Také Bárta si v Richmondu vyjel olympiádu, v časovce byl jedenáctý

23. 9. 2015 21:49
Jan Bárta si 11. místem v časovce na světovém šampionátu v Richmondu vybojoval účast na olympiádě v Rio de Janeru. Český cyklista se totiž vešel do první desítky v redukovaném pořadí zemí.
Jan Bárta po dojezdu časovky na MS v cyklistice 2015.
Jan Bárta po dojezdu časovky na MS v cyklistice 2015. | Foto: Aktuálně.cz

Richmond - Jan Bárta napodobil Martinu Sáblíkovou a také on vyjel v časovce na světovém šampionátu v silniční cyklistice pro Českou republiku místo na olympiádě v Rio de Janeiru. Český cyklista obsadil v Richmondu 11., ale v redukovaném pořadí zemí se vešel do postupové desítky.

Přesto v cíli neskrýval zklamání. "S výsledkem nejsme spokojený. Myslel jsem si na víc. Měl jsem pocit, že mi to vůbec nejelo," smutnila česká časovkářská jednička v cíli v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Petr Vakoč byl na 53. pozici.

Časovku jsme sledovali živě ZDE

Titul mistra světa vybojoval Bělorus Vasil Kirijenko před Italem Adrianem Malorim, bronz patří Francouzovi Jeromé Coppelovi. Největší favorit závodu - Němec Tony Martin skončil senzačně až sedmý. Bárta ztratil na vítěze 94 vteřin, jeho reprezentační parťák 5:01 minuty.

Vakočovi postupně ztuhly nohy...

Jako první z české dvojice na startu vyrazil do 53 kilometrů dlouhé jízdy proti chronometru ze zábavního centra nedaleko Richmondu Petr Vakoč. Na prvních mezičasech atakoval elitní dvacítku pořadí, postupně se ale propadal a v cíli nakonec obsadil "až" 53. příčku, daleko za nejlepšími i za svým loňským 29. místem.

"Začátek byl dobrý, rozjezd se mi povedl. Od čtvrtiny ale nebyly nohy tak dobré a posledních 15, 20 kilometrů jsem protrpěl. Tam jsem ztratil. Spokojený nejsem. Asi jsem se po pádu Okolo Velké Británie nedostal do takové formy, jakou jsem měl dřív a jakou jsem myslel, že jsem neztratil. Asi v posledních čtrnácti dnech chyběl intenzivnější trénink. Nezbývá než vše směřovat na neděli," zhodnotil svůj závod třiadvacetiletý talent.

Bitvu o místenku na olympiádu, kterou získalo opět deset nejlepších v redukovaném pořadí národu, de facto odstartoval druhý český zástupce - s číslem 11 Jan Bárta.

A ten vletěl do závodu jako uragán, na prvním mezičase dlouho vedl a nakonec byl těsně třetí. Jenže nastolené "medailové" tempo nedokázal čtyřnásobný tuzemský mistr v jízdě proti chronometru udržet až do cíle a v něm po svém průjezdu figuroval na čtvrté pozici.

...Bártovi bohužel také

O pár minut později bylo jasno, že se vejde v redukovaném pořadí do desátého místa a že bude celkově 11, tedy na stejné pozici, ze které dnes odstartoval. Boj o medaile se postupně zredukoval na čtyři jména - Španěla Castrovieja, Coppela, Maloriho, který po první mezičase výrazně zrychloval až do cíle, a naopak celou trať vedoucího Kirijenka.

Černého Petra si nakonec o necelé tři vteřiny vytáhl prvně jmenovaný, který nedokázal nakonec využít toho, že znal čas Coppela startujícího o devět minut před ním.

Před oba se vešel také italský talent Malori, juniorský mistr světa z roku 2008, který byl ale mezi seniory dosud nejlépe osmý. Porazit je nakonec dokázal pouze druhý nejstarší muž startovního pole Vasil Kirijenka. Ten v závěru dokázal udržet těsný náskok ze třetího mezičasu a Itala porazil o devět sekund.

Senzací je až sedmé místo Martina

Obrovským zklamáním skončil závod pro největší favority - Němce Tonyho Martina a Australana Rohana Dennise. Prvně jmenovaný dosud na všech seniorských šampionátech bral medaili, před závodem sebevědomě prohlašoval, že si jede pro čtvrté zlato, na piedestal jej stavěli i soupeři.

Jenže "Panzerwagen" ztrácel od prvního mezičasu a nakonec do cíle dojel na sedmém místě se ztrátou 77 sekund. Jen o místo lepší byl Dennis, který musel před polovinou trati vyměnit kolo, jenže tou ztratil pouze okolo 20 sekund a tuhnout začal až v závěru.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Richmondu (USA):

Časovka jednotlivců - muži (53 km): 1. Kirijenko (Běl.) 1:02:29, 2. Malori (It.) -9, 3. Coppel (Fr.) -27, 4. Castroviejo (Šp.) -29, 5. Dumoulin (Niz.) -1:02, 6. Dennis (Austr.) -1:08, 7. Martin (Něm.), 8. Bodnar oba -1:17, 9. Bialoblocki (oba Pol.) -1:22, 10. Moser (It.) -1:32, 11. Bárta -1:34, ...53. Vakoč (oba ČR) -5:01.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.