Sportovní vozík přijde na 150 tisíc. Rýsuje se ale levnější česká náhrada

Michal Havelka
5. 11. 2016 17:04
Stejně jako cyklista, který se kromě perfektní fyzické přípravy a talentu neobejde bez dokonalého kola, tak i sportovec na vozíku potřebuje ke kvalitnímu výkonu dokonalý sportovní vozík. V dřívějších dobách musel tělesně postiženému člověku vozík, který využíval ke každodennímu pohybu, vystačit i pří provozování sportovních aktivit. Doba ale pokročila a ke sportovním účelům dnes vozíčkáři využívají speciálně upravené vozíky šité na míru a přizpůsobené danému sportovnímu odvětví.
Handicapovaní sportovci musí používat speciální vozíky. Pravidla totiž ani neumožňují používat civilní vozík ke sportování.
Handicapovaní sportovci musí používat speciální vozíky. Pravidla totiž ani neumožňují používat civilní vozík ke sportování. | Foto: Jürgen Berg

České Budějovice - Pokud chce handicapovaný sportovec začít například s florbalem, basketbalem nebo vozíčkářským ragby, tak si nevystačí pouze se svým "strojem“, se kterým se pohybuje po městě.

"Jinak už to ani nejde. Pravidla ani neumožňují používat civilní vozík ke sportování. Kromě toho by handicapovaný sportovec nebyl schopen svým soupeřům ani konkurovat,“ říká František Šindelář, který je na invalidní vozík upoután již 15 let a sám aktivně sportuje.

Pořízení speciálního vozíku vhodného pro sportování přitom není vůbec levnou záležitostí. "Takové vybavení stojí kolem 150 tisíc korun. Když si to spočítáte, přiblížíte se k částce milionu korun, pokud chcete vybavit šestičlenný sportovní tým,“ počítá Šindelář, v současné době český reprezentant v basketbalu a florbalu.

Sportovní vozíky se vyrábí už i v ČR

Tělesně handicapovaným sportovcům však začíná svítat nová naděje. Potřebné vozíky, které jim umožní sportovat, se již začínají vyrábět i v Čechách, a především za dostupnější ceny.

S myšlenkou vyrábět sportovní vozíky u nás přišli Zbyněk Sýkora a Ivan Nestával z Českých Budějovic. Zbyněk je aktivním hráčem florbalu, Ivan zase bývalým ligovým volejbalistou s pozitivním přístupem ke sportovcům s handicapem. Není divu, jeho šestnáctiletý syn je sám vozíčkář a po otci zdědil lásku ke sportu.

"Celý proces výroby vozíku je především velmi zdlouhavý. Každý sportovec je originální svými možnostmi, pohybem a schopnostmi, a tomu se vozík musí přizpůsobit. Dá se říci, že se jedná o ruční skoro až hodinářskou práci," říká Sýkora. 

"Na začátku je třeba samotného sportovce dokonale změřit, to je stěžejní. Potřebujeme získat alespoň dvacet velice přesných údajů konkrétního sportovce, na jejichž základě se vozík zakreslí. Poté se každá část vozíku znovu kontroluje se samotným sportovcem. Toto může trvat i několik týdnů, a to jsme ještě nevstoupili do dílny,“ přibližuje Sýkora.

O kolečko navíc

Tam již fyzicky vzniká specifická sportovní pomůcka pro handicapované, kterou popisuje František Šindelář takto: "Sportovní vozík, který je naštěstí úspěšně použitelný jak pro basketbal tak florbal, je navíc od vozíku, který používáme v každodenním životě velmi odlišný. Hlavní hnací kola jsou v náklonu (16 – 22 stupňů), díky čemuž má sportovec mnohem větší stabilitu a obratnost. Vozík má také navíc jedno až dvě opěrná kolečka vzadu, která mu umožňují větších rozsahů při náročných herních situacích, aniž by přepadl (i když to se přeci jen také někdy stane). Halové sporty jako jsou basketbal nebo florbal jsou navíc neuvěřitelně kontaktní a tak je součástí konstrukce vozíku i ochranný nárazník.“

"Každý si tedy jistě dovede představit, o jak náročnou konstrukci se jedná, proto není možné sportovní vozíky vyrábět sériově. Velkým problémem je také samotný materiál, který musí být velmi pevný, ale zároveň co nejlehčí. Vzhledem k ceně si také nemůžeme dovolit žádné chyby v zaměření ani v samotné výrobě, to jsou myslím největší úskalí celého výrobního procesu sportovních vozíků,“ uzavírá Sýkora.

A Jak mohou handicapovaní sportovci získat speciální vozík? Kvalitní vozík je pro každého handicapované sportovce nezbytností a jeho pořízení není levnou ani příliš dostupnou záležitostí, přesto se u nás mohou obrátit na odborníky, kteří mají osobní zkušenosti a letitou praxi. Na štěstí se mohou také obrátit na nadace a soukromé fondy, které jsou ochotné alespoň částečně finančně pomoci s pořízením takto důležitého vybavení, jakým je sportovní vozík pro aktivního vozíčkáře.

 

Právě se děje

Další zprávy