Čechová zaběhla na MČR český halový rekord na šedesátce

ČTK ČTK
16. 2. 2013 20:40
Kateřina Čechová je novou českou halovou rekordmankou v běhu na 60 metrů.
Česká sprinterka Kateřina Čechová (vlevo) dobíhá za Kelly-Ann Baptisteovou z Trinidadu a Tobaga (uprostřed) a před Kerri-Ann Mitchellovou z Kanady na OH 2012 v Londýně.
Česká sprinterka Kateřina Čechová (vlevo) dobíhá za Kelly-Ann Baptisteovou z Trinidadu a Tobaga (uprostřed) a před Kerri-Ann Mitchellovou z Kanady na OH 2012 v Londýně. | Foto: Reuters

Praha - Kateřina Čechová je novou českou halovou rekordmankou v běhu na 60 metrů.

Sprinterka Olympu Praha dosáhla ve finálovém závodě na domácím šampionátu v pražské Stromovce času 7,24 sekundy a o tři setiny vylepšila sedmnáct let staré dosavadní maximum Zdeny Mušínské.

Čtyřiadvacetiletá Čechová měla již před šampionátem jistou účast na halovém mistrovství Evropy. Výpravu pro Göteborg v prvním dnu soutěží rozšířili překážkář Martin Mazáč a sprinteři Barbora Procházková a Jan Veleba.

Čechová se stala domácí šampionkou už počtvrté, rekord vylepšila i přesto, že se závod podařilo odstartovat až napotřetí.

V Göteborgu by chtěla semifinále

"Ten první start se mi opravdu povedl a bývalo by to bylo možná ještě lepší. Mám hodně velkou formu a na startech jsem zapracovala," řekla Čechová serveru atletického svazu.

V Göteborgu by teď ráda běžela v semifinále. "Chtěla bych si napravit reputaci z minulé Evropy, kde jsem to pokazila a nepostoupila ani z rozběhu," dodala.

O tři roky mladší Procházková na druhém místě vytěžila ze superrychlého finále osobní rekord 7,33, kterým přesně vyhovuje nominačním kritériím, a čeká ji premiéra na velké akci.

Mazáč obhájil titul na 60 metrů překážek časem 7,74 a limit splnil o jednu setinu. Po týdnu se tak přece jen dočkal nominačního výkonu.

Veleba se vrátil na trůn po dvou letech

Minulou sobotu ve Vídni atletovi Olympu Praha pokazila radost chyba časomíry, protože původně oznámený čas 7,66 rakouští pořadatelé dodatečně změnili na 7,78.

"Věděl jsem, že jestli na to mám, zaběhnu to dneska. Ale běžet to (o limit) v posledním závodě, to bylo těžké na nervy," řekl Mazáč.

Také brněnský Veleba, který se vrátil na domácí trůn po dvou letech, pokořil normu o setinu. Časem 6,67 zaostal o dvě setiny za vlastním rekordem šampionátu.

Škrobáková splnila limit na HME

Po závodě ale nechal svoji účast na HME otevřenou. "Uvažuju o operaci třísla, které mě trápilo celou přípravu. Rozhodneme se po dohodě s trenérem," prozradil Veleba.

Roli favoritky potvrdila v soutěži tyčkařek Jiřina Svobodová, jež svůj pátý titul získala výkonem 447 cm před další účastnicí HME Romanou Maláčovou (435).

Lucie Škrobáková opakovaně splnila limit pro start na HME časem 8,04 a ziskem jedenáctého titulu se osamostatnila na druhém místě historického pořadí za patnáctinásobnou šampionkou Šárkou Kašpárkovou. Jen o jeden titul méně má po dnešku na kontě koulařka Jana Kárníková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Soud ve Francii potrestal Sarkozyho spolupracovníky za zneužití prostředků

Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné, informovala agentura AFP.

Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150 tisíc eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy