Byl jsem zoufalý, viděl jsem černo. Teixeira popsal, co od Procházky vůbec nečekal

av av
20. 6. 2022 12:49
Brazilský veterán smíšených bojových umění s odstupem promluvil o detailech porážky s novým českým šampionem polotěžké váhy UFC Jiřím Procházkou. Glover Teixeira přiznal, že ho český bojovník překvapil a litoval jedné, nejspíš stěžejní chyby.
Glover Teixeira na archivní fotografii.
Glover Teixeira na archivní fotografii. | Foto: Reuters

Tvrdě bojoval skoro celých pět kol, dostal se z mnoha těžkých situací a sám v nezapomenutelné bitvě o třináct let mladšímu Čechovi zle zatápěl.

Teixeirovi ke slavnému vítězství chybělo 28 vteřin, na body by singapurský duel ovládl, v klíčové chvíli se ale na zemi dostal do neřešitelné pozice a po krátké chvíli marného boje raději na znamení porážky zaklepal na povrch oktagonu.

Reakce na rozhodující moment duelu se různily a mnohé vyjadřovaly podiv nad tím, proč Teixeira s vidinou blížícího se konce nezkusil déle bojovat.

"Četl jsem to, prý jsem odklepal, i když mě Jiří chytil jen rukama. Ale já už neviděl žádnou cestu, jak bych mohl uniknout," vysvětlil nyní dvaačtyřicetiletý bijec.

"Byl jsem vážně zoufalý. Tohle nešlo ustát. Už jsem měl černo před očima, všechno kolem mě potemnělo. Kdybych neodklepal, ztratil bych vědomí a výsledek by byl stejný," uvedl Teixeira v podcastu Fighting Trocacao Franca.

Už před zápasem byly karty rozdané jasně: Procházka je lepší v postoji, Teixeira zase vládne na zemi svým takřka dokonalým wrestlingem. Nakonec ale český fighter překvapil a udeřil právě pomocí nejsilnější zbraně svého soka. 

"Myslel jsem si, že mě může ukončit jen nějakým svým úderem nebo naskočeným kolenem. Že to dokáže na zemi, mě upřímně ani nenapadlo. Ani jsem nečekal, že by to vůbec mohl zkusit," přiznal Teixeira.

Kráska málem zastínila i Procházku. Při UFC řešili fanoušci i její malou vanu | Video: Aktuálně.cz

I ve dvaačtyřiceti se člověk může poučit a brazilský držitel černého pásku v jiu-jitsu uznal, že si ze zápasu odnesl cennou lekci.

"Něco takového se mi stalo poprvé v kariéře. Teď už vím, že musíte zůstat neustále ve střehu a nikdy nepodlehnout dojmu, že jste v nějakém aspektu boje lepší než váš protivník," dodal.

Teixeira si je také vědom další velké chyby, která ho pravděpodobně připravila o vítězství před limitem. V pátém kole se mu povedla kombinace ran, po níž Procházka vypadal otřeseně. Místo další salvy úderů se ale Brazilec pokusil o "gilotinu".

"Bylo to asi instinkt. Když tu situaci teď vidím, chce se mi brečet. On zrovna sklonil hlavu a do té gilotiny mi vlastně spadl sám, jinak bych ji možná ani nepoužil. Ta šance přišla, tak jsem ho chytil pod krkem a doufal, že to odklepe. Měl jsem být trpělivější," vyčítal si.

Podle svého pocitu v utkání spíše dominoval, porážka ho tak mrzela o to víc.

"V jiu-jitsu jsem vládl celý zápas, někdy jsem byl lepší i na nohou. Ale taková je realita. Jiří mě nakonec uškrtil. Bylo to podobné, jako když někdo rozdává jednu ránu za druhou, pak ho ale soupeř náhle trefí a on padne," zmínil Teixeira nevypočitatelnost bojového sportu. 

Procházka po zápase popsal, jak se bál, že rozhodčí duel předčasně ukončí:

„Když jsem na konci druhého kola zjistil, jak mi z roztrženého obočí lije krev, bál jsem se, aby rozhodčí zápas neukončil,” říká Jiří Procházka. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy