Česká pohádka v UFC. Procházka přežil údery Ničitele a poslal ho k zemi loktem

Sport Sport
Aktualizováno 2. 5. 2021 8:21
Jiří Procházka zvládl vítězně i svůj druhý duel v prestižní organizaci UFC. Český bojovník MMA si v Las Vegas v hlavním duelu večera poradil se zkušeným Američanem Dominickem Reyesem. Knokautoval ho ve druhém kole.
Jiří Procházka v utkání proti Reyesovi.
Jiří Procházka v utkání proti Reyesovi. | Foto: UFC

Procházka se jako první Čech v historii předvedl v hlavním zápase akce a velký tlak i očekávání zvládl. Mohl se radovat z dalšího fantastického úspěchu a v polotěžké váze se opět o něco přiblížil vysněné titulové bitvě. 

V postojové přestřelce plné úderů z obou stran byl v úvodu o něco aktivnější Reyes, který uštědřil Procházkovi několik tvrdých kopů a háků, kvůli nimž během kariéry dostal přezdívku The Devastator, tedy Ničitel.

Stejně jako ve své loňské premiéře s Volkanem Oezdemirem inkasoval Procházka velké množství úderů, ale všechny dokázal ustát a brzy výrazně přebral iniciativu. 

Reyes zkusil duel přenést na zem, ale český fighter se ze sevření dokázal dostat. V polovině prvního dějství Procházka trefil amerického soka pravým hákem a momentum zápasu v té chvíli jednoznačně přetočil na svou stranu.

Američana rány citelně zpomalily, začal krvácet, a i když nadále dokázal Procházku celkem obstojně trefovat, s tím to ani nehnulo, což potvrdil energickou sprškou úderů v samotném závěru první pětiminutovky.

Skvělé výměny úderů pokračovaly i ve druhém kole. Reyes spíše ustupoval, ale i z ústupu dokázal hrozit. Po jednom z takových úderů se Procházka přece jen lehce zapotácel. Opět se šlo na zem, Reyes zkusil duel rozhodnout "gilotinou",  i z tohoto sevření se ale Čech vymanil a v tu chvíli už o jeho dominanci nemohlo být pochyb. 

Ze země se Procházka zvedl nabitý energií a vzal si poslední slovo.

V závěru druhé pětiminutovky přispendlil svého soupeře drtivými údery k pletivu, aby pak rozhodl loktem po efektní otočce. Američan se po něm bezvládně skácel k podlaze oktagonu v UFC Apex a Procházka se mohl pokorně radovat.

"Chtěl jsem ukázat krásu tohoto umění, které miluji. Občas jdu ale příliš rychle za vítězstvím, také proto jsem schytal několik úderů. Byly tam chyby, ale stále se učím. Byl to pěkný souboj," uvedl po utkání Procházka, který si odnesl i bonus za výkon večera.

Loket prý vůbec nebyl v plánu. "Bylo to čistě instinktivní. Po pár úderech, které jsem od Dominicka dostal, jsem nebyl schopen moc přemýšlet," pousmál se český bojovník.

Okamžitě po působivé výhře se rozjely spekulace o tom, že příští Procházkův duel už bude titulový. 

"Ano, jsem připraven a bude mi ctí," potvrdil nadšený Čech v rozhovoru. Prezident UFC Dana White bezprostředně po duelu potvrdil, že by se měl Procházka utkat s vítězem souboje mezi současným králem Janem Blachowiczem a Gloverem Teixeirou. Jejich klání je na programu v září. 

Rozhovor DVTV s Jiřím Procházkou z roku 2019:

Nejlepší český MMA zápasník: Jde jen o to, kdo udělá míň chyb, snažím se přiblížit dokonalosti. Odvaha je věřit ve výhru, myslet jen na ten souboj. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy