Revanš Kličko vs. Fury a další šlágry. Rok 2016 bude tvrdý

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
3. 1. 2016 11:03
Co všechno čeká na boxery ale i další bojovníky v roce 2016?
Duel Tysona Furyho s Vladimirem Klička.
Duel Tysona Furyho s Vladimirem Klička. | Foto: Reuters

Praha – Bylo to povedených dvanáct měsíců. Fanoušci se konečně dočkali mega-šlágru Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao, i když jeho průběh mnohé zklamal. Stejně tak má těžká váha po triumfu Tysona Furyho nad Vladimirem Kličkem deseti letech naprosto nové pořádky. To vše je už ale minulost. Co čeká fanoušky boxu a MMA v roce 2016?

Odveta Tyson Fury vs. Vladimir Kličko

Podepsáno, ujednáno! Mezi svátky bylo potvrzeno, že letos na přelomu jara a léta dojde na velkou odvetu dvou obrů – Tysona Furyho a Vladimira Klička. A přestože budou ve hře už pouze dva tituly mistra světa prestižních federací – WBA a WBO – bude se nač dívat.

A půjde dle všeho o obrovské peníze! Mimochodem, není bez zajímavosti, že co se výdělku týče, vyšel z prvního setkání, které skončilo senzačním triumfem Brita, lépe Fury. Ten si na konto připsal přes 40 milionů dolarů, Kličko odhadem kolem 25. Favoritem druhé bitvy, ke které by mělo dojít ve fotbalovém chrámu ve Wembley, bude opět Ukrajinec. Asi jen málokdo si ale dovolí jeho soupeře podceňovat tolik, jako před prvním měřením sil.

Kromě samotného souboje bude ale zajímavé i dění před ním. A není řeč jen o očekávaných slovních přestřelkách, ve kterých na podzim zcela vládl Fury. Očekává se totiž, že Kličko udělá změny ve svém realizačním týmu i ve výběru sparing-partnerů.

Objeví se v jeho kempu bratr Vitalij a povede ho do bitvy coby kouč? Nebo se ukrajinský bijec, který do listopadu neprohrál jedenáct let, obrátí na americké hvězdy Freddieho Roache, či Virgila Huntera? A jaká bude role jeho dosavadního kouče Johnathona Bankse? Zůstane na své pozici, změní se, nebo nadobro odejde?

Rozlučka Mannyho Pacquiaa

V září pověsil rukavice na pověstný hřebík hvězdný Američan Floyd Mayweather. Letos v dubnu chce kvůli politické kariéře skončit také jeho velký rival Manny Pacquaio. Filipínec, který si společně s bijcem přezdívaným "Money" rozdělil za květnový "Zápas století" půl miliardy dolarů (proti nim jsou Fury i Kličko tak trochu chudými příbuznými), nakonec prostřednictvím manažera Boba Aruma oznámil na konci roku 2015 jméno svého posledního soupeře.

Bude jím Američan Timothy Bradley, se kterým se utkal už v letech 2012 a 2014. V prvním případě kontroverzně padl na body, ve druhém svého soupeře po skvělém výkonu smetl. Byť jen na body. Na této trilogii se krásně ukazuje, co může způsobit velké pochybení bodových rozhodčích, kteří nechali v prvním setkání vyhrát v té době neporaženého Bradleyho. Pokud by bitva z roku 2012 dopadla tak, jak měla – tedy výhrou Pacquiaa – na druhý a třetí souboj by nejspíše nikdy nedošlo.

Zda to bude k dobru věci v podobě povedeného souboje, nebo naopak, to zjistíme už 9. dubna. Arum už prohlásil, že to nemusí být Pacquiaův poslední zápas kariéry, on sám den poté pronesl, že o derniéru skutečně půjde. Bude mít pravdu, nebo se na podzim poté – co bude úspěšně zvolený do filipínského parlamentu – dočká celý svět ještě jedné odvety, tedy té mezi "Pac-manem" a Mayweatherem?

Další velké šlágry na světové scéně

Kromě zmíněných duelů se mohou fanoušci dle všeho těšit na celou řadu velkých, sjednocujících bitev. Jedna už je domluvená – neporažené hvězdy super bantamové váhy Scott Quigg a Carl Frampton mají domluvené dostaveníčko na 27. února.

Kromě toho jsou rozjednané souboje Sergej Kovaljov vs. Adonis Stevenson o absolutního šampiona polotěžké váhy a tituly všech čtyř organizací WBC, WBA, WBO a IBF. S vítězem by se pak mohl utkat dosud neporažený Američan André Ward.

Zajímavě to vypadá také ve střední váze. Šampion WBA, IBF a WBC (prozatímní) Gennadij Golovkin údajně vstoupil do jednání s novým mistrem světa federace WBO Billem Joem Saundersem. V zákulisí se pak už čile mluví o šlágru Golovkina s regulérním šampionem WBC Saulem Alvarezem. Je ale možné, že k tomuto duelu dojde až v roce 2017.

Tak, či onak, také zde bychom mohli znát držitele všech čtyř titulů nejprestižnějších boxerských federací. Jen pro připomenutí: dosud jediným boxerem, který měl v jednu chvíli ve své moci pásy WBC, WBA, WBO a IBF byl legendární Američan Bernard Hopkins. Ten samý Hopkins, který za pár dní oslaví 51. narozeniny a který i nadále touží po velké rozlučce. Ve hře je stále bitva s německým hrdinou Arthurem Abrahamem.

Nechybí ani talenty

Milovníky šestnácti provazů ale budou jistě zajímat i další možné souboje: Viktor Postol by si to mohl rozdat s Terencem Crawfordem, Grigorije Drozda čeká nebezpečný Afričan Ilunga Makabu, mluví se také o možné setkání amatérských legend Vasila Lomačenka a Guillerma Rigondeauxe. Ve hře pak je návrat hříšníka Iba Ikeabučiho, kterého touží nasadil proti své hvězdě Andy Ruizovi promotér Bob Arum.

A když už jsme u té těžké váhy, hned za necelé dva týdny budeme znát jména šampionů federace WBC a IBF. O volný titul této organizace se utkají Ukrajinec Vjačeslav Glazkov a Američan Charles Martin (oba neporažení bijci), titul prvně jmenované bude proti Polákovi Arturu Szpilkovi hájit další neporažený zámořský bijec Deontay Wilder.

Nelze nezmínit ani talentované "prcky" Naoyu Inoueho z Japonska a Nikaragujce Romána Gonzaleze a dle mnohých největší talent těžké váhy Anthonyho Joshuu. Trojlístek neporažených dravců, kterým může patřit budoucnost světového boxu, má před sebou rok, ve kterém musí potvrdit své vybudované pozice.

Česká stopa v profi-ringu

Zapomenout nelze ani na české bijce, přestože na rovinu – moc pozitivního toho není. Nejlepším tuzemským boxerem je dle postavení napříč vahami aktuálně už téměř čtyřicetiletý Luboš Šuda. Ten je na rozcestí: vydat se postupnou cestou k vysněnému vrcholu ve druhé polovině roku, nebo sáhnout už v únoru či březnu po zápase s obrovitým Číňanem Ťünem Lungem Čangem.

Za ním zeje ale velká propast. Jednička těžké váhy Václav Pejsar může prohánět širší světovou špičku, zda ji ale také může porážet, toť je zatím ve hvězdách. Srdce a bojovnost mu nechybí, stejně jako granát v pažích, jenže to není všechno. V jeho případě platí, že půjde i o to, jakého soupeře (s jakým stylem) mu promotéři vyberou. Zajímavě se pak jeví trojlístek Tolja Hunanyan, Jan Korec a Vladimír Říha. Všichni tři ale kombinují klasický box s dalšími bojovými sporty.

Největší naděje se tak vkládá do dvojice českých dívek mezi profíky – Fabianu Bytyqi (už šest výher má na kontě také její mladší bratr Sebastian) a Lucii Sedláčkovou. Ty v posledních dvou duelech rozhodně neměly na růžích ustláno, čistou bilanci ale obě dokázaly udržet a pokud půjde všechno dle plánu i letos, mohly by se na konci roku dostat k vytouženému velkému titulovému souboji.

Ostatně Bytyqi je aktuálně ve své váze už v elitní patnáctce světového žebříčku a číslem 23, respektive 18 na ratingu prestižních federací WBC a WIBA, Lucie Sedláčková pak 29. u druhé ze jmenovaných. Tím se nikdo z českých mužských boxerů pochlubit nemůže.

Lákadlo jménem olympiáda

V roce 2016 bude mít plno také amatérský ring. Aby ne, když v létě se vydají boxeři směr olympijská vesnice v brazilském Riu, kde se bude bojovat o olympijské medaile. Před čtyřmi lety u toho Češi zásluhou Zdeňka Chládka nechyběli. Letos to má opět nejlépe rozjeté právě rodák z Krupky u Teplic, ovšem i on je zatím olympijskému snu hodně vzdálen.

Boxeři mají před sebou ještě dubnovou dodatečnou evropskou kvalifikaci, následovat bude v červnu poslední světová, kde to ale bude už jen s účastí hodně složité. Ženy, kde se pokusí o Rio především tuzemská jednička Martina Schmoranzová, pak mají jediný kvalifikační turnaj – květnové mistrovství světa. Nezbývá, než držet palce!

Rozhýbaná UFC a talent Procházka

Na závěr ještě zmínka o konkurenční MMA. Tu v létě na UFC 200 čeká velká odveta mezi Holly Holmovou a Rondou Rouseyovou, když druhá jmenovaná už vyhlásila, že pokud nevyhraje, ukončí svoji úspěšnou kariéru. Ta dostala velkou trhlinu právě nečekanou porážkou s bývalou elitní boxerskou šampionkou.

Kromě toho zde je nový král pérové váhy Conor McGregor, který na závěr roku vyřídil během expresních třinácti vteřin dosavadního šampiona Joseho Alda. Také zde se mluví o odvetě, ovšem nikoliv tak hlasitě jako v případě výše zmíněných dam.

Kromě těchto hvězd nelze nezmínit také české duo Viktor Pešta – Jiří Procházka. Prvně jmenovaná supertíha se v pětadvaceti letech dokázal probít přes tuzemskou sérii GCF do UFC, kde má zatím bilanci 2-1.

Jeho o dva roky mladší parťák v polotěžké váze je pak aktuální hvězdou právě GCF a na konci roku si udělal velké jméno finálovou účastí na prestižním japonském Rizinu. Oba sice skončili rok 2015 tvrdými knockoutovými porážkami, přesto jsou jejich kariéry rozjeté více než slibně. Stejně jako pro Bytyqi se Sedláčkovou, i pro ně platí, že ale nesmí letos usnout na vavřínech!

 

Právě se děje

Další zprávy