Čechy šokoval návrat ruských šermířů. Předsedou federace je blízký přítel Putina

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 3. 2023 17:43
Vedení Českého šermířského svazu (ČŠS) nesouhlasí s chystaným návratem ruských a běloruských sportovců na soutěžní planše. Výsledky pátečního hlasování, jež o tom rozhodlo, členy výkonného výboru šokovaly, uvedl svaz v prohlášení na svazovém Facebooku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Hlasování jsme se účastnili a nesouhlasili jsme s možností návratu ruských a běloruských sportovců a funkcionářů do soutěží pořádaných (mezinárodní federací) FIE," uvedl za výkonný výbor jeho předseda a svazový šéf Oldřich Kubišta. "Další kroky naší federace budeme konzultovat s Národní sportovní agenturou, Českým olympijským výborem a dalšími státními institucemi," píše se v prohlášení.

Pro začlenění ruských a běloruských sportovců zpět do mezinárodních turnajů se vyslovil mimořádný online kongres FIE. Ruští a běloruští šermíři, kteří byli kvůli invazi Ruska na Ukrajinu vyloučeni z mezinárodních soutěží, by mohli ve světové konkurenci znovu startovat od dubna. Rozhodnutí FIE se podle agentury AFP týká soutěží jednotlivců i týmů za dodržení podmínek neutrality, záviset bude ještě "na možných budoucích doporučeních či rozhodnutích Mezinárodního olympijského výboru".

Pro návrat ruských a běloruských sportovců, týmů a funkcionářů se podle zdroje AFP vyslovilo 65 procent členů FIE, kteří se kongresu účastnili. Snaha ukrajinské federace hlasování zablokovat neuspěla. Pro návrat jednotlivců bylo 89 členů, 46 bylo proti a jeden se hlasování zdržel. Týmy prošly poměrem 85 ku 51, dva členové nehlasovali.

Předsedou FIE je ruský miliardář Ališer Usmanov. Devětašedesátiletý blízký přítel Vladimira Putina a bývalý spoluvlastník fotbalového Arsenalu, jenž figuruje na sankčním seznamu Evropské unie, se výkonu funkce vloni v březnu do odvolání vzdal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy