Čeští biatlonisté ve sprintu zklamali. Nejlepším byl Vítek

Nor Emil Hegle Svendsen vybojoval ve svém druhém závodě na MS v Novém Městě druhé zlato. Po smíšené štafetě triumfoval i ve sprintu.
Postaral se o něj Emil Hegle Svendsen, který tak má po smíšené štafetě už druhé zlato.
Jeho největším soupeřem byl Francouz Martin Fourcade.
Oba pretendenti na titul při střelbě jednou minuli.
Nakonec byl ale v cíli rychlejší Emil Hegle Svendsen o více než o 8 vteřin.
9. 2. 2013 15:00
Mistrem světa ve sprintu na 10 kilometrů se stal Nor Emil Hegle Svendsen. Pro stříbro si dojel Francouz Martin Fourcade a třetí místo získal Slovinec Jakov Fak.

Nové Město na Moravě - Po famózním výkonu českých biatlonistů ve čtvrteční smíšené štafetě na MS v Novém Městě na Moravě přišlo v sobotním sprintu na 10 kilometrů jejich střelecké "selhání".

Jediný, kdo naopak ve střelbě i v celém závodě překvapil, byl pětatřicetiletý veterán českého týmu Zdeněk Vítek, který z deseti ran minul až tu poslední a v celkovém pořadí mu patří 24. místo se ztrátou téměř minuty a půl na vítězného Nora Emila Hegleho Svendsena.

"Poslední dobou jsem nevěděl, co od toho mám čekat. Od nemoci mezi Vánocema jsem nevěděl, jak na to jsem. Chvilku to bylo jakžtakž střelecky i běžecky, chvilku to prostě nešlo. Tak jsem si vůbec nevěřil, takže v podstatě na tu bídu to bylo docela dobrý, ale mohlo by to bejt i lepší," řekl novinářům v cíli Vítek.

Svendsen: Nebyly to mé poslední stupně

Svendsen si tak po triumfu ve smíšené štafetě připsal už druhé zlato ze šampionátu.

"Jsem nadšený, zlato je vždycky krásné a doufám, že jsem tady nestál naposledy na stupních vítězů. Ale je přede mnou ještě hodně práce, abych další medailové představy naplnil," uvedl na tiskové konferenci po závodě Svendsen, který předvedl nejrychlejší běžecký čas, a mohl si tak dovolit i jednu chybu na střelnici.

Stejně jako ve čtvrtek se před ním musel sklonit vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Martin Fourcade z Francie, který skončil se ztrátou osmi sekund opět druhý. Třetí místo pak s jedenáctisekundovou ztrátou na vítěze obsadil Chorvat závodící za Slovinsko Jakov Fak.

Björndalen se připravil o zlato

O zlato se chybou na při poslední střelbě s nejvyšší pravděpodobností připravil nejlepší biatlonista všech dob, devětatřicetiletý Nor Ole Einar Björndalen, který kvůli tomu, že musel absolvovat trestný okruh, ztratil v cíli na svého krajana necelých dvacet sekund. Od medaile ho pak dělilo osm sekund.

O tři místa za Vítkem skončil jeden ze členů bronzové štafety Jaroslav Soukup, který minul poslední dvě rány. Finišman štafety Ondřej Moravec minul terč třikrát vleže a skončil pětatřicátý. Do nedělní stíhačky vyjede se ztrátou 10 sekund na Soukupa a 16 sekund na Vítka.

"Ty rány jsem předržel, šlo to nahoru. Hrozně mě to mrzí, sprint je strašně důležitej i kvůli nedělní stíhačce. Byl to nejhorší závod v celé sezoně," uvedl v cíli Moravec, který litoval, že se před jeho první střelbou otočil vítr.

"Při zázračný střelbě by se do desítky dalo bejt. Problém je ale vždycky ten, že předek hrozně ujede. Uvidíme, nějaký super výsledek se už asi z toho vykouzlit nedá. Jedině střeleckej závod. Jinak s touhle ztrátou je to opravdu hodně," dodal ke svým ambicím do stíhacího závodu.

Marodu Šlesingrovi došly síly

Naopak zdravotní problémy se projevily na dlouholeté české jedničce Michalu Šlesingrovi, který musel kvůli nachlazení odvolat start ve smíšené štafetě. Stejně jako Moravec sice na střelnici třikrát minul, v posledním okruhu mu došly síly a nakonec skončil 52., když na Svendsena ztratil 2:18 minuty.

Ztratil tak šanci na "dobrý" výsledek ve stíhačce a je tedy otázka, jestli do ní kvůli možnosti ušetřit síly vůbec nastoupí.

Muži (10 km): 1. Svendsen (Nor.) 23:25,1 min. (1 trestný okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -8,1 (1), 3. Fak (Slovin.) -11,2 (0), 4. Björndalen (Nor.) -19,9 (1), 5. Malyško (Rus.) -23,2 (0), 6. Boeuf (Fr.) -25,0 (0), 7. Šipulin (Rus.) -32,9 (1), 8. Lindström (Švéd.) -38,0 (2), 9. Usťugov (Rus.) -38,4 (1), 10. Eder (Rak.) -38,6 (0), ...24. Vítek -1:25,4 (1), 27. Soukup -1:31,5 (2), 35. Moravec -1:41,9 (3), 52. Šlesingr -2:18,2 (3).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 699 b., 2. Svendsen 643, 3. Usťugov 507, 4. Malyško 501, 5. Fak 495, 6. Garaničev (Rus.) 455, ...16. Moravec 302, 23. Šlesingr 246, 50. Soukup 79, 52. Vítek 67.