Carving slaví narozeniny. Deset let (2)

Karel Hampl
6. 11. 2006 12:55
Praha - Po ohlédnutí po prvních vykrojených výstřelcích a po představení prvních prototypů Elanu a Kneisslu, předjímajících skutečnou carvingovou revoluci, se pomalu začaly přidávat i další firmy.
Foto: bouldergear.com

Až o dva roky později reagovala firma Head (modely Cyber 24 a 20) a Fischer (Revolution Ice) na odvážný experiment realizovaný ve formě finálních výrobků expedovaných z Kufsteinu a z Begunje.

Carving slaví narozeniny. Deset let (1)

Tam se zatím vývoj samozřejmě nezastavil a zdokonalované Ergo (Kneissl) a Parabolic (Elan) se čím dál větší měrou podílely na výrobním programu. Bylo to ovlivněno úspěšným přijetím zejména na severoamerickém trhu.

Carvingová lavina spuštěna

Proklamované lepší jízdní vlastnosti, rozlišitelné a hlavně využitelné širokou frontou průměrných lyžařů, vyvolávaly stoupající zájem o lyže, přirovnávané pro jejich charakteristické proporce k přesýpacím hodinám nebo k tělu vosy.

Všeobecně příznivé reference nezůstaly nakonec bez odezvy.

Lyže progresivních tvarů si definitivně vybojovaly své místo doslova "přes noc" ve všech kolekcích představených před sezónou 1996/97.

K jejich vítěznému tažení tehdy ještě přispěl, zejména na poli medií, nový výmluvný termín carving.

Jako houby po dešti se objevovaly titulky "Carvingová horečka", "Carvingová lavina" a podobně. Odborný tisk přinášel výsledky testů, názory expertů na nový trend i rozhovory s předními závodníky a jejich trenéry.

Výsledky prognózy, zkušenosti s lyžemi, "které zatáčí samy", to vše vyznívalo vesměs pozitivně. Že se v lyžařském světě opravdu konečně "něco děje" naznačovaly i komentáře v uznávaných a o lyže se obvykle příliš nezajímajících Financial Times nebo Wirtschafstwoche.

Překvapivě pohotová byla i reakce českého tisku. Např. MF Dnes věnovala již 8. ledna 1997 celou jednu stranu zevrubným informacím včetně vyhodnocení testů tak, jak je přineslo prosincové vydání renomovaného německého časopisu Test.

Ve výsledné tabulce zde ještě nebyly uvedeny dnes tak frekventované údaje o poloměru křivky bočního krojení. Na druhé straně již nechyběly parametry proporcí testovaných lyží, jejich šířka, která byla po celé desetiletí neměnná, a proto lyžaře v době "předcarvingové" příliš nezajímala.

Definitivní zvrat

S odstupem deseti let musíme ovšem konstatovat, že většina výrobců i obchodníků zpočátku přistupovala k novému produktu s jistou dávkou opatrnosti.

Průměr délek 43 modelů lyží představujících na trhu vítanou změnu sice vykazoval poměrně progresivní rozpětí od 170 do 194 cm, ale dnes běžně užívané "stopětašedesátky" se vyskytovaly jen sporadicky, a naopak 17 modelů bylo k dispozice v délkách nad 195 cm. Rovněž na lyže překračující v šířce špičky hranice 10 cm si "troufli" jen 4 výrobci.

V souvislosti s tím pak nepřekvapí, že s poloměrem křivky bočního krojení menším než 20 cm jsme se setkali jen výjimečně. Tři roky po premiéře Ergo a SCX byly takto dimenzovány pouze modely Kästle B 52, Atomic Beta Carv a Blizzard x-plode.

Jak se ukázalo v následujících letech, potenciál lyžařského průmyslu se rozhodně nevyčerpal generálním nástupem carvingových lyží v r. 1996.

Revoluce v jejich geometrii dále pokračovala, rostoucí počet modelů si vyžádal členění do několika kategorií, tradiční "rovné" lyže postupně mizely z výrobních programů a novému trendu se nakonec neubránilo ani závodní lyžování.

V roce 1999 sjely z výrobních linek poslední slalomy připomínající délkou okolo 190 cm a mírným bočním krojením lyže z minulých let.

Tím definitivně skončila překvapivě dlouhá etapa ve vývoji sjezdových lyží z hlediska jejich délek a proporcí. Pro běžného uživatele bylo "dvoumetrovkám" s bočním poloměrem více jak 50 m jednou provždy odzvoněno.

Třetí díl přineseme v pátek 10. listopadu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 14 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

před 30 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 1 hodinou

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy