Česká unie sportu poskytne asi šesti stovkám klubů celkem sedm milionů korun na provoz a údržbu

ČTK ČTK
15. 11. 2017 15:52
Česká unie sportu (ČUS) poskytne asi šesti stovkám sportovních klubů a tělovýchovných jednot celkem sedm milionů korun na provoz a údržbu sportovišť. V úterý to schválil výkonný výbor ČUS.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Jde o pětinu částky, kterou měly kluby dostat jako státní dotaci z programu IV. Z něj po změně podmínek nesměly peníze čerpat, protože jde o členské, nikoli pobočné spolky. Peníze by měly obdržet do konce listopadu.

Komise pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby do příštího týdne posoudí všech 600 žádostí, které kluby původně prostřednictvím ČUS podaly na ministerstvo školství. Příspěvek z ČUS by měly obdržet všechny.

"Jde tedy o dvacet procent z původně přislíbené částky ze strany ministerstva školství pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Budeme se snažit vycházet z původní žádosti, které samo ministerstvo schválilo a pak z neznámých příčin zastavilo," uvedl místopředseda ČUS Marek Hájek.

Přesný klíč k rozdělování peněz se teprve vypracovává. "Jasno bychom měli mít koncem měsíce. Výjimečně se budeme snažit přihlížet k případům, kde by mohlo dojít k nenávratným škodám, například k popraskaným trubkám, a škody by šly do milionů. Nepůjde-li o odvrácení katastrofy se stamilionovými škodami, tak budou dostávat kluby transparentně přepočtené poměrové částky," doplnil Hájek. Maximální vyplacená částka pro jeden klub by se měla pohybovat v řádu statisíců.

Sedm milionů korun, které bude ČUS vyplácet, pochází z dividend z pronajatých lyžařských areálů. "Budeme se snažit získat více financí pro poškozené kluby, ale je to teď na konci roku složité," poznamenal Hájek.

Na provoz a údržbu měly sportovní kluby dostat celkem 250 milionů korun, v případě větších jednot šlo až o statisícové částky. Na letošek byly peníze rozděleny už v dubnu a kluby s nimi v rozpočtech počítaly.

Ministerstvo ale na konci září program zrušilo s vysvětlením, že byl v listopadu 2016 vypsán špatně, a pak ho vypsalo znovu. Podmínky nově vypsaného programu drtivá většina klubů nesplňovala.

Minulý týden ministerstvo rozdělilo mezi 900 sportovních subjektů 129 milionů korun. Právo čerpat tyto prostředky měly podle podmínek programu pouze organizace s celostátní působností a jejich pobočné spolky. Na struktuře pobočných spolků stojí například Sokol. Nevyčerpané prostředky z programu IV budou převedeny do příštího roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy