Bývalý jezdec F1 Zanardi vyhrál paralympiádu na handbiku

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 9. 2012 20:30
Bývalý pilot formule 1 Alessandro Zanardi se stal paralympijským vítězem.
Foto: Reuters

Londýn - Bývalý pilot formule 1 Alessandro Zanardi se stal paralympijským vítězem.

Při své premiéře na hrách handicapovaných sportovců pětačtyřicetiletý Ital vyhrál na handbiku časovku.

Účastník 41 Velkých cen formule 1, který před jedenácti lety přišel při nehodě v seriálu CART na německém Lausitzringu o obě nohy, zvítězil na šestnáctikilometrové trati s náskokem více než 27 sekund.

Druhé místo v kategorii H4 obsadil Němec Norbert Mosandl.

"Musím si najít něco nového"

"Je to něco kouzelného, nádherný pocit. Jsem přešťastný, ale současně taky trochu smutný, protože tohle velké dobrodružství už je za mnou. Od pondělí si musím najít něco nového," uvedl Zanardi.

Na handbiku vyhrál už několik maratonů včetně loňského závodu v New Yorku.

Pro paralympijské zlato si dojel v dobře známém prostředí. Závody silniční cyklistice totiž hostí motoristický okruh v Brands Hatch, kde v minulosti často startoval a dokonce držel traťový rekord ve formuli 3000.

"Ale když mě poháněl motor, nepřišlo mi to tady tak kopcovité," řekl Zanardi.

Ani po své tragické nehodě na automobilové závody nezanevřel a v letech 2005 až 2009 se věnoval závodům cestovních vozů na okruzích se speciálně upraveným automobilem.

Mezitím už se pustil i do závodění na handbiku a loni získal stříbro na mistrovství světa v časovce.

"Bylo by hloupé skončit úplně"

Na paralympiádě si hned na první pokus zajistil kov nejcennější.

"Je to ohromný úspěch, jeden z největších v mém životě," radoval se Zanardi, jenž před svým zraněním zámořský formulový šampionát CART dvakrát vyhrál.

"Tvrdě jsem pracoval, abych tohohle dosáhl. Je úžasné zažít tohle v 45 letech," uvedl Ital, který dal automobilovým závodům sbohem před třemi lety.

"Přišlo mi hloupé skončit se závoděním úplně. Tohle (handbiky) bylo hodně nepravděpodobné, ale nebyla to první šílenost, co jsem v životě udělal. A nakonec se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí," konstatoval.

"Člověk by si neměl před sebe stavět vzdušné zámky, ale když máte cíl na obzoru, štěstí na vás čeká za rohem," řekl Zanardi.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy