Březinovi stoupá forma, v den závodu ale musí klapnout

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 2. 2014 13:17
Český krasobruslař Michal Březina se těší na olympiádu v Soči a už plánuje, jak se půjde podívat na hokej.
Michal Březina
Michal Březina | Foto: Reuters

Praha - Na mistrovství Evropy mu utekla medaile jen o 26 setin bodu. Radost z dobrého vystoupení to ale českému krasobruslaři Michalu Březinovi nezkazilo a něco podobného by rád předvedl i na olympijských hrách v Soči, kam v úterý odletěl spolu s dalšími 17 českými reprezentanty.

Když se ho zeptáte na současnou formu, sice se pochválí, ale je zároveň opatrný kvůli pověrčivosti. "Forma je před olympiádou dobrá, ale hned to musím zaklepat," usmívá se 23letý krasobruslař a zaťatou pěsti se poklepe do temena.

Michale, už na ME v Budapešti jste jezdil skvěle, zvládl jste formu ještě vypilovat?
Je pravda, že forma docela stoupá. Poslední dva týdny jsem se cítil dobře, všechno mi šlo, tak snad to vydrží. Hlavně v den závodu to musí klapnout. V Soči budeme mít jen hodinu tréninku denně, takže to už toho moc nevylepší, spíš půjde o to udržet, co už mám natrénováno.

Jako obvykle jste se připravoval v Americe v New Jersey, nyní jste chvíli tady a zase letíte do Ruska, jak zvládáte časové posuny?
Nemám s tím problém. Jezdím takhle po závodech pořád, takže jsem zvyklý. Z Ameriky jsem přiletěl včera, takže jsem si alespoň nemusel vybalovat. A v Soči zase bude dost času zvyknout si na jiný režim.

Berete si s sebou nějaký zvláštní talisman?
Tím jsou mé brusle, tak doufám, že za mnou dorazí. Jinak nic zvláštního přibalil jsem si jen věci, co jsme dostali k olympijské kolekci.

A co třeba nějaké náhradní věci jako brusle, nože, atd.?
To také neberu. I kdybych si nějak brusle pár dnů před závodem poničil, tak bych na těch náhradních stejně neodzávodil. Mám sice kanadské, které se vyjížďí na noze celkem rychle, ale i tak by to alespoň týden trvalo.

Už plánujete, na které sporty se v Soči půjdete podívat, až budete mít volno?
Už ve Vancouveru jsem byl na hokeji a rád bych šel zas. Už jen proto, že přijedou kluci z New Jersey. Na ty se těším moc. Jen doufám, že budou hrát i v jiné dny než před mými závody. Kvůli tomu třeba nemůžu vyrazit na první zápas se Švédskem.

Krasobruslení i hokej se v Rusku těší velké oblibě, nebojíte se, že budete mít problém se na zápasy dostat?
To snad ne. I když máte pravdu, že oba tyto sporty mají v Rusku velkou tradici a jsou to skoro národní sporty. Tak snad nebude takový nával a na kluky se podívám.

V Soči budete znovu závodit i s legendárním Rusem Jevgenijem Pljuščenkem, co na to říkáte?
Jevgenij opět bude jedna z hlavních hvězd. I když asi ne ta největší. Závodí na této úrovni strašně dlouho a má za sebou spoustu úspěchů. Já se každopádně nechci moc ohlížet na ostatní. Nejedu tam s někým soupeřit, chci se soustředit na svůj výkon a být se sebou spokojený.

Krasobruslařský svět pobouřil hlavně způsob, jakým se Pljuščenko na olympiádu dostal, co na to říkáte vy?
To je věc Rusů, ti ho nominovali, aniž by vyhrál domácí šampionát. Nejvíc asi všechny naštvalo, že měl nominační závod v uzavřené hale a nikdo o tom nevěděl. Prý zajel čistou jízdu, ale nikdo to neviděl.

Myslíte, že bude patřit opět k hlavním adeptům na zlato?
Možná, ale spíš je favoritem Kanaďan Patrick Chan. Toho asi většina krasobruslařského světa vidí na prvním místě. Třeba ale právě Pljuščenkovi pomůže to, že na něm nebude ležet takový tlak.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy