České prvovýstupy v Himálaji. Holečka uvěznila nedaleko vrcholu Baruntse bílá tma

yac yac
Aktualizováno 26. 5. 2021 20:30
Marek Holeček s Radoslavem Grohem vylezli novou cestou na vrchol nepálské sedmitisícovky Baruntse, ale kvůli mlze a záplavám sněhu stále nemohou sestoupit dolů. Zdeněk Hák s Jaroslavem Bánským mají za sebou úspěšný prvovýstup a traverz přes šestitisícovku Kachung Shar.

Holeček s Grohem vystoupali doposud nezdolanou severozápadní stěnou na vrchol Baruntse (7129 metrů) i přes velmi nepříznivé počasí v úterý večer.

"Peklo na vrcholu. Prolezli jsme s Ráďou kolem 16. hodiny novou cestu SZ stěnou a o pár minut později i přešli přes vršek Barušky. Ani jsme se nefotili, žádné projevy radosti a hned jsme pokračovali dál, dokud nám pekelné počasí dovolilo sestupovat. Šestý bivak nenechal na sebe dlouho čekat a máme ho někde kolem sedmi tisíc. Uléháme v mokrých věcech do úplně nachcaných spacáků, přičemž se modlíme, aby zítra aspoň chvilkama bylo vidět na sestup do údolí. Máme toho dost," vzkázal přes satelitní telefon Holeček. 

Nyní ještě čeká Holečka s Grohem nebezpečný sestup do základního tábora. Včerejší noc strávili bezprostředně pod vrcholem hory v záplavách sněhu a nepříznivé počasí jim nedovolilo slézt z vrcholových partií hory ani během středy, a tak znovu bivakují nedaleko vrcholu. 

Ze základního tábora přitom do stěny vyrazili v pátek a celou trasu zdolávají alpským stylem, tedy bez použití kyslíkových přístrojů. Ve vysoké nadmořské výšce kolem 7000 metrů se pohybují už čtvrtý den. 

"Bílá tma. Jsme uvězněni počasím. Další bivak na hřebenu Barušky v 6900 m. Padá sníh, funí a není nic vidět. Stačily by nám 3 hodiny viditelnosti a byli bychom dole. Zkusíme dát pokus i v noci, ale zatím čekáme. Sněžit má až do soboty. Budu posílat aktuální zprávy dokud vydrží baterie," vzkázal přes satelitní telefon Holeček. 

Holeček s Grohem, kteří spolu před dvěma lety vylezli na horu Huandoy v Peru, aby uctili památku české expedice, která pod horou v roce 1970 zahynula, cestou na vrchol Baruntse narazili na trosky stanu, který patřil jiným českým horolezcům, Petru Macholdovi a Jakubu Vaňkovi. Ti se na úbočí hory ztratili před osmi lety v přívalech sněhu a od té doby už je nikdo nespatřil. 

"Míjíme obloukem v 60° svahu zbytky stanu, který už částečně zarostl do ledu. Vybavil se mi ten smutný příběh mých dvou kamarádů Petra a Kuby, kteří sem před lety přijeli se stejnou myšlenkou jako my. Však něco se pokazilo a od té doby je již nikdo neviděl," připomněl v dřívější zprávě Holeček jejich smutný osud. 

Hák s Bánským traverzovali šestitisícovku

Pozoruhodný horolezecký primát zaznamenal už na začátku května v Nepálu také Holečkův častý partner při výstupech Zdeněk Hák, se kterým dvakrát získali prestižní mezinárodní ocenění Zlatý cepín. 

Hák i přes zdravotní obtíže společně s členem krkonošské horské služby Jaroslavem Bánským zdolali novou cestou Kanchung Shar (6030), kterou vylezli severní stěnou. 

"Jedná se o velmi málo frekventovaný himálajský vrchol, a tak jsme stanuli na vrcholu teprve jako čtvrtí horolezci v historii a zároveň první, kterým se podařilo vystoupit na horu ze severu. Sestup jsme provedli na jižní stranu hory, a tak jsme zároveň učinili první traverz tohoto masivu. I když se jedná spolu s Kyazo Ri o můj nejkratší výstup v Himaláji, tak je zároveň technicky nejnáročnější, jaký jsem v tomto pohoří vůbec absolvoval," okomentoval tento výkon pro Aktuálně.cz Hák. 

Novou cestu pojmenovali "Ádův nebeský traverz" na počest bývalého šéfa krkonošské horské služby Adolfa Klepše, který v roce 2017 tragicky zahynul na Sněžce. 

O další zajímavé výstupy bude minimálně v této sezoně v Himálaji nouze. A to nejen kvůli monzunu, který pravidelně ukončuje jarní část sezony. Nepál se v posledních týdnech potýká se silnou vlnou koronaviru, která mimo jiné zasáhla i základní tábor pod Mt. Everestem. Nehledě na zdravotní rizika je navíc velice komplikované i cestování do a ze země.

 

Právě se děje

Další zprávy