České házenkářky zvládly i barážovou odvetu v Turecku a postupují na mistrovství světa

Aktualizováno 15. 6. 2017 20:26
Česká ženská házenkářská reprezentace zvítězila i v barážové odvetě, když vyhrála v Turecku 31:23.
Radost českých házenkářek (ilustrační foto).
Radost českých házenkářek (ilustrační foto). | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Ankara - České házenkářky vyhrály v odvetě play off kvalifikace o postup na mistrovství světa v Turecku zásluhou výborné druhé půle 31:23 a stvrdily postup na prosincový šampionát v Německu. V úvodním duelu doma v sobotu v Mostě zvítězily svěřenkyně trenéra Jana Bašného 29:25.

Český tým slaví čtvrtý postup na velkou akci za posledních šest let. Na světovém šampionátu naposledy reprezentantky startovaly v roce 2013 v Srbsku, kde skončily patnácté. Na minulé MS předloni se národní celek neprobojoval.

Soupeřky v základní skupině šampionátu určí českému týmu los závěrečného turnaje, který se uskuteční 27. června v Hamburku.

"Tento zápas se odehrával víceméně v naší režii. Hlavně druhý poločas. Byli jsme na zápas lépe připraveni, taktika byla lepší než na první duel a hráčky byly na hru koncentrovanější," pochvaloval si Bašný. "To se projevilo hlavně ve druhém poločase. Myslím si, že je to pro nás zasloužená výhra a zasloužený postup," dodal v tiskové zprávě Bašný.

Na rozdíl od úvodního utkání začala v české brance Müllnerová a v nominaci na utkání dostala Konečná přednost před Zachovou. Prostředí v Ankaře nebylo nijak bouřlivé a hostující hráčky si v úvodní čtvrthodině udržovaly náskok jednoho až dvou gólů.

Jenže od 20. minuty se Češky začaly trápit v útoku a navíc se jim v obraně nedařilo zachytávat dalekonosné střely ze spojek. Turkyně, které ještě nikdy nestartovaly na světovém ani evropském šampionátu, tak šňůrou tří branek otočily stav a získaly dvougólové vedení.

Kouč Bašný si vzal oddychový čas a do branky se pak místo Müllnerové postavila Kudláčková. Češky sice srovnaly, ale v půli znovu ztrácely 14:15. Hostující tým na přelomu poločasů nevyžil dvě přesilovky, přesto se favoritkám v 37. minutě podařilo otočit stav po střele Adámkové.

Český celek se v té chvíli konečně chytil a definitivně zlomil zápas na svou stranu. Několika zákroky pomohla Kudláčková a Hrbková na začátku 42. minuty zvýšila už na 22:18. Hostující hráčky se uklidnily a těsně před polovinou druhého dějství poslala Růčková ze sedmičky svůj celek už do pětigólového vedení.

Turkyně sice třemi brankami snížily, ale na zvrat zápasu neměly. Naopak český tým si závěr užíval a dohrával v exhibičním duchu. V poslední minutě podtrhla skvělý výkon brankářka Kudláčková gólem přes celé hřiště do prázdné branky.

"Po zápase jsme samozřejmě maximálně spokojené s postupem. Výhra se ale nerodila snadno. Hlavně v prvním poločase jsem měla pocit, že jsme se ještě zapomněly někde v Mostě," řekla Hrbková, která dala sedm gólů.

"Ale ve druhé půli jsme to zlomily, uběhaly jsme je a myslím si, že jsme si to na konci vybojovaly. Jsem ráda, že jsme to pak v klidu mohly dohrát bez většího stresu, a jsem šťastná, že jsme opět tam, na mistrovství světa," dodala s úsměvem nejlepší hráčka uplynulého ročníku bundesligy.

Odveta play off kvalifikace o postup na MS házenkářek v Ankaře:

Turecko - ČR 23:31 (15:14)

Sestava a branky ČR: Müllnerová, Kudláčková 1, Satrapová - Knedlíková 3, Ryšánková, Konečná, Salčáková, Růčková 4, Kutlvašrová, Kordovská, Hrbková 7, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková 1, Jeřábková 5, Malá 8.

Nejvíce branek Turecka: Yilmazová 6, Adiyamanová 4. Rozhodčí: Barysas, Petrusis (oba Lit.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 3/3. Vyloučení: 2:2. První zápas: 25:29, postoupila ČR.