Česko a 11 milionů sportovců? To asi ne. Chládek je spočítá

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 8. 2014 14:30
Ministerstvo školství a Český olympijský výbor sestaví Centrální matriku sportovců. Kvůli rozdělování dotací
Ministr školství Marcel Chládek má plán, jak lépe spočítat české sportovce
Ministr školství Marcel Chládek má plán, jak lépe spočítat české sportovce | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Když po pádu Sazky přišli sportovci s prosíkem za tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem, vysmál se jim.

"Když nám sportovní svazy předložily své žádosti o peníze, zaujalo nás, kolik vykazují členů. Dohromady to dalo 11,4 milionu sportovců," rozveselilo Kalouska. Zmíněné číslo totiž o 850 000 osob předčilo počet obyvatel státu.

Současný ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek chce v téhle věci udělat pořádek. Jeho resort dotuje český sport sumou 3,5 miliardy korun ročně.

A počet sportovců je jedním z kritérií, podle nichž jsou tyto dotace rozdělovány.

"Proto vznikne centrální matrika sportovců, která bude informačně napojená na informační systémy jednotlivých sportovních svazů," plánuje Chládek.

Důvod? "Pan ministr je velmi citlivý na to, aby peníze, které ministerstvo pro sport uvolňuje, byly vynakládány opravdu velmi transparentně, aby skutečně skončily tam, kam jsou určeny. Nejlépe u sportujících dětí," říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

"A musíme uznat, že právě vykazování členské základny ve většině sportů dosud transparentní není. A proto s tím chceme něco udělat," dodává.

Dotace na mrtvé duše? Už ne

"V současných registrech najdete i plno někdejších sportovců, co už ani nejsou mezi námi," odkazuje ministr Chládek na problém tzv. mrtvých duší.

Navíc v systému existuje řada duplicit. "Je tady Martina Sáblíková, která na vrcholové úrovni dělá rychlobruslení i cyklistiku, a už teď se musíme dohadovat, kdo jak přispěje na její přípravu. Ale to je samozřejmě jen špička ledovce. Zejména v mládežnických kategoriích je velmi časté, že jedno dítě dělá několik sportů najednou. Budeme muset určit přesná pravidla, jak se v takových případech bude postupovat," říká Kejval.

Cestou skutečně reálné registrace svých členů už se vydaly  florbal a také fotbal. Ten ještě před několika lety mluvil o tom, že má až 750 000 členů. Po zavedení registračních karet spojených s uhrazením členského poplatku se počet fotbalistů smrskl k 250 000 osob. Ale pozor, fotbal registruje jako členy nejen hráče, ale i funkcionáře, rozhodčí, maséry, dokonce i fanoušky.

Centrální matrika sportovců by ale měla sloužit k tomu, aby bylo jasné, kdo skutečně sportuje. "U každé osoby, na kterou by se vyžadovaly dotace, by muselo být doložitelné, že skutečně startuje v nějakých soutěžích nebo že se opravdu aktivně věnuje sportovní činnosti," říká Chládek. "V Maďarsku dokonce zavedli jako jednu z podmínek měření podkožního tuku. Ten, kdo ho má moc, pro ně není aktivní sportovec."

Problém s databází osobních údajů

Odpověď na otázku, na jaké číslo z 11,4 milionu klesne reálně počet českých sportovců po zavedení centrální matriky, Kejval přesnou odpověď nenachází: "Velmi záleží na tom, jak se nastaví podmínky ministerstva. Když se řekne, že dotace půjdou jen na osoby mladší 25 let, dostaneme se k úplně jiným číslům, než když ta věková hranice bude jiná. Ale řádově se bavíme o statisících lidí."

Stavitelé nového systému si kladou za cíl odstranit i duplicity jiného druhu. "Máte tady sportovní odvětví, která mají disciplíny v jízdě do kopce, z kopce, zatáčení doleva nebo doprava... A když je tam jeden člověk takhle registrován čtyřikrát, tak to asi také není optimální," naznačuje Chládek problematiku automobilového sportu.

Chystaný projekt centrální matriky komplikuje řada problémů. Vytvoření reálné databáze členů, to bude úkol pro jednotlivé sportovní svazy a organizace. A to nebude levná záležitost. "Předpokládám, že by v té věci mohla být udělena nějaká účelová dotace z prostředků ministerstva," míní Kejval.

Další problém představuje Úřad na ochranu osobních údajů, který velmi bedlivě hlídá sestavování nejrůznějších databází, obsahujících například data narození či dokonce rodná čísla.

"Je to velmi citlivá věc. Ta matrika by musela být uložena ve Státní tiskárně cenin pod velmi přísným dohledem," říká Kejval.

Nejoptimističtější varianta spuštění Centrální matriky sportovců hovoří o datu 1. 1. 2016.

Žádosti o dotace posoudí nová komise

Ministerstvo školství rozděluje do sportu peníze především ve dvou dotačních vlnách.

Jedna se týká tzv. neinvestičních dotací. Rozdělují se v ní peníze podle počtu členů jednotlivých sportovních svazů, podle sportovní úspěšnosti, sleduje se tu číslo sportující mládeže.

Druhý balík směřuje na investice do sportovišť.

"Provedeme jisté úpravy, aby byl celý systém ještě transparentnější než dosud," říká ministr Marcel Chládek.

"Neinvestiční peníze budou příště rozdělovány v sedmi programech, a ne v pěti jako nyní," říká Chládek. A pokračuje:

"Letos jsme zavedli jako nový orgán Národní radu pro sport, ve které zasedají zástupci sportovních organizací i politických stran, včetně opozičních. Teď přidáme další prvek. Ještě než se žádosti dostanou do té Národní rady, projdou odbornou komisí, která jednotlivé žádosti o dotaci posoudí a bodově ohodnotí na stupnici 0-100 bodů. Pak se teprve ta žádost dostane do Národní rady pro sport a poté, co bude projednána tam, i do vedení resortu a k ministrovi."

Cíl Chládkových reforem? "Jde o to, aby o žádné koruně směřující do sportu nerozhodoval jeden muž," vysvětluje ministr.

Tím za předchozích ministrů školství v podstatě býval jejich náměstek pro sport.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy