6. 3. 2014 16:45
Čeští biatlonisté se v prvním představení po olympijských hrách v Soči mezi nejlepší neprosadili.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: CPA Eduard Erben

Pokljuka - Na úspěchy z olympijského Soči čeští biatlonisté ve Světovém poháru nenavázali. Jaroslav Soukup skončil ve sprintu ve slovinské Pokljuce na 19. místě, Ondřej Moravec dojel až šestadvacátý.

Oba si snížili šanci na dobré umístění v sobotním stíhacím závodu, Moravec navíc ztratil v boji o nejlepší desítku celkového pořadí seriálu.

Soukup zvládl bez chyby střelbu vleže a držel se v elitní desítce, ale na stojce dvakrát minul. Moravec musel na jedno trestné kolo po každé položce a ani na trati nijak neexceloval.

Kouč Rybář si přál jiné výsledky

"Nejsou to úplně výsledky, které jsme si přáli. Přesto bych to nehodnotil úplně negativně, vzhledem k tomu, co po olympijských hrách následovalo. Jarda Soukup týden promarodil a Ondra Moravec měl hektický program," zhodnotil závod v rozhovoru pro Českou televizi trenér Ondřej Rybář.

Do stíhačky ještě postoupili šestačtyřicátý Michal Krčmář a sedmapadesátý Vít Jánov. Ten byl jedním ze čtyřech závodníků, kteří dokázali na střelnici nechybovat.

Závod na deset kilometrů se dvěma střeleckými položkami v těžkých podmínkách ovládl Švéd Björn Ferry před Rusem Šipulinem a Němcem Peifferem.

Johanidesová nejlepší Češkou

Ještě méně se dařilo českým ženám. Při neúčasti Gabriely Soukalové, která je nemocná, byla největší nadějí Veronika Vítková. Po čtyřech chybách na střelnici ale nemohla pomýšlet na dobrý výsledek a skončila až osmačtyřicátá.

Stejný počet chyb stačil Jitce Landové na 54. místo a Evě Puskarčíkové na 65. pozici. Nejlepší Češkou tak byla překvapivě Lea Johanidesová. Ta zastřílela bezchybně a dlouho sahala po svých prvních bodech ze Světového poháru. Nakonec jí ovšem na trati došly síly a dojela si pro 42. místo.

Sprint žen přinesl šokující výsledky. Zvítězila Rakušanka Katharina Innerfhoferová, která rozhodně nepatřila do okruhu největších favoritek. Ještě větším šokem pak bylo druhé místo Rusky Virolajnenové, která se startovním číslem 68 nastoupila do svého vůbec prvního závodu SP. Třetí skončila mladá Italka Dorothea Wiererová.

Závody SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Muži - sprint 10 km: 1. Ferry (Švéd.) 25:03,5 (1 tr. kolo), 2. Šipulin (Rus.) -1,5 (0), 3. Peiffer (Něm.) -2,7 (1), 4. Malyško (Rus.) -2,9 (0), 5. Landertinger (Rak.) -17,3 (1), 6. Björndalen (Nor.) -17,4 (1), 7. M. Fourcade (Fr.) -20,7 (2), 8. Hofer (It.) -24,0 (1), 9. Rastorgujevs (Lot.) -32,4 (1), 10. Béatrix (Fr.) -39,1 (2), ...19. Soukup -1:09,2 (2), 26. Moravec -1:42,0 (2), 46. Krčmář -2:54,9 (3), 56. Jánov -3:22,2 (0), 82. Kristejn (všichni ČR) -5:55,1 (3).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 22 závodů): 1. M. Fourcade 570 b., 2. Svendsen (Nor.) 421, 3. Landertinger 405, 4. Schempp (Něm.) 370, 5. Šipulin 360, 6. Björndalen 357, ...12. Moravec 307, 40. Šlesingr (ČR) 122, 41. Soukup 120, 72. Krupčík (ČR) 21, 77. Krčmář 17.

Ženy - sprint 7,5 km:

1. Innerhoferová (Rak.) 21:19,1 (0), 2. Virolajnenová (Rus.) -9,2 (0), 3. Skardinová (Běl.) -12,1 (0), 4. Mäkäräinenová (Fin.) -27,0 (2), 5. Wiererová (It.) -30,8 (1), 6. Bergerová -36,2 (2), 7. Eckhoffová (obě Nor.) -40,2 (2), 8. Kalinčiková (Běl.) -45,0 (0), 9. Laukkanenová (Fin.) -51,5 (1), 10. Olsbuová (Nor.) -52,3 (1), ...42. Johanidesová -2:13,0 (0), 48. Vítková -2:22,0 (4), 65. E. Puskarčíková (všechny ČR) -3:16,3 (4).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 22 závodů): 1. Bergerová 499, 2. Mäkäräinenová 487, 3. Domračevová (Běl.) 468, 4. Soukalová (ČR) 426, 5. Eckhoffová 385, 6. Valj Semerenková (Ukr.) 372, ...9. Vítková 347, 56. E. Puskarčíková 42, 71. Tomešová 21, 81. Landová (všechny ČR) 14.