Česko neuspořádá ME basketbalistek

ČTK
11. 5. 2007 19:37
Varšava - Mistrovství Evropy basketbalistek v roce 2009 se neuskuteční v České republice, v dnešní volbě pořadatele dostal přednost jediný protikandidát Lotyšsko.

Na podvečerním zasedání FIBA ve Varšavě obdrželi Lotyši 16 hlasů, pro českou kandidaturu se vyjádřilo pouze šest delegátů.

Za dva roky se šampionát v Lotyšsku uskuteční ve čtyřech městech. Základní skupiny se odehrají v Liepaje, Ventspilsu a Valmeiře,  finálová část v Rize.

"Nedokážu říci, co rozhodlo. Prostě jsme hlasování prohráli," řekl po jednání ČTK zklamaný manažer české reprezentace Jiří Hamza, který byl jednání ve Varšavě přítomen společně se sekretářem basketbalové federace Milošem Pražákem.

Lotyšsko se přitom přihlásilo s kandidaturou až po uzávěrce, šampionát ještě nikdy nepořádalo. V České republice se uskutečnil finálový turnaj naposledy v roce 1995 v Brně.

České straně nepomohly při volbě pořadatele ani organizační zkušenosti, ani to, že v současnosti patří v ženském basketbalu k evropským velmocím. Reprezentační celek je úřadujícím šampionem z ME v Turecku, na předchozím turnaji v Řecku vybojoval vicemistrovský titul. Brno navíc v minulých letech hostilo několik úspěšných akcí FIBA.

V roce 2001 mistrovství světa juniorek, v letech 2004 a 2005 mistrovství Evropy basketbalistů a basketbalistek do 20 let, loni turnaj Final Four Evropské ligy.

Ve svém návrhu na pořádání mistrovství Evropy česká strana předložila projekt se základními skupinami v Prostějově a Ostravě, závěrečná část šampionátu by se odehrála v Brně.

Důležitou roli zřejmě sehrála i skutečnost, že v Brně zatím nezačala výstavba nové hokejové haly, kde by se případně šampionát mohl odehrát. V předloze byla proto zanesena i varianta využití Městské haly v Králově Poli, která ale nemá požadovanou diváckou kapacitu.

 

Právě se děje

Další zprávy