Kudlička je ve finále tyčky, Čechová útočila na rekord

2. 3. 2013 17:22
Čechová a Procházková postoupily na halovém mistrovství Evropy do semifinále šedesátky.
Barbora Procházková ve svém rozběhu.
Barbora Procházková ve svém rozběhu. | Foto: Reuters

Göteborg - Český tyčkař Jan Kudlička je ve finále halového mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu. V první kvalifikační skupině skočil napoprvé 570 cm, což mu bez problémů stačilo k postupu, byť kvalifikační limit byl o pět centimetrů výš. Dnešní výkon mu zajistil i účast na letním světovém šampionátu v Moskvě, neboť se jedná o přísnější limit A.

Do semifinále běhu na 60 metrů se probojovaly obě české sprinterky. Kateřina Čechová předvedla druhý čas české historie 7,25 sekundy, zaostala jen o setinu za vlastním národním rekordem z letošního domácího šampionátu. Do druhého kola postoupila i Barbora Procházková, jíž časomíra naměřila 7,40 sekundy.

Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet skončil v úvodním běhu na 60 metrů časem 7,07 sekundy dvanáctý. Ve skoku dalekém se díky osobnímu rekordu 749 cm posunul na průběžnou osmou pozici se součtem 1790 bodů. Na průběžné medailové umístění ztrácí 73 bodů.

Kuclička si dovolil risk

Znalost soupeřů v druhé kvalifikační skupině přiměla Kudličku trochu zariskovat. Protože skočil 570 cm na první pokus a měl během své série jediný nezdařený pokus, tušil, že to bude na postup stačit. Rozhodl se proto šetřit síly a limit 575 cm už nepokoušet.

A měl pravdu. "Museli by si všichni naskákat osobáky, což se na velkých akcích moc nestává," prohlásil Kudlička, který měl stejný zápis jako Brit Steven Lewis. "Tak jsme se spolu domluvili, že bychom přinejhorším seděli na tribuně," usmíval se. "Chtěli jsme pošetřit síly na finále," uvedl tyčkař.

Se svým výkonem byl spokojený, protože 570 cm na velké akci nikdy neskočil. "Ale musel jsem se hodně přemlouvat a nutit, abych k tomu vůbec doběhl," tvrdil. Dopolední kvalifikace totiž nemá rád. "To je pro mě nejhorší. Musím vstávat dřív, donutit se najíst, při rozcvičení mám zalepené oči," vykládal.

Tyčkaři mají na šampionátu jednu z nejnabitějších soutěží. "Na finále 570, to je strašný," řekl Kudlička. Na OH V Londýně stačilo na postup 550, loni na ME v Helsinkách 530. "Po olympiádě bych čekal, že všichni halu vypustí, naopak mají nabité baterky. Na medaili bude třeba skočit 580 na první pokus, nebo spíš 585," mínil. Tvrdí, že na to má. "Ale musí se trefit super den," dodal tyčkař s osobním rekordem 577 cm.

Ve finále čtvrtky dvě Češky

Do finále postoupily také běžkyně Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová v závodu na 400 metrů. V dnešním druhém semifinále obsadily české reprezentantky druhé a třetí místo za Britkou Perri Shakesovou-Draytonovou, která se časem 51,03 sekundy posunula do čela letošních evropských tabulek.

Hejnová na druhém místě si vylepšila halový osobní rekord o téměř celou sekundu na 51,27. Obhájkyně titulu Rosolová byla třetí v čase 52,12, čímž dosáhla svého nejlepšího výkonu v sezoně.

V boji o medaile bude chybět favorizovaná Ruska Ksenija Ustalovová, která přijela do Švédska jako první žena evropských tabulek, ale v prvním semifinále upadla. V pomalejším úvodním běhu zvítězila Rumunka Angela Morosanuová za 52,24.