Vzteklý Číňan doplaval až šestý, medailový ceremoniál tak proběhl v klidu

24. 7. 2019 14:22
Po dvou vyhrocených ceremoniálech, v nichž figuroval Sun Jang, se předávání medailí po jeho dalším závodě na plaveckém MS obešlo bez skandálu. Čínský dopingový hříšník totiž na kraulařské osmistovce doplaval až šestý.
Sun Jang na trati osmistovky, kde nedokázal získat další medaili
Sun Jang na trati osmistovky, kde nedokázal získat další medaili | Foto: Reuters

Sun Jang se tak nemusel obávat dalšího projevu nevole některého ze soupeřů při medailovém ceremoniálu, s nimiž se v korejském Kwangdžu setkal po triumfech v závodech na 400 a 200 metrů.

S Číňanem nejprve odmítl sdílet stupně vítězů po závodě na 400 metrů volný způsob Australan Mack Horton. Když se k podobnému gestu odhodlal po klání na poloviční trati i Brit Duncan Scott, předvedl Sun Jang vzteklý výstup.

Na osmistovce skončil Číňan šestý, závod vyhrál Ital Gregorio Paltrinieri, který se jako první Evropan dostal pod sedm minut a 40 sekund. Evropský rekord krajana Gabriele Dettiho z předloňského MS vylepšil o sekundu a půl na 7:39,27. Obhájce zlata Detti skončil pátý.

Na šampionátu padl podruhé světový rekord, postaral se o něj maďarský plavec Kristóf Milák na 200 metrů motýlek. O 78 setin překonal deset let starý výkon nejúspěšnějšího olympionika všech dob Michaela Phelpse z období rozmachu celotělových plavek. Maďar dohmátl v čase 1:50,73 a jako první na světě se dostal po 1:51. Druhý Daija Seto z Japonska na něj ztratil více než tři sekundy.

Devatenáctiletý Milák dokázal tuto disciplínu vyhrát jako první teenager od Phelpsova úspěchu v roce 2003. Třiadvacetinásobný olympijský šampion a šestadvacetinásobný mistr světa Phelps historickým tabulkám dominoval dlouho, poprvé světový rekord překonal v březnu 2001 a pak ho sedmkrát vylepšil.

Federica Pellegriniová se stala třetí plavkyní, která má z mistrovství světa čtyři zlaté medaile v jedné disciplíně. Vítězstvím na kraulařské dvoustovce, kde skončila devátá Barbora Seemanová, navázala na triumfy z let 2009, 2011 a 2017 a napodobila Katinku Hosszúovou a Sarah Sjöströmovou.

Třicetiletá Italka odrazila nápor mladých soupeřek v čele s osmnáctiletou Australankou Ariarne Titmusovou, která na čtyřstovce zaskočila favorizovanou Katie Ledeckou a tentokrát skončila druhá. Americká hvězda Ledecká se této disciplíny nezúčastnila, protože kvůli nespecifikované nemoci nenastoupila do úterních rozplaveb.

České znakařce Simoně Kubové na mistrovství světa znovu uniklo finále, na neolympijské padesátce skončila v semifinále desátá. Ve srovnání s dopolední rozplavbou zrychlila na 27,91 sekundy a počtvrté v kariéře se na této trati dostala pod 28 sekund, ale k postupu jí dvanáct setin chybělo.

Maximem sedmadvacetileté Kubové na tomto šampionátu zatím zůstává deváté místo ze stovky. Na padesátce si o čtyři příčky polepšila ve srovnání s předloňským MS v Budapešti. V Kwangdžu ještě poplave dvoustovku, která ji čeká v pátek.