Česká olympijská výprava v Soči bude mít 85 sportovců

Sport Sport
16. 1. 2014 19:40
Český olympijský výbor schválil nominaci do Soči. Bude čítat 85 sportovců.
Detail dresu, který v Soči obléknou čeští hokejisté
Detail dresu, který v Soči obléknou čeští hokejisté | Foto: Nike Czech, s.r.o.

Praha - Česká výprava na zimní olympijské hry do Soči bude čítat nejméně 85 sportovců. Nominaci, která se do 23. ledna ještě může rozšířit či změnit, schválilo dnešní plénum Českého olympijského výboru v Rudolfově galerii na Pražském hradě za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana.

V nominaci je nakonec méně sportovců, než zástupci ČOV předpokládali, neboť počítali s účastí hráčů curlingu. Ti se však do Soči nedostali. Na minulých hrách ve Vancouveru měl český tým rekordních 93 sportovců a 95 členů doprovodu, tentokrát jede do Soči 99 lidí, kteří se budou o reprezentanty starat. V Turíně 2006 bylo 83 sportovců.

"Původně jsme počítali, že těch lidí bude krapet víc. Věřili jsme kromě hráčů curlingu i hokejistkám, ale nakonec to nevyšlo. Důležitější než kvantita je ale kvalita a my máme velká očekávání," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval.

V týmu je deset biatlonistů včetně vedoucí ženy Světového poháru Gabriely Soukalové, čtyři bobisté, tři krasobruslaři, čtyři rychlobruslaři i s největší českou medailovou naději Martinou Sáblíkovou, čtyři sáňkaři, 25 hokejistů, pět akrobatických lyžařů se skikrosařem Tomášem Krausem a boulařkou Nikolou Sudovou, osm sjezdařů na lyžích včetně Šárky Strachové, stejný počet běžců na lyžích i s Lukášem Bauerem, pět skokanů na lyžích, čtyři sdruženáři a také pět snowbaordistů, mezi nimiž nechybějí další medailové naděje Eva Samková (snowboardcross), Šárka Pančochová (slopestyle a U-rampa) a Ester Ledecká (alpské disciplíny).

Definitivní uzávěrka je 23. ledna

Počet, ale také konkrétní jména se ještě mohou změnit, neboť uzávěrka přihlášek je 19. ledna a poslední termín na změnu je 23. ledna. Do té doby se sportovci mohou dodatečně do týmu dostat na základě výjimečného výkonu či splnění nominačních kritérií jednotlivých mezinárodních federací. Šanci mají běžci na lyžích, sjezdaři, bobisté či snowboardisté.

Slavnostnímu schválení nominace byl přítomen prezident Zeman, který z Kejvalových rukou dostal zimní bundu z oficiální kolekce českého olympijského týmu. "Každý politik se chce přihřívat na úspěchu sportovců, mně bude ale ctí přivítat po návratu z olympijských her úplně všechny členy výpravy bez ohledu na jejich úspěchy," řekl Zeman.

Odměny za olympijské medaile na zimních hrách v Soči budou stejné jako předloni v Londýně. Za zlato bude půldruhého milionu, za stříbrnou medaili 750.000 a za bronzovou dostane sportovec 450.000 korun. Hokejisté by si v případě vítězství rozdělili deset milionů.

"To je to poslední, co řeším, jestli na to budeme mít peníze. Našemu ekonomickému řediteli jsem dal svou představu a on si je připraví," usmál se šéf mise Martin Doktor, ale odmítl specifikovat, kolik medailí do svého plánu napsal.

Letadlo s první částí výpravy odletí do Ruska 30. ledna. Vlajkonoškou při slavnostním zahájení bude sjezdařka Strachová.

Nominace na OH v Soči:

Biatlon: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Lea Johanidesová, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková.

Boby: Dominik Dvořák, Dominik Suchý, Michal Vacek, Jan Vrba.

Krasobruslení: Michal Březina, Tomáš Verner, Elizaveta Ukolova.

Rychlobruslení: Karolína Erbanová, Martina Sáblíková (obě dlouhá dráha), Vojtěch Loudín, Kateřina Novotná (oba krátká dráha).

Saně: Antonín Brož, Lukáš Brož, Ondřej Hyman, Vendula Kotenová.

Hokej: Jakub Kovář, Ondřej Pavelec, Alexander Salák, Michal Barinka, Radko Gudas, Tomáš Kaberle, Lukáš Krajíček, Zbyněk Michálek, Michal Rozsíval, Ladislav Šmíd, Marek Židlický, Roman Červenka, Patrik Eliáš, Michael Frolík, Martin Hanzal, Aleš Hemský, Jaromír Jágr, David Krejčí, Milan Michálek, Petr Nedvěd, Jiří Novotný, Ondřej Palát, Tomáš Plekanec, Vladimír Sobotka, Jakub Voráček.

Lyžování:

Akrobatické lyžování: Tomáš Kraus, Nikol Kučerová (oba skikros), Marek Skála (slopestyle), Nikola Sudová, Tereza Vaculíková (obě boule).

Alpské lyžování: Ondřej Bank (všechny disciplíny), Kryštof Krýzl (superkombinace, obří slalom, slalom), Filip Trejbal (slalom), Martin Vráblík (všechny disciplíny), Martina Dubovská (obří slalom, slalom), Klára Křížová (superkombinace, sjezd, super-G, obří slalom), Kateřina Pauláthová (super-G, obří slalom, slalom), Šárka Strachová (všechny disciplíny).

Běh na lyžích: Lukáš Bauer, Martin Jakš, Jiří Magál, Petr Novák, Aleš Razým, Karolina Grohová, Petra Nováková, Eva Vrabcová-Nývltová.

Skoky na lyžích: Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka, Jan Matura.

Severská kombinace: Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Portyk, Tomáš Slavík.

Snowboarding: David Bakeš, Emil Novák (oba snowboardcross), Ester Ledecká (paralelní obří a superobří slalom), Šárka Pančochová (U-rampa, slopestyle), Eva Samková (snowboardcross).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy