Češi budou Číňany učit fotbal, hokej a biatlon. Rozhodla strana, je to součást pětiletky

Václav Dolejší
26. 11. 2015 11:21
Číňané rádi kopírují úspěšné věci, to je známé. Od Čechů se teď chtějí naučit, jak to udělat, aby také dokázali vychovat vlastního Pavla Nedvěda, Jaromíra Jágra nebo Gabrielu Soukalovou. Nepůjde o žádné „pirátské kopie“, za tohle know-how jsou připraveni českým sportovním svazům zaplatit.
Číňané se chtějí před olympiádou učit biatlon od těch nejlepších. Tedy i od Čechů
Číňané se chtějí před olympiádou učit biatlon od těch nejlepších. Tedy i od Čechů | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Číňané rádi kopírují úspěšné věci, to je známé. Od Čechů se teď chtějí naučit, jak to udělat, aby také dokázali vychovat vlastního Pavla Nedvěda, Jaromíra Jágra nebo Gabrielu Soukalovou. Nepůjde o žádné „pirátské kopie“, za tohle know-how jsou připraveni českým sportovním svazům zaplatit.

"Číňané projevili zájem o sporty, ve kterých jsme sportovně i organizačně úspěšní,” vysvětluje šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. On společně s předsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou dojednávají tento týden v Pekingu, během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Číně, detaily memorand o spolupráci.

Pomohla Zemanova návštěva

Čínská vláda konkrétně u fotbalu schválila letos v březnu plán o 53 bodech, mezi hlavní patří záměr kvalifikovat se na mistrovství světa, uspořádat ho a pozor – také brzy šampionát vyhrát. "Když se takováto země rozhodne, určitě se jí podaří dostat čínský fotbal na světovou úroveň," míní Pelta.

Zatímco ve výuce fotbalu jsou Češi jedněmi z mnoha, protože Číňané spolupracují také s Itálií, Brazílií nebo Portugalskem, u zimních sportů Peking hodně sází na Česko. Plány naučit se bruslit a lyžovat souvisí s olympiádou v roce 2022, kterou bude hostit Peking. Původně byli ve hře Norové, ale protože ti nedávno ocenili čínské disidenty, soudruzi v Pekingu je zamítli.

"Každé jednání začnou větou: Váš prezident se jako jediná hlava státu EU zúčastnil našich oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří, s vámi budeme spolupracovat," popisuje atmosféru Jiří Kejval. 

Čína chce na olympijský turnaj

Docela daleko jsou jednání o "výuce" hokeje, kde Jiří Kejval pokaždé s oblibou Číňanům na úvod říká, že Češi naučili hrát hokej Rusy, a jak to dopadlo. Dohoda je, že jeden čínský tým by strávil celý rok v Česku, kde by trénoval. Neskromný hokejový stranický úkol zní, aby se Čína v hokeji kvalifikovala na domácí olympiádu.

Konkrétně už také vypadá záměr s výukou biatlonu - celý čínský reprezentační tým by se měl přesunout a připravovat společně s českými kolegy. Kromě toho ještě existuje varianta, že by se Číňané učili od Čechů skoky na lyžích. To sice umějí líp Japonci, k nimž je to z Číny o poznání blíž, ale ti jsou odvěcí rivalové - a nemají Miloše Zemana.

Ambiciózní cíle uspět ve zmíněných sportech jsou součástí plánů čínské pětiletky, kterou schválila vládnoucí komunistická strana. Vše je řízeno shora a naprosto souvisí s politikou: na pokles ekonomického růstu, a tedy i pomalejší růst životní úrovně obyvatel, reagovala vládnoucí garnitura rozhodnutím o větší podpoře "lidových sportů“.

 

Právě se děje

Další zprávy