Časovku na úvod Gira vyhrál tým Orica Greenedge

ČTK ČTK
9. 5. 2014 21:46
Australský tým Orica Greenedge zahájil nový ročník Gira d'Italia vítězstvím v časovce družstev v severoirském Belfastu.
Tým Garmin v úvodní časovce Gira 2014
Tým Garmin v úvodní časovce Gira 2014 | Foto: Reuters

Belfast - Australský tým Orica Greenedge zahájil nový ročník Gira d'Italia vítězstvím v časovce družstev v severoirském Belfastu. V růžovém trikotu vedoucího jezdce vystartuje do sobotní druhé etapy Kanaďan Svein Tuft, kterého vedení stáje určilo na oslavu jeho dnešních 37. narozenin za lídra.

Na druhém místě dokončila 21,7 kilometru dlouhou trasu stáj Omega Pharma-Quick-Step, která na namoklé trati zaostala o pět sekund. Třetí dojel tým BMC v čele s jedním z hlavních favoritů Gira Cadelem Evansem z Austrálie.

Tuft po závodě dojatě děkoval týmovým kolegům. "Dali mi opravdový narozeninový dárek. Tenhle tým je vážně takhle nezištný. Mám opravdu velké štěstí, že jsem dostal takový dar," řekl Kanaďan.

Katastrofálně začal závod pro jeden z favorizovaných týmů Garmin. Jeden z jeho jezdců v osmičlenném vláčku při přejezdu kanálu na silnici uklouzl a přes něj ve velké rychlosti upadli ještě další tři týmoví kolegové. Pro irského lídra Dana Martina, jenž se při startu na domácí půdě chtěl ukázat, závod skončil se zlomenou klíční kostí.

Garmin nakonec dal dohromady pětici jezdců, kteří byli schopni pokračovat, a časovku dokončili. Hned v úvodu Gira ale nabrali v průběžném pořadí ztrátu téměř tři a půl minuty.

Giro v sobotu pokračuje 219 kilometrů dlouhou druhou etapou, která bude mít opět start i cíl v Belfastu. Severní Irsko peloton opustí až v neděli třetí etapou z Armaghu do Dublinu. Po dni volna se pak cyklisté přesunou do Itálie.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 1. etapa: časovka družstev v Belfastu (21,7 km):

1. Orica 24:42, 2. Omega Pharma - Quick-Step -5, 3. BMC Racing -7, 4. Tinkoff-Saxo -23, 5. Sky -35, 6. Astana -38, 7. Cannondale -53, 8. Movistar -55, 9. Giant -56, 10. AG2R -58.

Průběžné pořadí jednotlivců:

1. Tuft (Kan./Orica) 24:42, 2. Durbridge (Austr./Orica), 3. Weening (Niz./Orica), 4. Meyer, 5. Matthews (oba Austr./Orica), 6. Santaromita (It./Orica) všichni stejný čas, 7. Serry (Belg./Omega Pharma-Quick-Step), 8. Brambilla (It./Omega Pharma-Quick-Step), 9. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 10. Pauwels (Belg./Omega Pharma-Quick-Step) všichni -5.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy