Češi budou Číňany učit fotbal, hokej a biatlon. Rozhodla strana, je to součást pětiletky

Václav Dolejší
26. 11. 2015 11:21
Číňané rádi kopírují úspěšné věci, to je známé. Od Čechů se teď chtějí naučit, jak to udělat, aby také dokázali vychovat vlastního Pavla Nedvěda, Jaromíra Jágra nebo Gabrielu Soukalovou. Nepůjde o žádné „pirátské kopie“, za tohle know-how jsou připraveni českým sportovním svazům zaplatit.
Číňané se chtějí před olympiádou učit biatlon od těch nejlepších. Tedy i od Čechů
Číňané se chtějí před olympiádou učit biatlon od těch nejlepších. Tedy i od Čechů | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Číňané rádi kopírují úspěšné věci, to je známé. Od Čechů se teď chtějí naučit, jak to udělat, aby také dokázali vychovat vlastního Pavla Nedvěda, Jaromíra Jágra nebo Gabrielu Soukalovou. Nepůjde o žádné „pirátské kopie“, za tohle know-how jsou připraveni českým sportovním svazům zaplatit.

"Číňané projevili zájem o sporty, ve kterých jsme sportovně i organizačně úspěšní,” vysvětluje šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. On společně s předsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou dojednávají tento týden v Pekingu, během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Číně, detaily memorand o spolupráci.

Pomohla Zemanova návštěva

Čínská vláda konkrétně u fotbalu schválila letos v březnu plán o 53 bodech, mezi hlavní patří záměr kvalifikovat se na mistrovství světa, uspořádat ho a pozor – také brzy šampionát vyhrát. "Když se takováto země rozhodne, určitě se jí podaří dostat čínský fotbal na světovou úroveň," míní Pelta.

Zatímco ve výuce fotbalu jsou Češi jedněmi z mnoha, protože Číňané spolupracují také s Itálií, Brazílií nebo Portugalskem, u zimních sportů Peking hodně sází na Česko. Plány naučit se bruslit a lyžovat souvisí s olympiádou v roce 2022, kterou bude hostit Peking. Původně byli ve hře Norové, ale protože ti nedávno ocenili čínské disidenty, soudruzi v Pekingu je zamítli.

"Každé jednání začnou větou: Váš prezident se jako jediná hlava státu EU zúčastnil našich oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří, s vámi budeme spolupracovat," popisuje atmosféru Jiří Kejval. 

Čína chce na olympijský turnaj

Docela daleko jsou jednání o "výuce" hokeje, kde Jiří Kejval pokaždé s oblibou Číňanům na úvod říká, že Češi naučili hrát hokej Rusy, a jak to dopadlo. Dohoda je, že jeden čínský tým by strávil celý rok v Česku, kde by trénoval. Neskromný hokejový stranický úkol zní, aby se Čína v hokeji kvalifikovala na domácí olympiádu.

Konkrétně už také vypadá záměr s výukou biatlonu - celý čínský reprezentační tým by se měl přesunout a připravovat společně s českými kolegy. Kromě toho ještě existuje varianta, že by se Číňané učili od Čechů skoky na lyžích. To sice umějí líp Japonci, k nimž je to z Číny o poznání blíž, ale ti jsou odvěcí rivalové - a nemají Miloše Zemana.

Ambiciózní cíle uspět ve zmíněných sportech jsou součástí plánů čínské pětiletky, kterou schválila vládnoucí komunistická strana. Vše je řízeno shora a naprosto souvisí s politikou: na pokles ekonomického růstu, a tedy i pomalejší růst životní úrovně obyvatel, reagovala vládnoucí garnitura rozhodnutím o větší podpoře "lidových sportů“.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy