Češi se zachránili v elitní skupině Davis Cupu, Veselý na podruhé svoji roli zvládl

Aktualizováno 20. 9. 2015 11:25
Jiří Veselý se raduje s českým týmem.
Jiří Veselý se raduje s českým týmem. | Foto: ČTK

Dillí - Čeští tenisté zůstávají v elitní skupině Davis Cupu i pro příští rok. Česká jednička barážového utkání v Indii Jiří Veselý totiž v neděli v první dvouhře porazil svého soupeře Yukiho Bhambriho 6:3, 7:5 a 6:2 a získal pro hosty rozhodující třetí bod poté, co ve svém prvním pátečním souboji nečekaně selhal.

Nedělní program baráže Davis Cupu mezi Indií a Českem jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Veselý byl opět hodně unavený

Češi, první tým daviscupového žebříčku, se tak můžou těšit na středeční los, který se uskuteční v Chile a určí jim soupeře pro první kolo ročníku 2016.

"Bylo opravdu těžké zde hrát. Indové pro sebe vybrali správné místo, protože jsme bylo všichni opravdu unaveni po každém zápase, ale jsme rádi, že jsme vyhráli a udrželi se," řekl dvaadvacetiletý Veselý v rozhovoru na kurtu.

Veselý nezvládl v horku a vlhku páteční duel se 164. tenistou žebříčku ATP Somdevem Devvarmanem. Proti Bhambrimu (125. ATP) hrál o něco lépe, měl záblesky hráče světové čtyřicítky, ale jeho výkon měl k ideálu daleko.

"V pátek jsem nepředvedl nejlepší tenis a byl jsem hodně zklamaný. Jsem rád, že jsem udělal třetí bod a udělal mé zemi radost," řekl Veselý a ocenil fér chování publika. V prvním setu Veselému pomohl Bhambri. Věnoval mu po čtyřech nevynucených chybách podání ve čtvrté hře a český hráč si svůj servis udržel.

Ani dnes nepůsobil příliš svěže

Druhý set mohl začít Veselý dalším ziskem podání Bhambriho, ale šanci nevyužil a pak se sám strachoval o podání. Při všech pěti brejkbolech, z toho třech za stavu 3:4, zahrál v kritickém stavu nejlépe a o servis nepřišel. V jedenácté hře šel po bekhendu Bhambriho do autu do vedení 6:5 a druhou sadu uzavřel esem.

Veselý působil v těžkých podmínkách živěji než v pátek, nikoli však svěže. Dvousetové vedení mu ale konečně dodalo více sebejistoty. Dostával se k míčům lépe, hlavně získával přesnějším servisem snadné body a více si pomáhal bekhendem. V tu ránu se projevil očekávaný rozdíl kvality mezi Veselým a Bhambrim.

Příbramský hráč ve třetí sadě odskočil do vedení 4:0 a závěr zápasu dohrál v klidu. Po dvou hodinách a dvanácti minutách proměnil třetí mečbol. Upustil raketu na zem a hlasitě si zařval. Získal svoji první třísetovou výhru v daviscupové dvouhře.

Nakonec to bez Berdycha zvládli

Tenisté hráli v Indii bez pátého hráče světa Tomáše Berdycha. V pátečních dvouhrách porazil Lukáš Rosol Bhambriho 3:0 a Veselý nečekaně prohrál s Davvermannem.

V sobotní čtyřhře Radek Štěpánek s Adamem Pavláskem získali důležitý druhý bod poté, co zdolali bez ztráty setu zkušené deblisty Rohana Bopannu s Leanderem Paesem.