Brady podváděl s podhuštěnými míči, čtyřzápasový trest platí

ČTK ČTK
28. 7. 2015 22:14
Hvězdný hráč amerického fotbalu Tom Brady neuspěl u vedení NFL s odvoláním proti zákazu startu ve čtyřech zápasech za podíl na aféře s podhuštěnými míči.
Tom Brady v akci. Byl tento míč v pořádku?
Tom Brady v akci. Byl tento míč v pořádku? | Foto: Reuters

New York - Hvězdný hráč amerického fotbalu Tom Brady neuspěl u vedení NFL s odvoláním proti zákazu startu ve čtyřech zápasech za podíl na aféře s podhuštěnými míči. Komisionář soutěže Roger Goodell v úterý oznámil, že v květnu udělený trest pro quarterbacka týmu New England Patriots ponechává v platnosti.

Kauza, v zámoří nazývaná "Deflategate", se týká semifinálového utkání proti Inianapolis, v němž si pozdější vítězové Patriots pomohli záměrně podhuštěnými míči. Ty umožňují lepší úchop a chytání. Patriots zvítězili nad Colts 45:7, v Super Bowlu pak triumfovali nad Seattlem 28:24.

Brady účast na podvodu popřel, podle vyšetřovatele Teda Wellse, jehož si NFL najala, však musel rozehrávač o podhuštěných míčích vědět. Komisionář soutěže Goodell dnes navíc oznámil, že Brady nechal těsně před schůzkou s vyšetřovatelem Wellsem zničit svůj mobilní telefon.

"Udělal to, ačkoli věděl, že si vyšetřovatelé vyžádali přístup k textovým zprávám a dalším elektronickým informacím, jež byly uloženy v jeho telefonu," řekl Goodell. "Během čtyř měsíců, co ten telefon používal, si Brady vyměnil téměř 10 tisíc textových zpráv, které nyní z tohoto zařízení nemohou být vytaženy," uvedl komisionář NFL.

Dodal, že tyto SMS zprávy byly klíčové pro Wellsovo vyšetřování, protože mohly ukázat detaily Bradyho konverzace s týmovými kustody, kteří se na podhuštění míčů podíleli. Právníci čtyřnásobného vítěze Super Bowlu a dvojnásobného nejlepšího hráče ligy už dříve uvedli, že případ poženou až k federálnímu soudu.

Kromě sedmatřicetiletého Bradyho byl potrestán také klub New England, jenž dostal pokutu milion dolarů a přišel o právo volby v prvním kole draftu v příštím roce a ve čtvrtém kole v roce 2017. Patriots se neodvolávali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy