Broad Peak slaví a je na něm rušno

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 6. 2007 15:30
Concordia - Ještě živěji než ve stěně K2 je na sousední osmitisícovce K3, známé pod názvem Broad Peak (8047 m.n.m.).  Ta totiž letos slaví padesáté výročí od prvovýstupu,  a zažívá tak velký nápor expedic.

Broad Peak (Široká hora, v místním nářečí  Falchan Kangri) je bezprostředním sousedem K2.  Je považována za mladšího bratříčka K2, byla totiž  zaměřen jako třetí hora v pohoří Karakorum (odtud K3), zatímco Chogori jako druhá (odtud označení K2).

Dobrodružný prvovýstup

Vrchol hory byl poprvé dobyt  9. června roku 1957 čtveřicí Rakušanů. Stalo se tak za dramatických okolností, které popisují Josef Rakocaj a Miloň Jasanský v knize Česká himalájská dobrodružství.

Za dvojicí Schmuck a Wintersteller stoupá  Diemberger a Buhl. Hermann Buhl je již vyčerpán, Diemberger se od  něj oddělí a dojde sám na vrchol. Když se vrací, potká Buhla  na pokraji sil v půlce hřebenu. Doprovodí ho a vystoupá tak na horu podruhé krátce za sebou.

Anabáze na Broad Peaku diopadlo  pro vynikajícího horolezce Buhla dobře, jenže  o necelé tři týdny později již není mezi živými. Strhne ho sněhová převěj na Chogolise (7498 m).

K3 jako aklimatizace pro K2

Na Širokou horu se naskýtá krásný výhled ze základního tábora Sulovského expedici. Ta má rovněž přímé nebo zprostředkované informace o dění "u sousedů".

Hodně horolezců se prý snaží nejprve vylézt na Broad Peak a pak využít aklimatizaci na K2. To ostatně učinil v červnu 1986 i Josef Rakoncaj s italskou výpravou, když nejprve jako první Čech stanul na Broad Peaku a o 13 dnů později i na K2.

V červenci 2005 zdolali vrchol dva členové nynější Sulovského expedice - Roman Langr a Kamil Bortel.

I Broad Peak dokáže být krutý

Přestože je K3 nižší než K2 a je považována za podstatně jednodušší, její zdolání bývá tvrdým oříškem.  Bortel dorazil před dvěma lety do základního tábora s omrzlinami, Langr měl problémy s nohami a musel být léčen antibiotiky.

Mnozí horolezci používají osmitisícovku Broad Peak jako aklimatizaci pro náročnější K2. I Broad Peak však  dokáže být krutý.
Mnozí horolezci používají osmitisícovku Broad Peak jako aklimatizaci pro náročnější K2. I Broad Peak však dokáže být krutý. | Foto: www.romanlangr.cz

Roku 1994  zde zahynuli dva členové olomoucké výpravy - Bohuslav Bílek a Alexej Himer.

I letos je Broad Peak nemilosrdný.

"Velmi silná dvanáctičlenná ruská expedice se snažila o výstup. Skončila na vrcholovém hřebeni asi 200 metrů před vrcholem a všichni členové se bez úspěchu vrátili do základního tábora," hlásí Zdeněk Hrubý, člen výpravy Leopolda Sulovského na K2.

Foto: Aktuálně.cz
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Ostravská expedice Leopolda Sulovského míří na nejtěžší osmitisícovku světa - K2. Sledujte jejich putování, vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra.

Odvedenou práci Rusů využila tříčlenná německo-rakouská skupina. "Za cenu krutého bivaku na vrcholovém hřebeni dosáhla vrcholu. Byly tam nějaké omrzliny, ale všichni jsou živí dole," vypráví Hrubý.

Výstup na Broad Peak podle jeho informací vzdal i známý český kontroverzní horolezec Miroslav Caban. Podle Hrubého měl poté v úmyslu přesunout se pod K2.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy