiderů

Ovšem těžko lze očekávat lepších umístění u reprezentantů, kteří jsou ve světových žebřících kolem 50. místa a leckdy i níže.

Jako již tradičně se to týká především reprezentantů v alpském lyžování.

Ondřej Bank skončil loni ve Světovém poháru 126., letos je zatím 95., Filip Trejbal zaujímá 121. pozici. Petra Zakouřilová obsadila v celkovém pořadí loňského Světového poháru 42. místo, Evě Kurfürstové patří 114. příčka, Lucii Hrstkové 118. Zaráží i 46. místo v celkovém pořadí loňského Světového poháru sáňkařů u olympionika Jakuba Hymana.

"Olympismus není jen o vítězství za každou cenu, olympijská myšlenka je úžasná zejména v rytířském zápolení a fair play soubojích," argumentuje mluvčí Českého olympijského výboru Jan Martinek.

Připomíná rovněž, že všech 83 českých sportovců splnilo náročná kriteria mezinárodních sportovních federací a ČOV. "Pro všechny je to skvělá zkušenost a možnost změřit síly s těmi absolutně nejlepšími," dodává.

Realisté na bruslích

Některé předimenzované úseky ostře kontrastují s jediným zástupcem českého krasobruslení (Tomáš Verner) či s pouhými dvěma rychlobruslařkami.

České rychlobruslení vysílá do olympijských bojů pouze Kateřinu Novotnou  a Martinu Sáblíkovou, obě mají reálnou šanci na medaili.

Kdyby si Češi počínali takto úsporně ve všech úsecích zimních sportů, teoreticky mohlo odcestovat do Turína 23 hokejistů a dalších  zhruba 20 sportovců.

"Zkuste si představit, že by se olympijských her účastnili jen sportovci, kteří se pravidelně umísťují na prvních třech místech. Kam by se podělo vzrušení a atraktivita pro miliony diváků a návštěvníků?" nabízí jiný pohled Martinek.

Jak ovšem ukazuje srovnání s jinými olympijskými výpravami, poměry mezi počtem sportovců a medailí často nemají logiku, a to nejen v případě Norska.

Například Estonci získali v Salt Lake City tři medaile jako Češi a do Turína jich jede pouhých 34.

Oproti tomu třeba Slováci odjeli před čtyřmi lety "s prázdnou" (stejný výsledek jim předpovídá Sports Illustrated i letos) a do Itálie vysílají  61 olympioniků.

Neuvěřitelnou efektivitu Norů, kterým by na 25 medailí mělo stačit pouhých 74 sportovců, komentuje mluvčí ČOV slovy: "Senzační výsledek a skvělá inspirace..."#reklama

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy