Češi znovu vyráží na nejvyšší nevylezenou horu světa. Bém tentokrát ve výpravě chybí

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
1. 7. 2021 15:01
Česká horolezecká výprava se v červenci pokusí o výstup na nejvyšší nevylezenou horu světa, Muču Kiš (7453 metrů). Pakistánský vrchol se Pavel Kořínek a spol. pokoušeli zdolat už před rokem, ale neuspěli. A tak do pohoří Karákóram letos zamířili znovu.
Výstup české expedice na Muču Kiš
Výstup české expedice na Muču Kiš | Foto: Aktuálně.cz

Loni v září se Pavel Kořínek, Jiří Janák a Pavel Bém museli otočit ve výšce 6500 metrů, tedy zhruba tisíc metrů pod vrcholem nejvyšší legálně dostupné nevylezené hory světa. Dál už je nepustilo počasí, kvůli kterému museli svůj projekt pro danou chvíli vzdát. 

Muču Kiš

Spojení "legálně dostupná" je velice podstatné. Na pomezí Bhútánu a Číny stojí ještě o pár desítek metrů vyšší hora, na jejíž vrchol rovněž lidé ještě nevylezli, ale na tu je z náboženských důvodů lezení zakázáno. A tak horolezecký svět uznává jako nejvyšší dosud nedobytý vrchol právě Muču Kiš.

"Já jsem docela náročný, takže to ze sportovního hlediska hodnotím jako neúspěšnou výpravu. Dali jsme si za cíl vylézt alespoň na hlavní hřeben, ale ani to se nám nepodařilo. Na druhou stranu jsme se dostali do míst, kde ještě nikdo nebyl, a hlavně jsme se vrátili všichni v pořádku, takže to vychází tak nějak šul nul," hodnotil po návratu výpravu její vedoucí Pavel Kořínek. 

Vzhledem k tomu, že stejně jako česká výprava loni dopadli i další aspiranti o prvovýstup, Muču Kiš vydržela nezdolána až do letošního léta. A tak se Kořínek vypravil do provincie Gilgít znovu.

Společně s ním se podruhé o výstup pokusí také Jiří Janák, naopak bývalý pražský primátor Pavel Bém tentokrát ve výpravě chybí. "Nepustily ho pracovní povinnosti," vysvětluje Kořínek. Místo Béma tak horolezecké duo doplní ostřílení lezci Tomáš Petreček a Lukáš Dubský, součástí výpravy je také horolezecký matador Leoš Husták. 

K pokusu o výstup na vrchol by mělo dojít v druhé polovině července, po absolvování aklimatizace, která je pro výstup alpským stylem nutná. Horolezci také doufali ve výrazně lepší lezecké podmínky než před rokem, ale v tomto ohledu si nejspíše posunem termínu ze září na červenec příliš nepomohli. 

"Termín jsme změnili proto, že jsme minulý rok lezli celou dobu v ledu, což bylo dost nepříjemné, takže jsme doufali, že letos by to třeba mohlo být ve firnu. Místní nám ale říkají, že letos bylo sněhu málo, takže jsme to asi nevyhráli," vzkázal Kořínek z Karimabádu, kde se nyní výprava nachází. 

Přímo pod horu se čeští horolezci přesunou kolem 10. července a zhruba do konce července mají čas na to, aby se dostali na vrchol. 

"Výstup na Muču Kiš alpským stylem představuje v současném světě himálajského horolezectví unikátní výzvu. V případě úspěchu by se jednalo o mimořádný počin světových parametrů," dodává Kořínek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy