Češi na Wimbledonu září, nezastavilo je ani federální derby

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 6. 2013 7:40
První kolo na Wimbledonu se českým tenistům podařilo. Česko-slovenské derby navíc vyhráli 3:1.
Český tenista Tomáš Berdych si ve třech setech poradil se Slovákem Martinem Kližanem
Český tenista Tomáš Berdych si ve třech setech poradil se Slovákem Martinem Kližanem | Foto: Reuters

Londýn - Tráva je opravdu zaslíbená českým tenistům. Ti totiž v 1. kole letošního Wimbledonu zazářili, když jich do dalších bojů postoupilo 9 ze 14, což je přesný opak katastrofálního úvodu na květnovém French Open, kde vypadlo 11 hráčů z celkové patnáctky.

Los přitom v Londýně k Čechům nebyl nijak přívětivý, hned čtyřikrát se proti nim postavil slovenský protihráč. Federální derby ale čeští tenisté zvládli v poměru 3:1.

Hlavně v případě Tomáše Berdycha bylo vítězství v 1. kole hodně cenné, protože Martin Kližan byl jakožto 36. hráč světa pro začátek těžkým soustem a před zahájením turnaje měl rodák z Valašského Meziříčí ze Slováka respekt.

"Soupeř to opravdu nebyl jednoduchý. Je talentovaný a agresivní a jsem rád, že jsem to zvládl ve třech setech," řekl Berdych, když vyhrál 6:3, 6:4 a 6:3.

Berdych: Mám z toho dobrý pocit

Česká mužská jednička navíc byla pod velkým tlakem, na French Open se poroučela už v prvním kole a stejný osud měl pro Berdycha i loňský Wimbledon.

"Teď jsem zpět a mám z toho dobrý pocit. Vždycky je to krásné v All England Clubu zvládnout úvod," oddychla si světová šestka. Ve čtvrtek ho čeká Němec Daniel Brands, kterého v Londýně porazil v roce 2010 a nakonec si zahrál finále.

Česko-slovenský souboj zvládla i Klára Zakopalová, která porazila Danielu Hantuchovou 6:4 a 6:3. Dvaatřicátá nasazená hráčka vypadla na French Open už v prvním kole a nedařilo se jí ani na dalších turnajích. Poslední zápas vyhrála v dubnu.

"Spadl ze mě strašně těžký kámen, moc jsem si přála tu černou sérii zlomit," přiznala rodačka z Prahy.

Zakopalová: Modlila jsem se, aby zápas nepřerušili

Na konci druhého setu se sice Hantuchová snažila, aby byl zápas pro tmu přerušen, ale marně.  "Já se modlila, aby se hrálo. Klouzalo to, ale já jsem to chtěla strašně dohrát, jinak by asi noc byla hrozná," dodala Zakopalová, kterou nyní čeká Němka Annika Becková.

Ještě před setměním dokončila zápas také Barbora Záhlavová Strýcová. Ta ve třech sadách přehrála Magdalénu Rybárikovou 5:7, 6:0 a 6:1. Mohla ale skončit mnohem dřív. V úvodní sadě měla plzeňská hráčka dva setboly, a přesto ji nakonec prohrála.

"Zkazila jsem dva nahrané údery, jeden forhend a jeden volej. Tím jsem si ten set prohrála. V prvním setu to byl ošklivý tenis," hodnotila začátek utkání Strýcová.

Pak ale dala soupeřce kanára a z kurtu ji přímo vymetla. "Hlavně jsem zvládla první gem třetí sady, který trval asi čtvrt hodiny. Začala jsem si věřit a stejně jako ve druhém setu jsem do toho víc chodila," řekla.

V druhém kole potká stejně jako ve Wimbledonu 2010 Bulharku Cvetanu Pironkovovou. "Ona je docela travařka, ale to já taky," věří si Strýcová.

Karolína Plíšková: Radost mám poloviční

Jedinou vadou na kráse je tak prohra Kristýny Plíškové se Slovenkou Janou Čepelovou po setech 4:6 a 1:6. Přitom začala zápas dobře. Brzy vedla už 3:0.

"Měla jsem dva brejky, to víc ani nemůžu mít. Pak jsem jeden game podcenila a začalo to být nejisté," komentovala obrat 21letá tenistka, která tak nezopakuje loňský postup do druhého kola.

Její příjmení se ovšem v další fázi turnaje objeví. Úvodní střetnutí totiž zvládla sestra Karolína, která senzačně vyřadila světovou třináctku, Rusku Naďu Petrovovou.

"Radost mám, ale poloviční, když ségra prohrála," říkala po zápase 77. hráčka světa. "Konečně mám kolo na grandslamu, ale čekala jsem to těžší. Říkala jsem si, že los není nic moc," přiznala Plíšková, která Rusku smetla ve dvou setech a na kurtu nebyla ani hodinu. Nyní vyzve Chorvatku Petru Martičovou.

Ve středu naskočí do druhého kola pět český tenistů. Vedle osmé nasazené Petry Kvitové (online můžete sledovat ZDE) do hry zasáhnou Lucie Šafářová, Petra Cetkovská (online ZDE), Eva Birnerová a Radek Štěpánek (online ZDE).

 

Právě se děje

Další zprávy