Česká štafeta postoupila do finále na 4x400 metrů

2. 9. 2011 9:00
Benjamínek Maslák proháněl v rozběhu opatrného Bolta
Usain Bolt a kousek za ním také český závodník Pavel Maslák
Usain Bolt a kousek za ním také český závodník Pavel Maslák | Foto: Reuters

Tegu - Před dvěma lety Pavel Maslák jako osmnáctiletý hltal televizní záběry z mistrovství světa v atletice v Berlíně a obdivoval Jamajčana Usaina Bolta.

Jeho tři zlaté medaile, světové rekordy z říše snů i divadlo kolem. "Toho nikdy nemůžu potkat," říkal si tehdy.

Na šampionátu v korejském Tegu ale měl v rozběhu závodu na 200 metrů štěstí. I když... "Moc rád nejsem, vsadil jsem se s masérem, že s ním nepoběžím, a prohrál jsem flašku vína," žertoval svěřenec Dalibora Kupky z pražské Dukly.

Na šampionátu je Maslák nejmladší mezi Čechy a odjel jen díky divoké kartě, protože těsně nesplnil limit svazu.

Pistorius nebyl nominován do finále běhu na 4x400 metrů
Prokletí titulní strany na MS v atletice má další oběť
Bolt má další problém. Powell nepoběží ve štafetě
Češi stále čekají na medaili. Bába je 4., Hejnová sedmá

Mnohé však svým výkonem a postupem z rozběhu překvapil. Osobní rekord si zaběhl i v lehkém protivětru a porazil ve svém závodu silné sprintery Brita Christiana Malcoma, stříbrného muže z loňského ME na dvoustovce, či Churandyho Martinu z Nizozemska, čtvrtého sprintera z olympijské stovky v Pekingu 2008 či pátého dvoustovkaře z MS v Ósace 2007.

Celkově Maslák zaběhl jedenáctý nejrychlejší čas. "Doufal jsem, že poběžím aspoň o desetinu rychleji, ale nějak mi to dneska úplně nejede," překvapil svým prohlášením po závodu.

V hlavě měl výkon 20,48 sekundy. "Proč zrovna tento čas? Nevím, prostě mě to napadlo," usmíval se. Podle výkonu se jeho dnešní běh prý blížil k ideálu, pocitově ale ne. "Mám rezervy," řekl.

Zážitek ze startu s Boltem ho nerozhodil. Naopak, atmosféra zaplněného stadionu, do kterého si dopoledne jen kvůli Jamajčanovi našlo cestu 40.000 diváků, ho nabudila.

Usain Bolt těsně po své diskvalifikace na stovce.
Usain Bolt těsně po své diskvalifikace na stovce. | Foto: Reuters

"Hnalo mě to hodně kupředu. Hlavně jsem chtěl postoupit, což jsem splnil," uvedl. Boltovu show před startem vnímal, při samotném běhu už nikoliv. "Jeho záda jsem vůbec neviděl, ale atmosféra byla šílená," řekl.

Žádné nervy neměl, věděl, že od něho nikdo nic nečeká. Nyní musí rychle zregenerovat, neboť v dnešním večerním bloku od 12:55 SELČ ho čeká semifinále.

"Český rekord se určitě zvládnout dá, je to v mých silách," uvedl Maslák, jenž v rozběhu časem 20,63 sekundy zaostal jen o tři setiny za českým maximem Jiřího Vojtíka. "Záleží, jak bude foukat vítr. Kdyby to bylo ideální, tak bych chtěl 20,50," plánoval si.

Je milovníkem rapu a adrenalinové disciplíny parcour, akrobatické gymnastiky v ulicích. Tu ale raději kvůli obavám ze zranění už neprovozuje. Aby se odlišil od ostatních, nosí bílé rukávy ve stylu amerických fotbalistů. Jen vyztužené lokty si pod ně nebere.

Neměl by na nich mít místo nápisu "east bay" spíš "fast boy" (rychlík)? "Ne, ještě ne," usmál se Maslák. Rukávy má i proto, že v zimě hřejí a v létě chladí. "No, tady v tom vedru moc nechladí, ale dá se v tom běhat. Nevadilo mi to," řekl.

Byť je rád středem pozornosti, opičky a divadlo před startem ve stylu Bolta dělat nehodlá. "Možná by mi to pomáhalo, ale nikoho by to nezajímalo," prohlásil s úsměvem.

Právě hvězdný Jamajčan byl po diskvalifikaci na stovce v rozběhu velmi opatrný. Sice vyhrál v nejrychlejším času rozběhu za 20,30 sekundy, jeho startovní reakce však byla druhá nejpomalejší ze všech.

Dařilo se i dalším českým atletům, překvapila štafeta

Kromě Masláka se dařilo i dalším českým atletům. Do semifinále závodu na 100 m překážek postoupila Lucie Škrobáková a zklamání z individuálních závodů si vynahradily Denisa Rosolová a Zuzana Hejnová, které se společně se Zuzanou Bergrovou a Jitkou Bartoničkovou probily do finále závodu na 4x400 metrů.

Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová | Foto: Aleš Gräf, atletika.cz

Škrobáková obsadila přímé postupové třetí místo v nejlepším osobním času sezony 12,89 sekundy, což byl celkově sedmý nejlepší výkon rozběhů.

Za svým dva roky starým českým rekordem z Kladna zaostala o šestnáct setin. Druhý závod na šampionátu a boj o postup do finále ji čeká v sobotu od 12:15 středoevropského času.

Česká štafeta, kterou připravuje ze členek tréninkové skupiny "Rychlý holky" trenérka Martina Blažková, svým výkonem překvapila.

Na šampionát se dostala díky výkonu 3:29,95 minuty z ME družstev ve Stockholmu, dnes ale běžela o 3,94 sekundy rychleji. Přesto se nedostala do finálového běhu přímo, musela čekat na poslední rozběh. V něm byly ale Italky o 47 setin pomalejší.