25. 9. 2013 16:42
Německý cyklista Tony Martin na šampionátu silničních cyklistů ve Florencii triumfoval v časovce.
Tony Martin.
Tony Martin. | Foto: Reuters

Florencie - Vítězem časovky na mistrovství světa v silniční cyklistice se stal Němec Tony Martin a završil zlatý hattrick po triumfech v předchozích dvou letech.

Na šampionátu ve Florencii získal už druhé zlato po nedělním prvenství v časovce družstev s belgickou stájí Omega Pharma-Quick Step.

Druhý dnes dojel olympijský vítěz Brit Bradley Wiggins a třetí byl Švýcar Fabian Cancellara. Jediný český jezdec na startu Jan Bárta obsadil 11. místo.

Martin získal na šampionátu ve Florencii už druhé zlato po nedělním prvenství v časovce družstev s belgickou stájí Omega Pharma-Quick Step. Druhý dnes dojel olympijský vítěz Brit Bradley Wiggins a třetí byl Švýcar Fabian Cancellara.

Osmadvacetiletý Martin od samého začátku potvrzoval slova o tom, že zlato z časovky je pro něho největším cílem v sezoně. V úvodu sice ještě ztrácel 36 setin na Cancellaru, který bojoval o celkově pátý triumf v časovce na MS, ale od poloviny trati bylo zřejmé, že mu dnes nebude moct nikdo konkurovat.

Cílem trati dlouhé necelých 58 kilometrů projel Martin v čase 1:05:37 a druhého Wigginse za sebou nechal o 46 sekund. Cancellara, který byl dlouho druhý, nakonec zaostal o další dvě sekundy zpět. Martin třetím triumfem v řadě napodobil Australana Michaela Rogerse, který zvítězil v letech 2003 až 2005. Nikdo jiný třikrát po sobě vyhrát nedokázal.

Bártovi na prvním mezičasu patřila sedmá příčka, ale po třech čtvrtinách trati byl patnáctý. Umístění v elitní desítce nakonec uniklo sedmému nejlepšímu časovkáři loňského MS v Nizozemsku o sedm a půl sekundy. Na vítězného Martina ztratil Bárta přesně tři minuty a sedm sekund.