Basketbalistky podlehly Slovensku o 22 bodů, kouč hřímal: Naše nejhorší příprava

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2017 20:49
České basketbalistky nemají před mistrovstvím Evropy ideální formu. Slovenkám podlehly v Trutnově o 22 bodů. Odvetný duel je čeká v sobotu v Praze.
České basketbalistky během přípravy na ME
České basketbalistky během přípravy na ME | Foto: ČTK

Trutnov - České basketbalistky nezvládly jeden z posledních přípravných zápasů před mistrovstvím Evropy a Slovensku v Trutnově podlehly 51:73. Svěřenkyním Ivana Beneše se nedařilo v obraně ani při střelbě a po třech čtvrtinách prohrávaly o 26 bodů. Nakonec soupeřkám podlehly rozdílem 22 bodů.

Český tým táhla Kateřina Elhotová, která si připsala 19 bodů. Ke kapitánce se ale žádná ze spoluhráček nepřidala, druhá nejlepší střelkyně Alena Hanušová nasbírala osm bodů. Nedařila se střelba z dálky, Češky neproměnily ani jeden z deseti tříbodových pokusů.

"Slovenky byly lepší, dařilo se jim z venku, doplňovaly se na všech pozicích a pod košem získávaly doskoky. Nebylo to, že by nás porazily na jednom postu," zhodnotil utkání trenér Beneš. "Je to naše dosud nejhorší utkání v přípravě. Byli jsme v totálním útlumu. Naopak Slovenky předvedly výborný výkon. I ten rozdíl želbohu odpovídal tomu, co se dělo na hřišti," potvrdil.

Posila z WNBA Kia Vaughnová, která už se k týmu po čtvrtečním příletu ze zámoří připojila, zatím do hry nezasáhla. Chyběla i Karolína Elhotová, která stále léčí poraněné koleno z turnaje v Karlových Varech.

Šanci na odvetu budou mít Češky v sobotu, kdy je čeká duel se Slovenkami v Praze za zavřenými dveřmi. "Budeme muset přidat a zvednout hlavy. Tohle je nepříjemné, když se týmu stane, že dostane v přípravě od družstva, které teoreticky můžeme dostat křížem, takový příděl. Musíme se z toho oklepat, jít tvrdě dál do přípravy a věřit tomu, že máme ještě čas se zlepšit," burcoval.

Veřejnou generálkou na domácí šampionát pak bude 8. června zápas v Hradci Králové proti Chorvatsku.

Přípravné utkání basketbalistek v Trutnově:

ČR - Slovensko 51:73 (16:22, 27:39, 39:65)

Nejvíce bodů: Kateřina Elhotová 19, Hanušová 8, Burgrová 6 - Žirková 17, Oroszová 13, Bálintová 12. Fauly: 18:20. Trestné hody: 17/13 - 15/10. Trojky: 0:9. Doskoky: 40:38.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy