Bývalý král sprinterů bude na MS, Powella trest nečeká

Sport Sport, ČTK, Red Spo
12. 8. 2009 19:45
Jamajka se rozhodla nevyloučit Powella z MS
Asafa Powell je bývalým světovým rekordmanem
Asafa Powell je bývalým světovým rekordmanem | Foto: Reuters

Berlín - Atletické mistrovství světa v Berlíně málem přišlo o jednu ze svých hvězd. Sprinterovi Asafovi Powellovi stejně jako dalším pěti jamajským atletům několik hodin hrozilo, že jim start na šampionátu neumožní vlastní svaz.

Nezúčastnili se totiž soustředění jamajské výpravy v Norimberku.

Národní federace však nakonec svou žádost o vyškrtnutí atletů ze startovních listin stáhla. Informoval o tom generální sekretář IAAF Pierre Wiess.

Svaz chtěl také nechat vyškrtnout olympijské šampionky, sprinterku Shelly-Ann Fraserovou a překážkářku Melanii Walkerovou, které stejně jako Powell nebyly na přípravném kempu.

Čtěte dále: Powell asi nepojede na MS. Jamajka ho chce trestat

Místo toho spolu s bývalým světovým rekordmanem trénovaly v italském Lignanu. Vyřazení se týkalo ještě Brigitte Fosterové-Hyltonové, Shericky Williamsové a Kaliese Spenceové.

Po jednání s IAAF však svaz od svého záměru ustoupil. IAAF totiž zástupce jamajské výpravy nabádala k tomu, aby vyloučení přehodnotili v zájmu celého sportu. Vyřazení šestice předních atletů by se totiž prý negativně odrazilo na celém šampionátu.

"Zeptali jsme se jich, zda to nemohou znovu zvážit a to v zájmu sportu," uvedl Wiess.

Powell se však bránil tím, že sportovci nebyli o nutnosti účasti na kempu informováni. "Nevěděli jsme, že je soustředění povinné. S trenérem jsme se rozhodli udělat změnu a letos se na šampionát připravovat jako na normální mítink," řekl.

Jamajský svaz před startem šampionátu postihla už druhá nominační kontroverze.

Na domácím šampionátu měli sprinteři Sheri-Ann Brooksová, Yohan Blake, Marvin Anderson a čtvrtkaři Lanceford Spence s Allodinem Fothergillem pozitivní test na stimulant methylxantin. Protože však antidopingová komise nemohla jasně určit, zda skutečně užívali zakázané látky, atleti nebyli potrestáni a mistrovství se zúčastní.

Šampionát v Berlíně začne v sobotu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy