Březina zase útočí na medaili, po krátkém programu ME je 4.

ČTK Sport ČTK, Sport
24. 1. 2013 20:15
Český krasobruslař na mistrovství Evropy zajel čtvrtý nejlepší krátký program.
Michal Březina při svém krátkém programu.
Michal Březina při svém krátkém programu. | Foto: Reuters

Záhřeb - Český krasobruslař Michal Březina skončil na mistrovství Evropy v Záhřebu čtvrtý v krátkém programu.

Tomáš Verner, který se na tomto ledě před pěti lety radoval z evropského titulu, je po pokažené jízdě až devátý. Do volné jízdy ale půjde po odhlášení Jevgenije Pljuščenka z osmé pozice.

Vede Francouz Florent Amodio, který půjde do volných jízd s jednobodovým náskokem před Španělem Javierem Fernándezem. Na jedenáctou medaili z ME bude útočit z třetího místa další Francouz Brian Joubert.

Třetí český reprezentant Pavel Kaška uzavřel druhou desítku.

Obhájce Pljuščenko odstoupil

Obhájce titulu Pljuščenko dnes nepředvedl oslnivou jízdu, se ziskem 74,82 bodů byl šestý.

Olympijský vítěz z Turína a stříbrný medailista ze Salt Lake City a Vancouveru se následně ze závodu kvůli zranění odhlásil.

Verner se tak před volnou jízdou posunul na osmé místo, Kaška je devatenáctý.

"Nemohl jsem bruslit tak, jak jsem zvyklý. Důvod je jednoduchý - zranění zad, které mě trápí už dlouho," uvedl Pljuščenko, jenž chtěl v Záhřebu bojovat o osmý evropský titul.

"Teď pojedu do Německa k lékaři. Neříkám sbohem. Doufám, že se uvidíme brzy," dodal v rozhovoru s novináři.

Březina: Lepší to být nemohlo

Březina úspěšně zařadil čtverný salchow a excelentně zvládl i trojitý axel. Přerušil však kombinaci flipu z toeloopem, což ho nechalo těsně pod hranicí osmdesáti bodů. Od vysněné bronzové příčky ho dělí více než čtyři body.

"Tak, jak jsem zajel, lepší to být nemohlo," řekl Březina ke svému čtvrtému místu.

"Nevyšla mi kombinace, ale jinak jsem s krátkým programem spokojený. Konečně mi vyšel čtverák a byly tak i další těžké prvky," uvedl dvaadvacetiletý krasobruslař.

Chybu v kombinaci prý udělal z přemotivovanosti. "Po tom čtveráku. Dal jsem do toho trochu moc síly. Ale čtyři body není nic, naprosto všechno je pořád možné, medaile není daleko," podotkl Březina.

Věří, že se konečně prosadí na stupně vítězů a prolomí čtvrtá místa, která jej seniorskou kariéru provázejí. "Musím se soustředit a zajet volnou," dodal.

Amodio zadělal na triumf

Ve formě srovnatelné se zlatým šampionátem z roku 2011 se ukázal Amodio. Dvaadvacetiletý brazilský rodák zvládl všechny skoky včetně čtverného salchowu a nadchl výbornými piruetami i projevem.

Díky suverénně nejvyšší známce za technickou hodnotu jízdy si o osm bodů vylepšil osobní rekord a zůstal jen osmnáct setin pod devadesátibodovou hranicí.

Konkurovat mu dnes mohl jen Fernández. Nejlepší Evropan seriálu Grand Prix na rozdíl od loňska udržel formu i pro kontinentální šampionát a výkonem 88,80 bodu si rovněž vytvořil osobní rekord.

Na Amodia ztratil kvůli jednodušší kombinaci, v níž na druhé místo zařadil toeloop jen se dvěma otáčkami místo plánovaných tří.

Pljuščenko nečekaně chyboval

V krátkém programu nečekaně selhal olympijský šampion z Turína Pljuščenko.

Slavný Rus, pro něhož je šampionát v Záhřebu prvním mezinárodním startem v této sezoně, chyboval už při trojitém lutzu a následný trojitý axel pro něj skončil pádem.

O čtverný skok se vůbec nepokusil a za krátký program získal o deset bodů méně než na loňském ME v Sheffieldu. Na stupně vítězů ztrácí přes devět bodů, na vedoucího Amodia je to dokonce bodů patnáct.

Vernerův krátký program zapadl do rámce jeho nepovedené sezony. Upadl při čtverném toeloopu a především vůbec nezvládl kombinaci, protože skočil jen dvojitý lutz s dvojitým toeloopem.

Vzhledem k povinnosti zařadit do krátkého programu kombinaci minimálně s jedním trojitým skokem, byl bodový odpis za tento prvek výrazný.

Verner potvrdil nepovedenou sezonu

Po skokanských nezdarech navíc ztratila jeho jízda jiskru, takže za nejlepšími zaostal i ve známkách za programové komponenty.

"S jízdou ani výkonem nejsem spokojený, v této sezoně se nemohu srovnat s krátkým programem," uvedl Verner pro ČTK. Chyba u čtverného skoku byla prý z nedostatečného sebevědomí.

"Ve vzduchu jsem měl spoustu času, abych v klidu přistál a ještě připojil kombinaci. Na videu vše vypadalo dobře až do momentu, kdy jsem si sednul na zadek," přiznal.

Další chybu v kombinaci označil za školáckou. "Ještě před tím, než jsem odskočil první skok, už jsem myslel na druhý. Takhle hloupě jsem se dlouho necítil," dodal Verner.

Před pěti lety se v Záhřebu radoval ze životního úspěchu v podobě triumfu na ME. Nyní ho od medaile dělí čtrnáct bodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy