Broad Peak slaví a je na něm rušno

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 6. 2007 15:30
Concordia - Ještě živěji než ve stěně K2 je na sousední osmitisícovce K3, známé pod názvem Broad Peak (8047 m.n.m.).  Ta totiž letos slaví padesáté výročí od prvovýstupu,  a zažívá tak velký nápor expedic.

Broad Peak (Široká hora, v místním nářečí  Falchan Kangri) je bezprostředním sousedem K2.  Je považována za mladšího bratříčka K2, byla totiž  zaměřen jako třetí hora v pohoří Karakorum (odtud K3), zatímco Chogori jako druhá (odtud označení K2).

Dobrodružný prvovýstup

Vrchol hory byl poprvé dobyt  9. června roku 1957 čtveřicí Rakušanů. Stalo se tak za dramatických okolností, které popisují Josef Rakocaj a Miloň Jasanský v knize Česká himalájská dobrodružství.

Za dvojicí Schmuck a Wintersteller stoupá  Diemberger a Buhl. Hermann Buhl je již vyčerpán, Diemberger se od  něj oddělí a dojde sám na vrchol. Když se vrací, potká Buhla  na pokraji sil v půlce hřebenu. Doprovodí ho a vystoupá tak na horu podruhé krátce za sebou.

Anabáze na Broad Peaku diopadlo  pro vynikajícího horolezce Buhla dobře, jenže  o necelé tři týdny později již není mezi živými. Strhne ho sněhová převěj na Chogolise (7498 m).

K3 jako aklimatizace pro K2

Na Širokou horu se naskýtá krásný výhled ze základního tábora Sulovského expedici. Ta má rovněž přímé nebo zprostředkované informace o dění "u sousedů".

Hodně horolezců se prý snaží nejprve vylézt na Broad Peak a pak využít aklimatizaci na K2. To ostatně učinil v červnu 1986 i Josef Rakoncaj s italskou výpravou, když nejprve jako první Čech stanul na Broad Peaku a o 13 dnů později i na K2.

V červenci 2005 zdolali vrchol dva členové nynější Sulovského expedice - Roman Langr a Kamil Bortel.

I Broad Peak dokáže být krutý

Přestože je K3 nižší než K2 a je považována za podstatně jednodušší, její zdolání bývá tvrdým oříškem.  Bortel dorazil před dvěma lety do základního tábora s omrzlinami, Langr měl problémy s nohami a musel být léčen antibiotiky.

Mnozí horolezci používají osmitisícovku Broad Peak jako aklimatizaci pro náročnější K2. I Broad Peak však  dokáže být krutý.
Mnozí horolezci používají osmitisícovku Broad Peak jako aklimatizaci pro náročnější K2. I Broad Peak však dokáže být krutý. | Foto: www.romanlangr.cz

Roku 1994  zde zahynuli dva členové olomoucké výpravy - Bohuslav Bílek a Alexej Himer.

I letos je Broad Peak nemilosrdný.

"Velmi silná dvanáctičlenná ruská expedice se snažila o výstup. Skončila na vrcholovém hřebeni asi 200 metrů před vrcholem a všichni členové se bez úspěchu vrátili do základního tábora," hlásí Zdeněk Hrubý, člen výpravy Leopolda Sulovského na K2.

Foto: Aktuálně.cz
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Ostravská expedice Leopolda Sulovského míří na nejtěžší osmitisícovku světa - K2. Sledujte jejich putování, vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra.

Odvedenou práci Rusů využila tříčlenná německo-rakouská skupina. "Za cenu krutého bivaku na vrcholovém hřebeni dosáhla vrcholu. Byly tam nějaké omrzliny, ale všichni jsou živí dole," vypráví Hrubý.

Výstup na Broad Peak podle jeho informací vzdal i známý český kontroverzní horolezec Miroslav Caban. Podle Hrubého měl poté v úmyslu přesunout se pod K2.

 

Právě se děje

Další zprávy