České derby mělo překvapivého vítěze. V cíli byl první Joseph s žokejem Palíkem

ČTK ČTK
25. 6. 2017 17:12
Joseph v sedle s žokejem Jiřím Palíkem překvapivě vyhrál 97. ročník Českého derby. Český odchovanec na chuchelském závodišti zvítězil v těsném finiši před Felixem s Janem Rájou.
Joseph v sedle s žokejem Jiřím Palíkem
Joseph v sedle s žokejem Jiřím Palíkem | Foto: ČTK

Praha - Žokej Palík získal věnec s modrou stuhou za triumf v derby podruhé, poprvé se mu to podařilo před 12 lety. Majitel koně Jiří Charvát se dočkal poprvé.

Jediný český rodák v poli Joseph měl před závodem pouze tři starty a kurz na výhru 50:1. V cílové rovince ale zaútočil z vnějšku a o jeho výhře před Felixem rozhodla cílová fotografie. "Věděl jsem, na čem sedím, a teď jsme to ukázali. Ten koník měl potenciál. Člověk to musí cítit a já jsem mu hodně věřil," řekl žokej Palík České televizi.

Právě Palík přesvědčil majitele Charváta, aby Josepha do derby poslal. "Měl jsem tři koně a nechtěl jsem ho dát, ale Jirka Palík říkal, že ho tam chce, a on byl nakonec nejlíp ze všech. Mám z toho radost, bastafidli," řekl Charvát.

Palík ovládl derby poprvé v roce 2005 s Ready for Life a nyní se radoval podruhé. "Každý kůň byl jiný, ale je to krásný. Každý derby je krásný," řekl.

Majitel Charvát, zároveň prezident Jockey Clubu, v minulosti připravil vítěze Velké pardubické, ale vítěz derby mu dosud chyběl. "Je to senzace. Koně se chovají kvůli rychlosti a ta se dosahuje na rovinách," řekl Charvát.

I Rája mohl vyhrát domácí derby podruhé, ale po tuhém boji, jak zněl verdikt dostihu, skončil druhý. "Čím je výhra blíž, tím víc mrzí, že to nevyšlo," řekl Rája, král vrcholu sezony z roku 2011, a k Felixovi dodal: "Je to malý motor v turbo úpravě."

Favorizovaný tmavý hnědák Black Canyon najížděl do cílové rovinky dostihu na 2400 metrů pro tříleté koně v čele, ale na triumf nedosáhl a doběhl desátý. Druhý favorit Nagano Gold v sedle s loňským vítězem derby žokejem Bauyržanem Murzabajevem odtáhl většinu dostihu a byl až čtrnáctý.

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí koně, dotace 2,5 milionu korun) - druhý díl Trojkoruny v Praze-Velké Chuchli:

1. Joseph (ž. Palík, tr. Tůma, stáj Dr. Charvát), 2. Felix (ž. Rája), 3. George Boole (ž. Šara), 4. Sir Sun (ž. Chaloupka), 5. Silver Ball (ž. Koplík). Výrok: tuhý boj kr. hlava - 2 1/2 - 3 - 1 1/2 - krk.

Další dostihy: I. Quintero (ž. Verner) - Finios - Dark Alighieri, II. Hello Hobby (ž. Foret) - Darien - Anitschka, III. Phu Hai (ž. Murzabajev) - Aldar - Dally Hit, IV. Always On Sunday (ž. Vokálková) - Bonys - Fernando.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy