Zběsilý úprk a konec. Česká výprava nejvyšší nevylezenou horu světa nezdolala

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
7. 9. 2020 11:31
Česká horolezecká expedice, která chtěla stanout na vrcholu nejvyšší dostupné nevylezené hory světa Muču Kiš (7453 metrů), se vrací domů. Trio Pavel Bém, Pavel Kořínek a Jiří Janák vystoupalo do výše přibližně 6300 metrů, od pokusu o zdolání vrcholu je ale odradilo silně nepříznivé počasí.

"Je konec. Někdy je třeba vzít rozum do hrsti a určit si hranu toho, kam lze ještě zajít. Nepřízeň počasí, náročnost neznámého terénu a objektivní nebezpečí bylo příliš velké," uvedl manažer výpravy Pavel Burda na sociálních sítích. 

Všichni tři horolezci jsou nyní na cestě do Česka, odkud na pákistánský vrchol zamířili v polovině srpna. "Kluci už jsou na cestě do civilizace. Živí, zdraví. Nedá se nic dělat," dodal Burda. 

Kořínek s Bémem a Janákem se minulý týden v neprobádaném terénu propracovali až do výše přibližně 6300 metrů, kde založili třetí výškový tábor. Patrně se tak dostali k vrcholu vůbec nejblíž ze všech výprav, které se o výstup pokusily. 

K útoku na vrchol už ale nedošlo. Členové expedice se po návratu do základního tábora rozhodli výpravu ukončit kvůli těžkým podmínkám na hoře i nepříznivému výhledu počasí. Jen návrat z třetího výškového tábora trval horolezcům dva dny a čelili při něm neustálému nebezpečí. 

"Dvoudenní zběsilý úprk zpestřený prachovými lavinami nad C1, k tomu masivní přívaly sněhu. Vše bylo nakonec mnohem náročnější než výstup. Ale jsme v BC. V bezpečí," uvedl po sestupu vedoucí výpravy Pavel Kořínek. Už o dva dny později pak výprava oznámila, že svůj letošní pokus vzdává. 

I po odjezdu českých lezců ale může být vrchol Muču Kiš letos přece jen zdolán. Do nástupního údolí už dorazila další výprava, která se o její vrchol chce pokusit. Jedná se o španělsko-rakouské duo Jordi Tosas - Philipp Brugger, která si plánuje výstup na druhou polovinu září. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy