České florbalistky vstupují do mistrovství světa, cílem je zisk medaile po šesti letech

Zlata Vostrá
1. 12. 2017 11:39
Zápasem s Lotyšskem dnes vstoupí české florbalistky do světového šampionátu, který hostí Bratislava. Výběr trenéra Miroslava Janovského vyhlásil útok na medailové pozice, je ale schopný konkurovat nejlepším třem týmům světa? Jediný cenný kov získaly Češky před šesti lety ve Švýcarsku.
Česká florbalová reprezentace žen v dubnu
Česká florbalová reprezentace žen v dubnu | Foto: Zlata Vostrá

Praha - České florbalistky se na mistrovství světa utkají dnes s Lotyšskem, v sobotu s Finskem a skupinu uzavřou v pondělí proti Norsku. "Jestli chceme medaili, tak výhry nad Norskem a Lotyšskem by měly být samozřejmostí," říká expertka Hana Sládečková, nejlepší česká florbalistka ze sezony 2014/15.

Miroslav Janovský - trenér reprezentace žen
Miroslav Janovský - trenér reprezentace žen | Foto: Zlata Vostrá

Dnešní úvodní duel s Lotyšskem, které Češky na minulém šampionátu zdolaly vysoko 15:2, by měl být skutečně na rozehrání, již zítra ale narazí na Finsko, což bude ve skupině nejtěžší soupeř. "Doufám, že holky vrátí Finsku smolnou porážku z minulého MS a postoupí do play-off z prvního místa," přeje si Sládečková.

Finky, Švédky a Švýcarky jsou světovou špičkou, v elitní čtveřici je doplňuje právě Česko. "Když se na to podíváme z dlouhodobějšího pohledu, tak všechny tři top týmy jsou na tom lépe než my. To ale neznamená, že je nemůžeme na mistrovství světa porazit," burcuje Sládečková.

Osm českých hráček se na světovém šampionátu představí poprvé, v nominaci jsou ale i zkušené matadorky. Právě chemie v týmu hraje obrovskou roli. Své o tom ví i Sládečková.

"Můžu za sebe říct, že MS 2013 byl můj nejlepší florbalový zážitek, i když jsme medaili nakonec nepřivezli. To ale bohužel nemůžu říct o MS 2015, kdy jsem hrála pod realizačním týmem, který je ve funkci nyní. Psychika hráček tvoří velkou část výkonu, proto doufám, že se za ty dva roky něco změnilo a všichni nováčci, a nejen oni, budou mít plnou podporu. Protože podle mě by se tým neměl stavět jen na několika hráčkách," říká Sládečková.

Šampionát vyvrcholí zápasy o medaile 9. prosince.

Nominace českých florbalistek na MS v Bratislavě (1.-9. prosince 2017):

Eliška Krupnová, opora českých florbalistek
Eliška Krupnová, opora českých florbalistek | Foto: Zlata Vostrá

Brankářky: Jana Christianová (Jižní Město), Nikola Příleská (Vítkovice)

Obránkyně: Vendula Beránková, Denisa Billá, Martina Čapková (všechny Jižní Město), Nela Jiráková, Magdaléna Plášková (obě Chodov), Klára Leierová (obě FBC Liberec), Hana Koníčková (Vítkovice), Veronika Zittová (Panthers Praha)

Útočnice: Martina Řepková, Tereza Urbánková (obě Chodov), Veronika Enenkelová, Romana Žurková (oba Vítkovice), Adéla Bočanová (FbŠ Bohemians), Nela Kapcová (FBC Ostrava), Dominika Kubišová (Jižní Město), Michaela Mlejnková (FBC Liberec), Eliška Krupnová (Pixbo Wallenstam/Švéd.), Denisa Ratajová (SB-Pro/Fin.)

 

Právě se děje

před 17 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy