Čáslavská bojuje s rakovinou, v pátek jde na operaci

Sport Sport
14. 5. 2015 14:27
Legendární gymnastka Věra Čáslavská čelí rakovině slinivky břišní.
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: CPA

Praha - Sedminásobná olympijská šampionka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská jde v pátek na vážnou operaci. Lékaři by jí měli odstranit tumor ze slinivky břišní, který vyšetření odhalila před několika týdny.

Média o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment s tím, že si Čáslavská nepřeje dále s tiskem komunikovat.

"Děkuji všem za podporu, zejména svým dětem Martinovi a Radce. Ve svém životě jsem se musela mnohokrát utkat s nepříznivým osudem. Jsem připravená postavit se mu znovu. Nebude to jednoduché, ale jsem odhodlaná bojovat. Tak, jak jsem se to naučila ve sportu. Dejte mi prosím čas, nyní potřebuji především klid,“ píše se v tiskové zprávě.

Rakovina slinivky břišní je považována za jednu z nejzhoubnějších forem rakovinného bujení, podle statistik ji přežije jen 1 procento nemocných a průměrná doba přežití od stanovení diagnózy se pohybuje kolem osmi měsíců.

Sláva v Mexiku i Pražské jaro

Třiasedmdesátiletá Čáslavská získala tři olympijská zlata na olympiádě v Japonsku v roce 1964 a o čtyři roky později v Mexiku přidala další čtyři vavříny. I díky těmto úspěchům byla čtyřikrát zvolena nejlepší československou sportovkyní roku.

Zatímco po olympiádě v Mexiku 1968 patřila Čáslavská k nejobdivovanějším osobnostem planety, pár měsíců poté byla jako jeden ze symbolů Pražského jara komunistickým režimem prohlášena za nepřítele lidu a nemohla sehnat práci. Než směla začít trénovat mladé talenty, musela si několik let vydělávat například úklidem domů.

Rok po sametové revoluci v roce 1989 se vrátila na veřejnost jako poradkyně prezidenta Václava Havla, ale vše se zvrtlo smrtí bývalého manžela Josefa Odložila v roce 1993 po jeho potyčce se synem Martinem. Ten byl v roce 1996 odsouzen ke čtyřem letům vězení, ale o rok později mu prezident Havel udělil milost.

Čáslavská složitou situaci těžce nesla a v roce 1998 se stáhla na řadu let do ústraní. V posledních letech už ale opět byla veřejně aktivní.

 

Právě se děje

Další zprávy